______________________________________________________________________________

Dům čp. 59 a 60

Dříve deputátní domky Krabošice čp. 10 a čp. 11 (nyní Voděrádky 59 a 60).

Tyto domky byly postaveny ke gruntu čp. 3. roku 1930. Sloužily jako domky rodin pracovníků na statku u Maršálků.

Po vystěhování rodiny Maršálků připadly domky pod správu státu, později pod správu Státního statku Říčany, ten později domky částečně zrekonstruoval. Roku 1967 byly domky Marií Maršálkovou darovány státu a přešly do vlastnictví Státního statku. K domkům byly přistavěny verandy a to na sousedícím pozemku.  

Státní statek zde ubytoval pracovníky z kravína. Při restitucích byly domky se statkem a polnostmi navráceny potomkům původních majitelů, kteří domky i s ostatními nemovitostmi prodali. Domky se statkem a halou koupil od restituentů nový majitel, který je rozdělil na dvě firmy, domky s halou a původní statek se zahradou. 

Nový majitel nesepsal s nájemníky nájemní smlouvu a oni neprojevili zájem svou situaci řešit. Takže nic neplatili, nový majitel do toho na oplátku neinvestoval a oni žili, jak žili. K domkům byla vedena voda ze sousedního pozemku, ze studny, která v té době patřila již úplně jinému majiteli. Napojení na vodu k domkům se poškodilo a tehdejší majitel nedovolil opravu na svém pozemku. A tak jsou domky již roky bez vody. 

V domě čp. 59 bydlela léta rodina Kůrků a to bez základního hygienického zázemí. Synové a dcera se odstěhovali, pan Kůrka zemřel a v domě zůstala pouze vdova Marie se synem Karlem a jeho družkou Helenou, která zde neměla trvalý pobyt. 

V domě čp. 60 bydlel pan Bek se svou ženou a dvěma syny. Ten absenci vody alespoň vyřešil tak, že na půdu umístil nádrž, do které přivážel vodu ze svého pracoviště a ručně ji nanosil a nalil do nádrže a napojil to na rozvody v domě.

Rok 2013. 

Rok 2018 – vzhled domků po pěti letech.

Domky s halou pak přešly na firmu, která se později dostala do finančních problémů. V této době jsou již domky s halou prodány. Nový majitel, kterému patří i sousední statek začal domky rekonstruovat. V čp. 59 žila leta rodina Kůrkova, když syn Karel zemřel, tak se o paní Kůrkovou starala družka Karla a později si paní Marii vzaly k sobě děti. Družka Karla, Helena, se přestěhovala do sousedního domu čp. 60 k  panu Bekovi, který rovněž ovdověl a který zde bydlel se svými syny. Nový majitel jim finančně vypomohl, aby si mohli koupit náhradní bydlení na druhém konci obce. 

Rok 2019 - vnitřek domku po odstěhování nájemníků.

Jako první se začal rekonstruovat první domek čp. 59., který je již hotový, druhý čp. 60 je vystěhovaný a prozatím se stále větrá.

Rok 2019 opravený domek čp.59.

Větrající vyklizený dům čp. 60, čekající na opravu s vyčištěnou a srovnanou zahradou.

Čerpáno: Ze zápisů z katastru nemovitostí, archivu OV, z internetu  –  mapy. cz a informací pamětníků. Nové fotografie pořízeny se souhlasem nového majitele.

Sepsala: 2020 Eva Šimková