______________________________________________________________________________

Dům čp. 22

Na základě kupní smlouvy se dne 17. 3. 1851 vložilo se právo vlastnické k pozemku dole za návsí směrem na Jažlovice a to přes silnici nad zájezkem na manžele Václava Lehovce a Annu, kteří zde postavili domek. 

Původně byl domek malý, měl chodbičkou, kuchyni a komoru a k domku bylo připojeno hospodářské stavení, s řezárnou, celé stavení bylo kamenné. Z venku byl přístup do sklepa. Jeden sklep byl ještě pod obytnými místnostmi. 

Václav a Anna Lehovcovi dne 6. 2. 1881 přenechali domek svému synovi Václavovi a jeho ženě Joaně rozené Štichové. Ty jej 28. června 1906 předali na základě svatební smlouvy svému synovi Josefu Lehovcovi a jeho ženě Anně. Roku 1907 od nich rodiče koupili dům zpět. Na syna Josefa a Annu přešel dům až po jejich smrti a to v roce 1912. 

K domu byla roku 1924 po pravé straně pozemku postavena stodola s chlévy.  Stodola měla výšku od silnice 11metrů. V přízemí stodoly byl chlév, mlat a kolna. Ve chlévě byly klenuté stropy.  Ke stavením patřila dvě pole a zahrada.

Severozápadní pohled na stodolu.

Tato stodola byla prodána zvlášť s kusem zahrady, jako samostatný objekt. Plánky obytného se nedochovaly.

Přízemí stodoly.

Průřez stodolou směrem od silnice.

Roku 1955 Josef Lehovec na místě nepoužívané řezárny zřídil bytovou jednotku s předsíní, kuchyní a pokojem pro svou dceru Annu provdanou Vedralovou. Na místě obytného stavení s hospodářským stavením vznikl obytný dům, který měl dva byty a verandu. 

Po smrti Josefa zdědili domek - jeho žena Anna, synové František a Václav a dcery Marie provdaná Procházková a Anna provdaná Vedralová. Po smrti Anny Vedralové zdědil její díl syn Jaroslav Vedral. Nakonec byl vlastníkem domu František Lehovec. 

Později byl pozemek rozdělen na domek se zahradou čp. 22 a na stodolu se zahradou, po rekonstrukci s přiděleným číslem popisným 46. 

Roku 1968 bylo požádáno o stavbu chaty v pravém předním rohu pozemku. Tak na hranicích mezi pozemkem s obytným domem a prodaným pozemkem se stodolou vybudoval pan Lehovec né chatu, ale dílnu s garáží.

Chata – dílna s garáží.

Pan Lehovec byl zedník a jeho žena byla v domácnosti. Později domek zůstal opuštěn a chátral, občas tam zavítal jejich syn. Syn domek prodal rodině Hořínkových. Rodina Hořínkových přišla z Prahy a dům začala rekonstruovat. Roku 2004 dům přestavěli, vyměnili střechu, vybourali vše mimo obvodových zdí, vyměnili okna, zavedli do domu plyn, udělali novou fasádu a pozemek oplotili. Na půdě vzniklo obytné podkroví.

Podkroví.

V domě v přízemí vznikla veranda, obývák s kuchyní, technická místnost, sociální zázemí a ložnice. Vzhledem k tomu, že dům byl přestavěn z obytného a hospodářského stavení, tak vznikl v kuchyni s obývákem rozdíl výšek podlah cca 80 cm.

Do kuchyně vznikly schody.

V podkroví vznikly tři pokoje a sociální zázemí. Před domem vznikla terasa a za domem terasa s bazénem.

Terasa před domem.

Terasa za domem.

Hořínkovi roku 2014 dům prodali, protože pro ně začal být velký.

Pohled z ulice.

Pohled ze zahrady.

Oplocení zahrady.

Novou majitelkou je nyní Veronika Krutská. Roku 2016 koupili Hořínkovi ve Voděrádkách další nemovitost.

Dům čp. 46

Tento dům byla původně stodola k domovnímu stavení čp. 22. Se stodolou byla prodána i část pozemku.

Původní vzhled stodoly.

Nemovitost koupila rodina z Prahy a sloužila jim k rekreaci. Otec rodiny na tom nebyl zdravotně dobře, a tak rodina využívala nemovitost tak jak byla. Ve stodole zůstal mlat, na kterém rodina bydlela o prázdninách a o víkendech, později si zrekonstruovali jednu místnost směrem od pole ve zvýšeném patře. 

Později přešla stodola na jejich syna, který si v nemovitosti přizpůsobil dvě místnosti k bydlení. Ve spodní části k silnici Jažlovické měl ustájené koně a stodola s mlatem sloužila jako stodola. Okolo roku 2002 od něho stodolu s pozemkem koupila rodina Balogových (Eva Balogová je sestrou Karla Hořínka, který později koupil sousední domek s parcelou).  

Rodina Balogových dům přestavěla. Ze stáje na koně byla vytvořena obytná místnost a ze stodoly vznikly další místnosti s kuchyní. Ze seníku na půdě vznikly obytné místnosti a na zahradě byla postavena dílna. Roku 2005 bylo stodole přiděleno číslo evidenční a proběhla kolaudace na sklad a dílnu. Později na pozemku vybudovali bazén. Balogovi zde chvíli bydleli a roku 2006 dům prodali. Rodina Balogových potom skupovávala další domy v okolí – v Oticích a Kuří, které opět opravila a obratem ruky prodala. 

Nová majitelka, která tento dům od nich koupila, tak ho začala opravovat. Bazén zrušila a ještě v roce 2018 nemovitost předělává a opravuje.

Rok 2016 stodola přestavěná na obytný dům.

Čerpáno: Použity fotografie z alba rodiny Hořínků, informace z rodiny Hořínků, informace od starousedlíků, smluv kupních a trhových, knihovních vložek, návrhů a usnesení. Zapsáno dle výpisu z katastru nemovitostí a informací a se souhlasem dřívějších majitelů K. Hořínka a R. Hořínkové.

Zpracovala 2018: Eva Šimková