Zprávy a zajímavosti z obce

_________________________________________________________________________________

20.11.2021 - Očkování bez registrace v centru Říčan

___________________________________________________________________________________________________

18.11.2021 - Počet lidí, kteří zažívají chudobu, se zvyšuje

Chudobou v Čechách jsou nejvíce ohroženi senioři a pak samoživitelé.

Styl života a vše okolo nás se mění. Začátek všeho byl již při sametové revoluci, kdy všichni byli velice nadšeni, zvonili klíči, snili o lepším životě a přiblížení se k západu, který byl do té doby tabu. Lidé toužili po cestování, svobodě a ti obyčejní, aby banány, pomeranče, kola, a různé do té doby nedosažitelné zboží bylo normálně v obchodě, což se také stalo. Málokdo však domyslel, že s příchodem soukromého podnikání nebude každý úspěšným bohatým podnikatelem, ale budou zde bohatí, střední vrstva, lidé na hranici chudoby a opravdu chudí a taky nezaměstnanost. Navíc se objevilo mnoho podnikatelů, kteří zaměstnancům dávali a dávají část mzdy na ruku, což se jim nezapočítává do důchodu. Takže nyní je spousta lidí nespokojených.

Čísla o chudobě jsou uvedena v různých tabulkách a to hlavně tabulkách statistického úřadu. Ovšem hranice statistické chudoby a dobré životní úrovně je úplně jiná. Podle tabulek z roku 2020 pobírá důchod do 12ti tisíc téměř 400 tisíc důchodců. Toto by měla být hranice chudoby. Ale podle cizích společností, které se tímto zabývaly, byla u nás v roce 2020 hranice chudoby něco přes14 tisíc. V tom případě je chudých důchodců 1 milion. Důchodce pobírající 14.100,- Kč se však již do toho nezapočítává. Navíc po zaplacení poplatků za byt, elektřinu, plyn, topení, léky atd. nezůstane důchodci pomalu ani na jídlo. Lépe na tom nejsou ani důchodci žijící ve svém, tam jsou náklady srovnatelné, pokud si bydlení nenechají spadnou na hlavu. Vzhledem k tomu, že máme rovnoprávnost a ženy makají jako chlapi, tak bohužel jejich příjmy z práce na stejné pozici, jako mají muži jsou o poznání nižší. Navíc, když se starají o děti a pak na stáří si chtějí užít zasloužený důchod, tak se nestačí divit, o kolik dostanou méně, než jejich mužský protějšek. Ještě hůře jsou na tom vdovy a vdovci, kteří zůstanou sami a to i na poplatky a všechny náklady. Nikdo jim neřekne – koukáte na televizi sama, tak zaplatíte půlku. Ložnici musí vytápět stejně, jako když byly dva a světlo si taky neztlumí na polovinu. Je pravda, že někdo řekne, ať si pořídí menší byt, ale i u nejmenších bytů šly pronájmy neuvěřitelně nahoru. A nejhůře na tom jsou důchodkyně, jejichž celoživotní partner se po padesátce probudil okouzlen mladou bludičkou a tu starou, co dosluhuje, opustil a zabloudil k mladé samičce a to většinou i s velkou částí společného majetku. Takováto důchodkyně, když zůstane sama, tak nemá nárok ani na část důchodu jako vdova, ovšem zůstanou jí větší oči pro pláč.

Takže statistika je tedy správný součet nesprávných čísel a od skutečnosti se velice liší a to k horšímu.

Statistika 2020

České důchody

Hladiny starobních důchodů. (čísla ČSSZ k 12/2020)

V roce 2019 byl průměrný důchod dokonce nižší, než byla hranice příjmové chudoby.

Podle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové se penzisté měli v roce 2021 dočkat průměrného důchodu ve výši 15 270 korun. Ale kteří ??

Po seniorech představují v Česku samoživitelé také skupinu nejvíce ohroženou chudobou.

Tyto rodiny jsou nejohroženější v naší společnosti. Samozřejmě, že jejich životní úroveň je mnohem nižší, než v úplných rodinách. Tyto rodiny jsou významně ohroženy nedostatkem finančních prostředků, které potřebují pro zabezpečení potřeb svých dětí. Jak se měnila společnost, tak se i změnil náhled na rodinu dvou sezdaných partnerů. Rodina jako taková přestala být základem. Přestaly se mladé rodiny podporovat různými novomanželskými půjčkami, přidělováním bytů a jinými výhodami. Začaly výhody na to, když žena zůstane sama, tak aby si požádala o různé sociální pomoci. Takže někteří mladí přestože spolu žili, tak se s ohledem na finanční výpomoci nesezdali a žena se přihlašovala na úřadě jako samoživitelka, aby měla na ledacos nárok. Takže trendem se stalo, že začala spousta párů žít na hromádce, ale problém je v tom, že každá holka se chce vdát ale žádný kluk se nechce zbavit své volnosti. Stalo se tedy běžnou záležitostí, že dnes spolu mladí žijí, mají děti a většinou, když to mužskou stranu přestane bavit, tak se nesnaží s partnerkou dojít k nějakému kompromisu, ale bouchne dveřmi a odejde k jiné, kde opět pořídí nějaké děcko a popřípadě jde za čas zase o dům dál. Matky samoživitelky (ale i muži samoživitelé) to v tu chvíli nemají lehké. Většinou, pokud vůbec dostávají alimenty, tak jsou malé a s platem, či mateřskou (samoživitelka / samoživitel) nestačí poplatit náklady na rodinu. Jenom zkuste koupit dítěti kvalitní botičky na zimu, aby se mu nebortila klenba, nebo nemělo obarvené nohy od nekvalitních bot, to teprve žasnete, co botičky stojí a navíc dítěti noha strašně rychle roste. Takže vyjít s financemi mají někteří samoživitelé opravdu velice těžké.

Většina těch, kteří se mají opravdu špatně, tak se stydí si o jakoukoliv pomoc požádat. Dokonce jsem se setkala na druhé straně s lidmi, kteří si mysleli, že dotyční si ani pomoc nezaslouží.

Někdo kdysi řekl: KDO SE NARODIL POD LAVICÍ, TEN SE NA STŮL NEVYŠKRÁBE. Je ale na každém z nás, těmto lidem pomoci, aby jejich děti postoupily o stupínek výš a pak jejich děti také. A také záleží na nás, jak budeme přistupovat k tomu, že staří lidé si neužívají zasloužený odpočinek, ale snaží se v této době pouze přežít.

-EŠ-

___________________________________________________________________________

14.11.2021 - přípravy na advent a Vánoce 2021 
 
Letos o Vánocích si většina rodin bude chtít vynahradit veselé rodinné Vánoce, které v loňském roce kvůli pandemii byly mnohem skromnější na setkávání rodin a přátel u jednoho stolu.

 
Tím, že se lidé více zdržovali doma a i nyní se zdržují v kruhu rodinném, tak letos si to budou chtít vynahradit. Letos budou v oblibě vánoční ozdoby a dekorace z tradičních přírodních materiálů. Začínáme se vracet i k ruční výrobě, přestože tyto ozdoby jsou dražší. Lidé si nyní více váží kvalitní ruční práce a toho, že ozdoby se dají použít i v dalších letech a budou s nimi mít spojeny i vzpomínky, kdy a proč je dotyčný koupil, či dostal.  
 
Na trhu je spousta ozdob z plastu, které jsou levné a tak je po Vánocích mnozí vyhazují i se stromečkem, a tím se rozšiřuje zamořování planety plasty. Každý rok byla moderní jiná barva na výzdobu, tak jednou byl stromek do fialova, podruhé do červena, po třetí do modrostříbrná a tak dále. 
 
Přitom pokud ručně foukané a malované ozdoby se Vám zdají drahé, tak velice krásné jsou i stromky ozdobené vizovickým pečivem, nebo perníčky a jablky, což provoní celý byt, také jsou krásné slaměné ozdoby, či ozdoby z šustí a ty šikovnější mají i ozdoby vyřezávané z lipového dřeva. Dokonce se navracíme i k ozdobám z korálků.
 
Tak máte ještě čas do adventu si sami, či s dětmi něco vyrobit pro radost svou i ostatních.  
 foto: Pinterest
V jednoduchosti a přírodních materiálech je krása.
 
-eš-
______________________________________________________________________

 

2.11. - PLATBA ZA PARKOVÁNÍ SMSkou BYLA SPUŠTĚNA

více info zde

_________________________________________________________________________________

Dušičky

Svátky spojené s uctíváním zesnulých.

31. 10. – Halloween

1. 11.  – svátek všech svatých

2. 11. - svátek zemřelých, Dušičky

Halloween je odvozen od slov All Hallow Even, tedy předvečer Všech svatých. V noci z 31. 10. na 1. 11. lidé věřili, že duše zemřelých se mohou vrátit v tuto dobu zpět na svět a živí mohou nahlédnout do podsvětí. V tento svátek se na kopcích zapalovaly ohně, ty měly vystrašit zlé duchy. Okolo tohoto svátku probíhalo bujaré veselí v maskách. Vydlabávaly se řepy, které se osvítily svíčkou, aby to duším pomohlo vrátit se do podsvětí. Je to taková jiná obdoba našich dušiček. Tento svátek se slavil dříve v anglosaských zemích. V poslední době se Halloween slaví i u nás.

Svátek všech svatých je vázán na historickou událost – vysvěcení Pantheonu v Římě. Je to vzpomínková slavnost zemřelých, kteří dosáhli věčné blaženosti. Západní křesťanství jej slaví 1. listopadu. Tento svátek se slaví od 9. století.

Dušičky jsou katolickým svátkem, který vznikl v 10. století jako vzpomínka na mrtvé. U nás je slaví téměř všichni a jsou druhým naším největším svátkem. Vzpomíná se na ty, kteří nedosáhli blaženosti. Dušičkám se dříve také říkávalo duše v očistci. V předvečer tohoto svátku podle lidové víry vystupují duše na jednu noc z plamenného očistce, kde si odpykávají své hříchy. Hospodyně dříve plnily lampy místo olejem, tak máslem, aby si duše mohly ošetřit své popáleniny. Když o Dušičkách pršelo, tak to prý duše oplakávaly své hříchy. Lidé také věřili, že o této půlnoci mají duchové svou bohoslužbu. V tento svátek chodíme na hřbitovy a klademe tam věnce a zapalujeme svíčky a většinu z nás to donutí alespoň jednou za rok navštívit tato místa a zavzpomínat na své blízké, kteří již nejsou mezi námi.

 

Je vhodné vzpomenout na své předky a vzdát jim úctu, už jenom za to, že bez nich bychom tu nebyli. Stačí na hrob položit vlastnoručně udělanou kytici, či věnec, například takový, který vidíte na těchto obrázcích.

-eš-

_______________________________________________________________________________

8.10.2021 - město Říčany vybudovalo pěší cestu do Voděrádek
 
Jistě jste zjistili, že město Říčany vybudovalo cestu po poli okolo Voděradské silnice. 
 
Viz. Report starosty číslo 39/2021 
______________________________________________________________________
______________________________________________________________
 
Jsme rádi, že město Říčany a jeho vedení tuto cestu vybudovali. Někteří občané Voděrádek dlouho volali po bezpečné pěší cestě do Říčan, a tak se jim to konečně splnilo.
Tato cesta bude také výhodná pro občany Říčan, kteří budou navštěvovat představení v Home of AV ve Voděrádkách a budou k nám chodit pěšky, tak jako chodili v tomto roce.
Věříme, že tato cesta bude udžována, protože její největší díl leží v katastru Říčan. Každý projekt, který pomůže Voděrádkám v rozvoji je velmi dobrý a tak patří poděkování panu starostovi, odboru životního prostředí a všem, kteří se na tom podíleli.
 
_____________________________________________________________________________

Schůze v obecním domě ve Voděrádkách.

V Kurýru si spousta z Vás mohla přečíst - Jak vidíte Říčany 2040 vy?

Na toto téma se bude konat schůze 19.10.2021 od 18:00 hodin. Tato schůze bude nejenom pro občany Voděrádek, ale i Jažlovic a Kuřího. Bude se vlastně jednat o potenciální rozvoj města v příštích deseti až dvaceti letech.

Na stránkách města naleznete :

ONLINE DOTAZNÍK S KLÍČOVÝMI OTÁZKAMI K ROZVOJI MĚSTA

Tento dotazník můžete vyplnit, nebo počkat na schůzi a vyplnit ho až tam. Jedná se o dotazník s předtištěnými otázkami, takže s největší pravděpodobností se nebudou projednávat otázky, co vás tíží, co chcete, aby se změnilo již nyní, třeba aby se uklízelo, či udržovala zeleň, ale bude se jednat o podněty k dlouhodobému plánu rozvoje města, jako jestli chcete, aby se Říčany rozšiřovaly, či ne.

Bylo by dobré si toto přečíst na stránkách města: https://info.ricany.cz/mesto/priprava-strategickeho-planu-vize-ricany-2040

Pak při Vaší účasti na schůzi budete připraveni na to, o čem se bude jednat.

_______________________________________________________________________________________

30.9.2021 - Jména, která rodiče již málo dávají svým dětem

Jeroným

30. září slaví svátek Jeroným. Je to jedno z méně používaných křestních jmen u nás. Jedná se o mužské křestní jméno, které pochází z řeckého jména Hieronymos. Podle jazykovědců, je toto jméno vykládáno jako „svaté jméno", nebo jméno „muže se svatým jménem". Ve světě je toto jméno oblíbeno, má však mnoho různých podob, například ve Francii Jérome a v Anglii Jerome.

Přestože toto jméno zní vznešeně a atraktivně, tak u nás z posledních statistických údajů před 4 lety je zaevidováno pouze 268 mužů s tímto jménem a z toho přímo v Říčanech 3.

Říká se, že Jeroným je svaté jméno. Kolem roku 347 se v Chorvatsku narodil Jeroným Sofronius Eusebius a patřil k největším osobnostem církevních dějin a byl učencem katolické církve. Nikdy však nebyl prohlášen světcem. I přes to jej učenci uznávali a lidem byl uctíván jako skutečný světec. Ve 26ti letech se vydal na cesty na Východ a nechal se vysvětit za kněze. V Římě nastoupil jako tajemník papeže Damase I. Po smrti papeže se usadil v Betlémě. Napsal hodně mimořádných děl, z nichž se některá dochovala. Zemřel v 73 letech. Byl hodně uctíván mezi 14. a 16. stoletím, datum svátku bylo však pohyblivé od 30. září až do začátku října.

Dnes je vykládáno, že muž tohoto jména má talent na vše a také může ledacos úspěšně dělat. Je také svůdníkem žen a ve společnosti je oblíben. V soukromí však nemá takové štěstí.

 

Justýna

7. října má svátek Justýna. Toto křestní jméno je řeckého původu. Jeho význam lze přeložit jako „spravedlivá“. Stejného původu je například i slovo justice. Obrozenci toto jméno překládali, jako Pravdomila taktéž jako Pravoslava.

Nositelkami tohoto jména byly svatá Justina z Padovy, která byla mučednicí a zemřela při krutém pronásledování křesťanů za prokurátora Maximiana kolem roku 300 v Padově, dále svatá Justina z Antiochie, také římská císařovna Justina.

Dnes je vykládáno, že nositelku tohoto jména čeká život plný nenaplněných očekávání. V jejím životě bude málo zábavy a radovánek, zato spousta povinností a práce. Bude nejistá ve vztazích a nebude se moci na nikoho, mimo svou rodinu spolehnout.

V České republice bylo dle statistických údajů před čtyřmi lety celkem 1 711 žen se jménem Justýna a z toho v Říčanech 17.

______________________________________________________________________________________

26.9.2021 - v úterý bude 28. září, tento den se stal státním svátkem

Vyhlášení tohoto dne státním svátkem bylo navrženo na základě usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky z 24. března 2000. Výbor zvolil pro státní svátek označení „Den české státnosti – Svatý Václav".

28. září je den svátku sv. Václava. Svatý Václav byl přemyslovským knížetem synem Knížete Vratislava a Drahomíry. Podle pověsti byl vychován svou babičkou sv. Ludmilou. Po smrti knížete Vratislava se ujala vlády Václavova matka Drahomíra. Ta však měla velké spory s Václavovou babičkou sv. Ludmilou o vliv na Václava a o moc v knížectví, takže sv. Ludmila byla zavražděna a to dle legendy uškrcena šálou. Drahomíra nechala potom nad místem vraždy postavit chrám sv. Michala. V roce 925 nechal mladý kníže Václav přenést ostatky své babičky z hradiště Tetín do pražského kostela sv. Jiří na Pražském hradě.

Kníže Václav byl patronem Čech a Moravy a zasloužil se po porážce od saského krále Jindřicha Ptáčníka o zachování suverenity českého státu. Podle historických pramenů byl velice zbožný. Podle středověkých zidealizovaných legend pečoval o chudé, pěstoval víno a obilí pro svaté příjmání. Václav nechal kácet šibenice a stavět kostely a založil rotundu svatého Víta, hlavní kostel knížectví. Jeho starší bratr Boleslav I. chtěl po svém bratru přebrat vládu a tak ho nechal 28.9. 935 zavraždit ve Staré  Boleslavi. Kníže Václav byl po své smrti prezentován jako světec a ochránce národa. Byly mu připisovány i posmrtné zázraky. Jeho jméno je připomínáno lidu v dobách dobrých i zlých a jeho sochy jsou k vidění na Václavckém náměstí, na Karlově mostě, na Vyšehradě a jinde.

Socha sv. Václava ve Svatováclavské kapli pražské katedrály.

Zdroj obrázku: Wikipedie

__________________________________________________________________________

25.9.2021 - Využití přebytku cuket

Cuketám se také říká cukíny. Dnes jsou cukety vyšlechtěny do různých barev - zelené, žlutozelené, žluté, bíložluté, žíhané. Všechny mají lesklý povrch a dužina je měkká, vodnatá a má mnoho semen. Do kuchyně na tepelnou, či studenou úpravu se sklízejí malé, na kterých je ještě květenství a dvaceticentimetrové a větší. Jejich pěstování je snadné. Hlavně potřebují stále velkou zálivku. Cuketa chutná syrová (a to menší plody), ale i tepelně upravená. Letos byl pro cukety velmi příznivý rok. Téměř každý, kdo je pěstoval, tak je nestačil konzumovat. Při této velké úrodě některé kusy abnormálně přerostly, ale nemyslete si, že jsou na vyhození. Takovéto cukety Vám mohou dělat i jinou radost a to v podzimních dekoracích.

Stačí použít spoustu přezrálých cuket a doplnit je podzimními plody, někdo třeba vypěstoval i dýni gigant, či pár ozdobných dýní. Na zahradě, či v okolí naleznete jeřabiny, šípky, větve, trávy, vše co při podzimní údržbě stříháte a zbytečně vyhazujete. Toto vše vám může posloužit do podzimní dekorace, která udělá radost vám i kolemjdoucím. Takže vlastně recyklujeme a tvoříme a navíc po prvních mrazících, až budeme dekoraci odstraňovat, tak si můžeme vydlabat i pár semen pro příští rok.

______________________________________________________________________________

22.9.2021 - Dnes skončilo astronomické léto a začal podzim – podzimní rovnodennost

Rozličné je to u meteorologů, u kterých začíná podzim již 1. září a končí posledním listopadovým dnem. Zde je stanoveno pevné tříměsíční období.

V astronomii však jde o okamžik, kdy je slunce v rovině zemského rovníku a jeho paprsky dopadají kolmo k zemské ose. Dnes bude den stejně dlouhý jako noc. Dny se až do 21.12. budou dál zkracovat.

Podzimní rovnodennost je dobou přání a snů. Je to i doba, kdy se děkuje přírodě za všechno, co nám přinesla. Rovnodennost by se měla také vnímat, jako zastavení v čase, kdy bychom se měli obracet ke svému nitru, najít svou rovnováhu, zamyslet se, zklidnit se, zhodnotit vykonané a vyrovnat se s tím co bylo. Začíná vlastně podzim a to doba sklizně, oslav a dokonce i různých rituálů. Dnes známé posvícení a hody navázaly vlastně na prastaré rituály, kdy se hodovalo. Při těchto oslavách nešlo pouze o zábavu, jídlo a pití, ale o to, že se tím vzdala vděčnost přírodě, za úrodu. Konzumovalo se sklizené ovoce, výrobky z nově namleté mouky, toho roku vykrmená zvířata a pilo se mladé víno.

Takže bychom se měli pomalu loučit s létem, ať bylo jakékoliv a věřme, že se ohlásí babí léto, které nás ještě občas zahřeje. Dnes je den, kdy světlo a tma mají každý svou polovinu dne. S přibývajícími chladnými dny začne světla ubývat a to je i podle našich předků signál k tomu, abychom zpomalili a konečně uzavřeli to, co nás tíží. Začněme s čistou a klidnou myslí další naše dny, protože si musíme uvědomit, že čas neúprosně letí a ukrajuje každému z nás z odžitého krajíce. 

Užívejme si každého pohodového dne a dnes je zrovna ten den, kdy za všemi problémy můžeme udělat velkou tlustou čáru.

______________________________________________________________________________

19.7.2021 - Proměna trávníkulouku.

Poslední dobou se staly hitem kvetoucí louky.

V dnešní době se prezentuje, že trávník v lučním stylu je ekologičtější, protože nepotřebuje často zalévat, údržba je nenáročná, seká se 2x do roka a nabízí domov spoustě živých organismů, jako jsou motýli, hmyz a brouci. Takovéto louky jsou opravdu krásné pro oko a půda tak nevysychá jako u udržovaného trávníku.

Město Frýdek – Místek založilo uprostřed města louky, viz. horní obrázek a to z přímého výsevu. 

Tyto louky plní funkci estetickou a hlavně ekologickou. Na kvetoucí louku se hodí luční květiny, jako jsou kopretiny, čičorky, mateřídoušky, sedmikrásky, zvonky, hvozdíky, lnice, řebříčky, silenky, řeřišnice, máky a další luční květiny. Z takovéto louky se však můžete těšit až druhým rokem a záleží na způsobu výsevu.

Bohužel někteří si myslí, že rozkvetlou louku získají tím, že trávu nebudou sekat. To je ta největší hloupost, kterou mohou udělat. Trávníky v obcích, městech a u rodinných domů jsou pouze z trav a toho, co tam vítr a živočichové zanesou. Takže, když necháme trávu přerůst, tak v ní bují kopřivy, bodláky a další plevel. Když se to pak poseká, tak plevel je již dávno vysemeněný a bují ho tam čím dále tím více. Už i naše babičky věděly, že kopřiv se člověk zbaví jen častým sekáním. Dokonce vídáme, že se někde vysoká tráva, která měla být dávno posečena, pozdě poseká, nechá ležet, vyhnít a hlavně semena přerostlého plevelu se hezky ujmou a příští rok ho tam bude ještě více.

Proměnit obyčejný trávník v rozkvetlou louku je pracné.

Nejlepším způsobem jak toho docílit, je založit trávník do čisté půdy a semena si koupit a vysít. Prodávají se různé luční směsi. Pak stačí zalévat a odstraňovat případný plevel.

Pokud chceme z již vzrostlého trávníku udělat rozkvetlou louku, tak to jde také, ale je to velmi pracné a výsledek nemusí být hned ohromující, ale musíme počkat a případně dosévat a dosévat. Dosévá se do zřídlého porostu, aby se semínka hezky uchytila. Zřídlý, posekaný porost se musí narušit vertikulátorem, nebo vertikulačními hráběmi. Pak se může sít.

V obou případech se tráva s květinami seká, až po odkvětu a posekaná se nechá jeden až dva dny ležet, aby semínka vypadala. Pak se teprve posekaná tráva sebere.

Údržba louky je doporučena kosením, které je ekologičtější a šetří i živočichy. Poprvé sečte až po odkvětu většiny květin. Podruhé sečte až na podzim, tedy v září či říjnu. A odstraňujte nežádoucí rostliny.

Takže, kdo si myslí, že proměna trávníku v rozkvetlou louku se stane tím, že přestane sekat, tak je daleko od pravdy. Kdo si myslí, že si ušetří finance a práci, tak je také na velkém omylu a dokáže akorát to, že z udržované zeleně udělá semeniště plevele.

Takovýto rozkvetlý trávník si založil doséváním soused z obce Kuří u svého domku k rekreaci. Takže to můžete zkusit také.

Nafoceno 18.7.2021 a zde budou rostliny ještě postupně rozkvétat.
 
_______________________________________________________________________________

17.7.2021 - Nezvyklé změny počasí.

Žijeme na planetě, kde veškerý život závisí na počasí. Je špatné, když jsou přívalové deště a také, když jsou vysoké teploty a sucho. Počasí se mění a důsledky jsou ničivé. Na některé jevy nejsme zvyklí a nejsme na ně ani psychicky připraveni. Naše planeta nám vrací to, jak se k ní chováme.

Počasí se dokáže rychle změnit, toho jsme byli svědky tento týden. Tentokrát se nad naší obcí přehnal vítr o síle vichřice a to během chvilky. Ten kdo to pozoroval, tak si musel uvědomit, že v takovéto chvíli člověk nic nezmůže a může jen pozorovat tu sílu a převahu něčeho vyššího, než jsme my a nic s tím nenadělá. V tichém úžasu můžeme jenom čekat, co se stane a nemůžeme to nijak ovlivnit.

Ovlivnit však může každý z nás další pustošení planety, na které žijeme.

Zde je jen pár fotografií z obce pro představu, jakou sílu měl vítr, který otáčel stromy, lámal je, ukrucoval koruny a vyvracel staré silné stromy z kořenů. Fotografie jsou z polomu u Jažlovické silnice, z Krabošické ulice, kde bříza padla na telefonní vedení a jeho sloup, který následně padl na zaparkovaná auta, z hřiště a z domů naproti silničářům, kde ukrucoval koruny stromů.

Toto je jen pár obrázků, na kterých je vidět síla přírody.

Eva Šimková

________________________________________________________________________________

14.6.2021 - Demolice a výstavba nového mostu v Kuří

Uzavírka silnice III/00312 - Kuří, v místě mostu nad Pitkovickým potokem by měla proběhout v termínu od 1.7. 2021 do 31.12. 2021, nicméně práce zatím ještě nezapočaly.

Dostupné informace naleznete ZDE.

 

___________________________________________________________________________________

13.6.2021 - Kam na procházku s dětmi?

Je málo míst, kam se vydat s dětmi na procházku, tak aby kolem mohly pobíhat bez nebezpečí kolize s autem, motorkou či cyklistou. Také je málo míst, kde nemusíte dusat po asfaltu, ale můžete jít po přírodní cestě. Jedním z takových míst v našem okolí je stezka Od mlýna k mlýnu. Je to cesta z Kuří do Voděrádek a zpět. 

Nyní je to trochu komplikované, protože tam, kde se procházelo do Kuří k rybníku (v katastru Kuří), byl vykácen celý les napadený kůrovcem. Vlastníkem pozemku je Česká republika a spravují jej Lesy České republiky, s.p.. Les musel být pokácen celý a nelze tudy projít. Když však dojdete do tohoto místa, tak se však můžete dát doleva do kopce a dostanete se na cestu, která vás navede zpět na lávku a k rybníku. Dřevo z lesa nemohlo být vytěženo s ohledem na to, že na okolních pozemcích bylo již zaseto, a tak bude odstraněno z pozemku až po sklizni okolních polí. Pak by zde měly být postaveny oplocenky a v nich vysázeny nové stromky.

Vyporážený lesík.

Aby alespoň začátek cesty z Voděrádek byl příjemný pro procházky, tak se upravuje. Hned na začátku po levé straně se voda z polí dostávala roklí až na cestu a přes ni. Tuto část upravila firma AVT Group a.s. tak, že vyčistila a upravila příkop, aby voda směřovala do potoka. 

 

Před čtvrtým zastavením (u laviček se stolem) - vyčistil Sportovní a společenský spolek pravou stranu.

Úprava pravé strany.

Pod sloupy vysokého napětí vyřezaly Elektrorozvodné závody porost a naházely roští na hromady, protože zde bude prováděna úprava elektrického vedení. Celý tento pozemek vyčistil, srovnal a osel pan Ing. P. Vlček – AVT Group a.s.

Částečně vyčištěný pozemek pod sloupy vysokého napětí.

Dočištěný, srovnaný a osetý pozemek pod sloupy vysokého napětí.

 

Břehy potoka a další přilehlé pozemky čistí spolek tak, aby děti mohly až k potoku. 

Čištění cesty od větví, spadaného listí a staré trávy.

Vyčištěný a posekaný břeh potoka.

Uklizený břeh potoka.

Uklizený lesík.

Mýtinu, která na tyto pozemky navazuje, má v plánu osázet pan Ing. P. Vlček.

Až se odstraní pokácené stromy a udělají se v bývalém lesíku za mýtinou oplocenky s výsadbou, tak cesta bude velice pěkná, bude stačit ji jen udržovat, což je základ.

_______________________________________________________________________

4.6.2021 - Říčany chystají zklidnění automobilové dopravy. Omezí rychlost na 30 km/h, zavádí parkovací zóny

více info ZDE

_______________________________________________________________________________

3.6.2021 - Po nátlaku občanů, zůstane anonymní nahlížení do katastru zachované.
více informací ZDE

______________________________________________________________________________________

29.5.2021 - Zpoplatnění stání motorových vozidel v Říčanech.

Nařízení č. 5/2021 města Říčany, kterým se stanovují ceny za užití místních komunikací nebo jejich určených úseků ke stání silničních motorových vozidel.

Rada města Říčany se usnesla svým usn.č. 21-25-001 dne 20.5.2021 vydat v souladu s § 11 odst. 1 a § 102 odst. 2 písm. d) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění a v souladu s § 10 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, v platném znění, toto nařízení:

Tímto nařízením jsou stanoveny ceny za stání silničních motorových vozidel ve vymezených oblastech města Říčany, ve kterých lze místní komunikace nebo jejich určené úseky užít za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy k stání silničního motorového vozidla v městě Říčany na dobu časově omezenou, nejvýše však na dobu 24 hodin, nebo k stání silničního motorového vozidla provozovaného právnickou nebo fyzickou osobou za účelem podnikání podle zvláštního právního předpisu, která má sídlo nebo provozovnu ve vymezené oblasti města Říčany, nebo k stání silničního motorového vozidla fyzické osoby, která má místo trvalého pobytu nebo je vlastníkem nemovitosti ve vymezené oblasti města Říčany.

Bližší informace se dočtete ZDE.

___________________________________________________________________________________________

28.5.2021 - Sekání trávníku není radno podceňovat

K udržení kvalitního trávníku je zapotřebí se o trávník starat. Nestačí si říci, že když tráva přerůstá, tak se jenom poseká a je to. Sekání zabraňuje trávě růst do výšky a to prospívá růstu do šířky. Hlavně pravidelným sekáním se oslabují plevele. Pokud necháme trávu přerůst, tak se jim v tomto porostu velice dobře daří. Sekání pozemků patří k základním povinnostem každého vlastníka pozemku, protože tím zamezí výskytu a šíření škodlivých organismů včetně plevelů.  Neměla by šířením plevelů vzniknout škoda jiným osobám a nesmí dojít k poškození životního prostředí. Dokonce toto upravuje zákon.

Takže nepodceňujte sekání trávníku. Výška a frekvence sečení by měla respektovat požadavky druhů trávníků. Seče se řídí počasím. V suchém období nemusíme tak často sekat, zato v deštivém období sekáme pořád. Doporučené vybrané seče by měly být asi takovéto:

okrasný trávník (trávník pro odpočinek, či trávník na zahradě, tzv. anglický): 1,5-3 cm, 20-40 krát za rok,

sportovní trávník (hřiště a dětské hřiště): 3-4 cm, 25-45 krát za rok,

užitný trávník (louky k rekreaci): 3,5-4 cm, 10-20 krát za rok,

užitný trávník (louky na seče sena, krajnice atd.): 4 cm a to 2 krát někdy 3 krát za rok.

Budete-li pravidelně trávník sekat na doporučenou výšku, tak ho tím vylepšíte a stane se z něho hustý koberec s dostatečnými kořeny. Trávník bude odolný proti suchu a plevelům. Sekání je základní péče, jak dosáhnout pěkného trávníku.

Když podceníte jednoduchou činnost jako je sekání, tak trávník nenávratně poškodíte a to hlavně tzv. anglické trávníky, hřiště, rekreační plochy atd. Obzvláště, pokud budete sekat, jak se lidově říká pouze po náměstí a třeba kraje trávníku u domu, kraje luk, cest, hřišť neposekáte, tak pak obnova pěkného trávníku bude zbytečně dlouhá a nákladná. V přerostlé trávě vám ihned vyrazí kopřivy a bodláky, jejichž semeno se pak dostane do přilehlého trávníku a na pozemky sousedů. Mechanická likvidace bez chemie takovýchto plevelů trvá dva až tři roky. Však největší chybou je, když okraje necháme takto zaplevelit a tráva zde uschne na stojato a na jaře se přes ni dere další vegetace a to už je jenom plevel.

Letos se počasí chová stále jako jarní s neustálými přeháňkami, což podporuje maximálně růst trávy. Takže každý z nás, kdo vlastní jakýkoliv pozemek, nebo má pronajatý pozemek, či spravuje obecní, či státní pozemek, by si měl uvědomit, že je povinen dodržovat zákon „o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů“. Povinnosti vlastníka pozemku nebo osoby, která pozemek užívá je omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevele, je to stanoveno v § 3 odst. 1 písm. a) zák. číslo 326/2004 Sb., v platném znění.

Také je zapotřebí rozhodnout, k čemu pozemek slouží a dle toho podřídit četnost sečí. Pokud trávu na pozemku necháme jako louku na seče sena, tak je nutno ji alespoň dvakrát ročně posekat. Pokud máme na zahradě kout s dětským hřištěm, tak je v našem zájmu ho sekat v tomto počasí každý týden, aby děti nechytily klíště. Když vlastníme někde nevyužívaný travnatý pozemek, tak ho musíme sekat, alespoň tak, jak nařizuje zákon.

Blíží se konec května a v Krabošické ulici naproti DS je parčík, který sekají a udržují členové Sportovního a společenského spolku Voděrádky. Je chladno a deštivo a přes to musela být tato plocha již 5x posekána. Odměnou pro všechny je pohled na kousek krásné a udržované zeleně uprostřed obce, se švestkami a třešní. Stromky zde vysadily děti.

Takhle to vypadalo před třemi lety.

Díky zálivce v době sucha a péči to vypadá takto letos – 2021. Již loni byla na švestkách první úroda, tak uvidíme letos. Pokud stromy porostou s dětmi, tak až budou velcí, tak si budou moci nechat vypálit třeba slivovici.

-eš-

__________________________________________________________________________________

24.5.2021 - Napojení kanalizace

Zpráva pro ty, kteří nemají informaci k napojení odpadních vod.

 

Dle informace manažera provozu 1. SčV se sídlem na Kolovratské ulici by měl být postup následující.

Po obdržení podepsané smlouvy od SčV se musí SčV kontaktovat e-mailem: info@1scv.cz (nechtějí to vyřizovat telefonicky) s tím, že chcete být napojeni na čistírnu odpadních vod. Podle sdělení pana P. Suchomela, tak SčV určí datum a pošle svého pracovníka, který překontroluje správnost napojení odpadních vod, které si zajišťujete sami a zároveň musí udělat odečet vodoměru. Od toho data Vám bude fakturováno vodné i stočné. Napojení se prý musí zkontrolovat, aby odpovídalo normě a hlavně to nesmí být napojeno přes jímku.

-eš-

_______________________________________________________________________________________

17.5.2021 - Naše vesnice, která kdysi sloužila jako skládka odpadu z Říčan a okolí, se začíná probouzet k životu. Kdo se chce dozvědět více, tak ZDE.

___________________________________________________________

28.4.2021 - Chceme být slušní, ale opak je pravdou – PODÁVÁNÍ RUKY

Vždycky člověka něco překvapí, ale většinou taktně mlčí. Mám hodně známých, kdy rodiče přijdou s dětmi a hned, aby asi ukázali, jak je hezky vedou, tak při pozdravu řeknou „Podej ručičku, ať vidí, že jsi slušně vychovaný". Tím dítěti vštípí špatný základ. Pak odrostou a při setkání se na Vás vrhnou a hned Vám třesou rukou na znamení, jak jsou dobře vychovaní. Nikoho z nich nenapadne, že se dopouští jedné ze základních chyb společenského chování. Před Covidovou pandemií se podávaly ruce a dotyční měli pocit, jak jsou společenští, po pandemii se k tomu budeme navracet, ale pozor, správný způsob podání ruky je ve společnosti velice důležitý. Každý by si měl zjistit základy, protože jsou to základy slušného chování. Pokud nevíme, kdo komu podává ruku první, tak je lepší ji nepodávat jako první, protože pak můžeme vypadat jako hlupáci, kteří si na něco jenom hrají.

Nejstrašnější je, když člověk přijde do společnosti a mladí představující úspěšné podnikatele, se k vám ženou se slovy „dobrý den“ a hned se domáhají Vaší ruky, aby Vám s ní pořádně potřásli a tím si připadali, jak jsou schopní, ale opak je pravdou. Někdy má člověk pocit, že se snad vrátí i socialistické objímání a líbání i muž muže.

Dnes je podání ruky součástí etikety i běžného každodenního života a je vyšším stupněm pozdravu. Dříve však poukazovalo na to, že nedržíme zbraň, což již dlouho neplatí. Dnes v době techniky, kdy se sice méně čte v naučných knížkách, si každý ale může otevřít internet a zjistit si základy společenského chování. Při podání ruky si dva lidé vzájemně lehce sevřou ruku a občas je to doprovázeno i lehkým potřesením. Podává se výhradně pravá ruka, přímo, ve stoje, čistá a bez rukavice. Měli bychom si uvědomit, že při podání ruky si vždy uděláme první dojem o dotyčném. Při setkání nejdříve pozdravíme a k tomu podání ruky je určitý projev přátelství, ale hlavně i jistá pocta. Zda podáme ruku jako první my nebo je nám podána a my ji přijmeme, je určeno závaznými společenskými pravidly. Jejich dodržování je vázáno na stupeň společenského vztahu.

Největší chyby se dopouští ti, kteří neví, kdo podává ruku první. Je na to vlastně jednoduché pravidlo. Významnější osoba nabízí ruku jako první a musí mít právo sama rozhodnout, s kým si rukou potřese a s kým ne.

Více významná je:

1. Vždy osoba starší než vy.

2. Žena je ve společnosti nadřazena muži.

3. Nadřízený - podřízenému.

4. Populární a známé osobnosti méně známým osobám.

V zásadě tedy platí, že ve společnosti podává první ruku žena muži, starší žena mladší ženě, starší muž mladšímu muži, na pracovišti vždy nadřízený podřízenému (a to i starším ženám a mužům).

Hlavně pokud nevíme, tak vyčkáme, zda nám dotyčný ruku nabídne a nesnažíme se sami si s dotyčným potřásat rukou, tím se dopouštíme velkého společenského přešlapu. Hlavně si pamatujme, že podání ruky je pro toho, kdo ji přijímá, čest. Z toho se dá lehce usoudit, kdo ruku podává první.

-eš-

__________________________________________________________________________________________

21.4.2021 - Hřbitovy a pohřbívání lidí z Voděrádek.

Málokteré místo, tak jako hřbitov, vypoví tolik o lidech a jejich životě. Jména na náhrobcích tam doplňují údaje o profesi, postavení zemřelého, dokonce jsou někde i informace o způsobu žití či skonu dotyčného. Něco nám napoví citáty a verše uvedené na náhrobku o člověku zde uloženého k odpočinku. V minulosti byl dostatek místa pro život i pro pohřbívání. Dnes tomu tak není. Obzvláště města jsou přelidněna a pro hřbitovy není tolik volného prostoru. Není místo na vybudování, či rozšiřování míst posledního odpočinku.
U každého města a hlavně kostela a téměř u každé obce býval hřbitov. 

Obyvatelé Voděrádek se pohřbívali v Říčanech, Oticích a v Jažlovicích, protože zde byly i kostely. Dnes je již minimum míst na říčanském hřbitově, a tak poslední zemřelí našli své místo na malém hřbitůvku v Jažlovicích.

V Říčanech býval hřbitov na náměstí. První zpráva o něm je z roku 1352, založen byl ale dříve. Na tento hřbitov se vcházelo dvěma vchody, od sochy Panny Marie a od školy. Pohřbívalo se zde až do roku 1833 a roku 1844 byl zcela zrušen a odstraněn.

Nový hřbitov měl být založen za Lázeňským rybníkem, kde již byli pochováni vojáci z Napoleonova tažení, avšak byl založen roku 1833 jinde a to na místě, dnešního Parku por. Koreše. Tento hřbitov se začal přebudovávat na park v roce 1952.

Od roku 1921 se pohřbívá na novém hřbitově, na kopci, na místě zvaném Na spravedlnosti, mezi Říčanami a Voděrádkami. Zde se pohřbívá do hrobů, hrobek, urnových hrobů a rozptylem.
Další hřbitovy a to v Oticích a v Jažlovicích sloužily k poslednímu odpočinku i lidem z Voděrádek.

Z historie pohřbívání víme, že okolo 6. st. př. n. l. se pohřbívalo do země a k nebožtíkovi se ukládaly různé předměty. Od 1. století převládal pohřeb spálením na hranici a hrob byl obložen kameny. V 5. století nastal návrat k pohřbívání do země, ale již v rakvích a navíc v nepravidelných řadách. V období od 6. století byly používány oba druhy pohřbů a rozšiřovala se stavba mohyl. S příchodem křesťanství, od 8. století byly rušeny žárové pohřby. Pohřbívalo se do země. Hrob byl pro jednu osobu a hlava nebožtíka směřovala k západu. Došlo k šíření křesťanských zvyků, kdy pohřeb byl spojen se smutečními průvody, obřady v kostele a vysvěcením hrobů. Ve 12. století začaly vznikat okolo kostelů na vysvěcené půdě hřbitovy. V období od 13. století se začaly objevovat první náhrobky a stavby hrobek.

Od 18. století i přes odpor církve se začalo opět s pohřby žehem. Pohřbívání se změnilo a hřbitovy již nebyly zřizovány pouze tam, kde byl kostel. Obřady se začaly provozovat v pohřebních síních a krematoriích.
První novodobá kremace se v českých zemích uskutečnila 31. října 1918 v Liberci. Pořádání pohřbů přestalo být pouze církevní záležitostí. Nová řada tradic utvářela pohřby tak, jaké je známe dnes.
V současné době převažují pohřby civilní, ale nadále jsou pořádány i pohřby církevní. Zemřelí se pohřbívají buď do země, spálením a uložením urny, případně rozptylem. Vznikají i nové trendy, vrátit člověka zpátky k přírodě. Zaměřují se na zdůraznění cyklu života, od vysazování stromů nad ostatky zemřelého a rozptylování popela na k tomu určených loukách. V současnosti jsou snahy i o přírodní či ekologicky příznivé pohřbívání a poptávka po něm sílí i u nás.

Poslední dobou je rozšířeno v Čechách pohřbívání bez obřadu. Tento způsob je v Evropě ojedinělý. Změnou hodnot v naší společnosti nastává i neprokázání úcty zemřelému. Spolu s konzumním způsobem života a ztrátou hodnot se rozmohlo ve společnosti umísťování starých lidí do ústavů a nakonec i absence rozloučení se se zemřelým od lidí, kteří ho znali.  Dnes, i když zemřelý má pohřeb, tak se stává, že nikdo mimo nejbližší rodiny se nepřijde se zesnulým rozloučit. V této uspěchané době se změnily hodnoty, na prvním místě je kariéra, peníze a okázalost a ztratil se vztah člověka k člověku a úcta ke stáří.

-EŠ-

________________________________________________________________________________________________

7.4.2021 - Cesta Voděrádky – Kuří nazývaná Stezka od mlýna k mlýnu.

Obcí Voděrádky protéká Pitkovický potok. Podél tohoto potoka byla obnovena cesta - Stezka od mlýna k mlýnu. Tato cesta slouží lidem k procházkám. Cesta byla zrekonstruována a je hodně navštěvována. Můžete se zde v klidu projít a vidět část Pitkovického potoka nebo na rozhraní katastrů Voděrádky a Kuří shlédnout část opěrné zídky, která byla vystavěna z místního lomového kamene. Dokonce zde jsou ještě vidět původní sloupy rozdělení pozemků. 

Každá cesta však potřebuje pravidelnou údržbu, sekání, čištění od spadaných větví atd. V loňském roce Sportovní a společenský spolek Voděrádky tuto cestu začal čistit, aby cesta a její okolí nezarostlo. Vyčistil se potok i cesta, přesto však příroda občas ukáže zapomenutý nepořádek, který zde lidé pohodili. Tento nepořádek se objeví obzvláště po zimě, kdy uschlá a polehlá tráva toto odhalí. Letos se náš spolek dal opět do čištění. Vloni byl vyčištěn kus listnatého lesa a letos v tom spolek pokračuje.

Začali jsme za bývalým statkem Maršálků a čistíme i kraje potoka, aby děti, které tudy půjdou na procházku, mohly seběhnout až k toku. Pokud nám síly budou stačit a bude nás někdo v této činnosti podporovat, tak bychom chtěli vyčistit celé kraje této stezky.

Málokdo ví, že tento potok měl v minulosti velký dostatek vody, která sloužila mimo jiné i mlýnům na tomto toku. Stezka od mlýna k mlýnu má název podle toho, že na tomto toku stál v bývalých Krabošicích mlýn s pekárnou. Mlýn byl však v průběhu 20. stol. ponechán svému osudu, přestalo se zde mlít obilí a objekt se začal pomalu rozpadat. V dnešní době se zde nerozpadá pouze stodola. Z ostatních budov je torzo.

Když dojdete na konec této stezky - k rybníku v Kuří, tak tam na hrázi stojí další mlýn. Na omítce ve štítu budovy je nápis STARÝ MLÝN. U tohoto mlýna byla vystavěna stodola. Mlýn je udržovaný a v dnešní době slouží jako obytné stavení. 

Když byste se vydali dále po potoku, tak v Kuří byl další mlýn – Cornův. Mlýn stával o samotě na konci obce Kuří. Budova později sloužila k zemědělské a hospodářské činnosti a nyní je z ní ruina.

Na Pitkovickém potoce stával další velký mlýn - Benický mlýn s pekárnou, doložené informace o něm jsou z roku 1654. Po druhé světové válce byl provoz v mlýně zastaven.  Rybník nad mlýnem byl předělán na koupaliště. V dnešní době slouží tato stavba jako sídlo několika firem a dále na toku stával další mlýn a to v Pitkovičkách.

Doufáme, že se vám fotky vyčištěných kusů přírody líbí.

Sportovní a společenský spolek Voděrádky.

________________________________________________________________________________________

28.3.2021 - Každý normální člověk, by chtěl žít v hezkém a čistém prostředí, tak proč si někteří pletou naši obec s veřejnou skládkou?

Dnes jsem projížděla silnicí na Otice a nestačila jsem se divit. Škarpy okolo této silnice a to v katastru Voděrádek byly v minulosti vyklizeny a chvíli zůstaly čisté. Zase se ale rozmohl nešvar, tak jako dříve, udělat si z této silnice odkladiště všeho, co se nehodí. Je s podivem, že každý by měl mít zaplacenou popelnici na komunální odpad, tak proč se tento odpad vyhazuje v igelitových taškách zde. V Říčanech funguje sběrný dvůr, tak proč se tam neodveze vyřazená elektronika, šuplata ze skříní, nebo jiný odpad a je zde i spousta kontejnerů na tříděný odpad. Také je s podivem, že tato silnice slouží k procházkám, tak jak se může stát, že se zde vyhazují díly z rozebraných aut. Takovéto množství chvíli trvá, než se shází na zem a nikdo nic nevidí? 

Dříve byly Voděrádky jednou skládkou odpadu z Říčan a jejího okolí. Skládka byla v místech dnešního skladu Správy silnic a poté byla zavezena zeminou. Další skládka byla v Ořechovce, taktéž zavezena zeminou a byly na ní postaveny domky zahrádkářů, další skládka byla naproti přes silnici až k bývalému mlýnu, také zavezena zeminou a další dvě skládky byly v bývalých lomech v Jažlovické ulici, ty byly částečně vyklizeny. Velká skládka byla hned na křižovatce z Voděrádek na Otice pod silnicí u výpustě dešťové vody, ta byla také zlikvidována.

Někteří lidé jsou pořád čuňata, která si myslí, že naše obec je i nadále skládkou, ale záleží i na nás, jestli si to necháme líbit a jak se k tomu postavíme. Tento bordel začíná již tím, že někdo jde do práce, či na procházku a lahev od nápoje odhodí cestou, nezaplatí si popelnici a přihlíží tomu, že odpadky od některých chatařů se zahazují, kam se dá. Podotýkám některých, protože je i spousta slušných, kteří si popelnici řádně platí. Již nyní žijeme na tikajících skládkách překrytých zeminou uprostřed obce, tak proč mají vznikat nové ???

Dne 1. ledna 2021 nabyl účinnosti nový zákon o odpadech. Nový zákon o odpadech přináší změny. Každý by se měl s tímto zákonem alespoň trochu seznámit. Zákon reguluje problematiku tzv. černých skládek. Zdůrazňuje se povinnost vlastníka odpadu - předat jej do zařízení pro nakládání s odpady, to je v Říčanech - Sběrný dvůr, kontejnery na tříděný odpad a každý by měl mít zaplacenou popelnici.

Dokonce, pokud se skládka objeví na soukromém pozemku, tak zákon ukládá vlastníkovi pozemku, kde tato skládka vznikla, povinnost ihned o tomto informovat obecní úřad. Pokud není zjištěn vlastník odpadu, tak obecní úřad vyzve vlastníka pozemku, k jeho odklizení. Obecní úřady však mají i nové jiné prostředky k tomu, aby byla zjednána náprava.

Nakonec je jedno, jestli se jedná o malou skládku nebo skládku velkou, neboť i malé množství odpadu ničí životní prostředí a z malého odpadu během chvíle vznikne skládka obřích rozměrů.

Především ale prostředí, v jakém nám nevadí žít, ukazuje na naši úroveň.

Eva Šimková

_______________________________________________________________________________________

17.2.2021 - Mráz a sníh

Někteří z nás jsou rozčarováni, když začne padat sníh, nebo více mrzne. Takovéto zimy v Česku bývaly, dokonce se objevovaly extrémní mrazy a takové sněžení, že závěje dosahovaly nebývalé výšky. To jenom poslední dobou jsme si nějak odvykli, rádi sedíme v teploučku a pohodlíčku. Pokrývka sněhu byla malá, pokud byla, o bílých Vánocích jsme si nechávali jenom zdát a extrémní mráz se objevil minimálně. Málokdo si již umí představit, že aby se dostal z domu, tak musel vzít lopatu a cestu si proházet. Některé zimy, si již nepamatujeme, ale spousta z nás pamatuje zimní období plné sáňkování, lyžování, bruslení, stavění sněhuláků a to i v okolí Prahy. Počasí není jiné, než bývalo, akorát se střídají teplé zimy, studené zimy a mrazivé zimy a někteří si to již nepamatují, nebo to nezažili.

Jedna z nejstudenějších zim, kterou si již asi nikdo nepamatuje, byla zima roku 1929. Po mírném prosinci 1928 nastalo extrémní ochlazení, které vydrželo až do konce března. Teplota pod bodem mrazu se držela 62 dní. Nejnižší potvrzená teplota na území České republiky byla -42,2 °C. Tato mimořádně studená zima následovala po poměrně teplých zimách. Dokonce se v průběhu zimy držela poměrně vysoká sněhová pokrývka. I z kroniky sousední obce Jažlovice je patrné, že zima byla extrémní. V kronice se píše, že závěje dostoupily až na 3 metry. Zvěř pomrzala na polích a stahovala se k lidským obydlím.

Jednou z nejstudenějších zim byla také zima roku 1941/1942. Teploty byly soustavně pod bodem mrazu. Silná vlna mrazů započala 15.1.1942 a trvala do 28.1.1942. Tato zima byla velice dlouhá a průměrná teplota byla -22°C. Sníh pokrýval krajinu dlouhých 174 dnů.

Jednou z nejdelších zim byla zima válečná, a to 1943/1944, kdy sníh napadl 12. listopadu 1943 a roztál až 28. května 1944 (tyto záznamy pocházejí z Harrachova). Dokonce na Jizerce bylo naměřeno 315 cm sněhové pokrývky.

Retro foto z této doby.

Další extrémně studená zima, kterou si již někteří mohou pamatovat, byla roku 1955/1956. Mrzlo od 14.11.1955 do 21.3.1956. Průměrná denní teplota dosáhla -27 °C.

Retro fota z této doby.

Další studená zima a s ní uhelné prázdniny následovala roku 1962/1963.

V tomto meziobdobí bývaly klasické zimy s mrazíky a sněhem. Na polích se hned začátkem zimy stavěly zábrany proti sněhu. Ve Voděrádkách se sáňkovalo ve Voděradské ulici od křížku až dolů na náves. Hlavně se sáňkovalo za potokem na Mykšáku a ulicí U Boudů až na náves. Děti se dost často radovaly z uhelných prázdnin.

Opět studená zima zasáhla naše území roku 1969/1970. Byla velmi bohatá na sněhové srážky. Je zaznamenaná průměrná výška sněhu 96 cm.

Nejznámějším rokem extrémních, ale hlavně rychle nastupujících mrazů byl přechod z roku 1978 na rok 1979. V noci ze Silvestra na Nový rok se někde ochladilo o víc než 30 °C. Nastaly problémy s elektřinou, dopravou, vytápěním sídlišť a zásobováním. Největším problémem bylo, že v prosinci dosahovaly teploty až 10 °C. Počasí připomínalo jaro, chvílemi pršelo a svítilo slunce. Předpověď počasí sice slibovala ochlazení, ale málokdo tomu věřil. Ještě na Silvestra bylo krásné teplé počasí, odpoledne se začalo ale ochlazovat. Během krátké chvíle teplota klesla pod nulu a sněžilo. Ráno 1.1.1979 teploměry ukazovaly až -20 °C. Zkolabovala doprava, omezeno na jednu hodinu bylo televizního vysílání, posunula se pracovní doba a byla nařízena úspora energie. Při těchto mrazech zamrzalo uhlí na skládkách a i ve vagonech, vázlo zásobování elektráren, problémy měly i povrchové doly. Zamrzlo i Labe a musel být z Německa zapůjčen říční ledoborec. Po týdnu byly vyhlášeny i dvacetidenní uhelné prázdniny. Například v obci Kuří, ten kdo se potřeboval dostat do práce, do Říčan, nebo na vlak, tak musel pěšky, nebo někteří projeli po poli, protože po silnici ke Kuříčku to nebylo absolutně možné. Kdo si zaparkoval před koncem roku auto venku, tak ho stěží nastartoval a navíc, kdo stál v kaluži, tak mu tam přimrzlo.

Retro obrázek.

Roku 1986/1987 byla studená zima, kdy ale nepřetržitě mrzlo 62 dní. Nejsilnější mrazy byly od půlky ledna 1987 do půlky února, kdy teplota klesla až na -24,4°C. Nejvíc sněhu napadlo během prosince 1986 a to přes jeden metr a sněhová pokrývka vydržela dlouhou dobu.

V tomto zimním meziobdobí se nejvíce sáňkovalo a bobovalo ve Voděrádkách v Krabošické ulici z pole od Koubků okolo bytovky až k silnici.

Jednou z nejdelších studených zim byla zima 1995/1996, kdy mrzlo od poloviny listopadu až do března. Teploty však neklesaly hluboko pod bod mrazu a sněhová pokrývka byla také slabá, ale vydržela dlouhou dobu.

Takže si uvědomme, není nic divného, když napadne sníh a není nic divného, když mrzne. Akorát jsou někdy zimy mírné, někdy ne a někdy extrémní, ale vždycky se to takto střídalo. Jenom my jsme zpohodlněli a zvykli si na komfort tepla. Když byly dříve větší mrazy, tak celá rodina byla soustředěna pouze v jedné místnosti, kde se topilo a povídalo a tím starší předávali své životní zkušenosti a zážitky mladším. Dnes spolu partneři kolikrát nevydrží ani dvě hodiny v jedné místnosti, natož ještě s dětmi a rodiči. Z rodin se stal spolek samostatných jedinců, kteří se sejdou stěží u jídla a nesmí jim přitom chybět na stole přinejmenším mobil. Někteří zpohodlněli tak, že místo aby vzali děti do parku na koulovačku, tak je vezmou na lavičku ve vyhřívaném nákupáku, kde stráví celé rodinné volno. Dříve se lidé radovali, ať bylo počasí jakékoliv, když hodně mrzlo, tak měli radost, že si nadělají led na uskladnění potravin, a když bylo tepleji, tak se radovali, že nespálí tolik dříví. Jenom my jsme se nějak přestali radovat a většina z nás je pořád nespokojená a svou negativitu dokáže akorát přenášet na ostatní.

Zdroje: Kronika povětrnosti, https://kalendar.beda.cz ; Harrachov.cz; Wikipedie, retro obrázek - Terezie Zamlynová | inStory.cz

______________________________________________________________________

Stát chce urychlit přípravu části Pražského okruhu u Běchovic mezi dálnicemi D1 a D11. Brzy proto chce pro stavbu zahájit výkup pozemků za celkem tři miliardy korun, a to ještě před dokončením řízení o územním rozhodnutí. Příprava by tak mohla zrychlit až o deset měsíců, možná více. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který má ČTK k dispozici. Úsek 511 na jihovýchodě metropole už územní rozhodnutí ke stavbě nepravomocně získal vloni, bylo však proti němu podáno odvolání.

Potřeba urychlení stavby je podle státu zásadní. Ministerstvo hodnotí dvanáctikilometrový úsek u Běchovic jako nejdůležitější ze všech nedostavených částí Pražského okruhu, resort počítá s tím, že by odklonil část tranzitní i příměstské dopravy přes Prahu.

Úsek by měl snížit provoz zejména na Štěrboholské radiále, Jižní spojce a v oblasti Spořilova. Urychlení by se mělo týkat i souvisejícího napojení silnice I/12 mezi Běchovicemi a Úvaly. Ta by měla fungovat jako obchvat.

O samotné trase úseku je podle ministerstva jasno, úřad nepředpokládá zásadní odchylky od současného plánu. Rizikem však může být nedokončené řízení o územním rozhodnutí. Případné zrušení celého rozhodnutí nebo jeho podstatná změna by tak celá investice do výkupu pozemků mohla vyjít vniveč. Samotné urychlení přípravy by naopak mohlo znamenat úsporu až 750 milionů korun.

Vedle toho také snížení nehodovosti a zkvalitnění životního prostředí pro místa, kterým by nová část okruhu výrazně ulehčila. Celospolečenské ztráty při oddalování stavby stát vyčíslil na přibližně šest miliard korun za pět let.

47 odvolání

Stavební úřad Prahy 22 vydal územní rozhodnutí k úseku loni v červenci. Dorazilo proti němu 47 odvolání. Ty měl původně řešit pražský magistrát, který však může být podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podjatý. MMR by tak nyní mělo vybrat pro vypořádání odvolání vybrat jiný úřad.

Vnější Pražský okruh by měl po dokončení měřit podle dosavadních plánů asi 83 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. Je součástí dálniční sítě a jeho stavbu financuje stát, na rozdíl od vnitřního, který má na starosti magistrát.

Silnice mezi sjezdem z D1 u Modletic a sjezdem z D11 u Běchovic má zahrnovat čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Podle dřívějších informací by stavba mohla začít příští rok a do provozu by mohla být uvedena v roce 2025. Předpokládaná cena je téměř 9,4 miliardy korun bez DPH.

Vnější Pražský okruh by měl po dokončení měřit podle dosavadních plánů asi 83 kilometrů, v provozu je zatím zhruba polovina. V současnosti na okruhu chybí kromě úseku 511 také celá severní část z Ruzyně přes Suchdol, Březiněves až k Černému Mostu.

____________________________________________________________

26.12.2020 - SILVESTR A OSLAVY

Oslava konce roku započala již velmi dávno v pravěku a to oslavou prvního dne v novém roce, a to vzdáváním obětí. Třeba Římané obětovali svému bohu bílého býka. Křesťané v 7. století tento svátek neslavili, dokonce byli varování před účastí na těchto slavnostech.

U nás je 31. prosinec zasvěcen sv. Silvestru, knězi, který přežil pronásledování křesťanů. Stal se patronem domácího zvířectva a dobré úrody. Po ustálení gregoriánského kalendáře se den svatého Silvestra stal posledním dnem roku.

Teprve v 19. století, kdy se očekávaly lepší časy, tak začaly tradice bohatých oslav s množstvím pokrmů, nápojů, přípitků a přání všeho dobrého. Velký rozvoj ekonomiky předznamenal příchod “nového zlatého věku”, a tím dodal silvestrovské noci větší význam. Společnost bohatla a tak začala Silvestra slavit velmi bujaře.

Ve městech se lidé vždy před vydáním na oslavy najedli. Na stolech byla dříve bílá polévka s rýží, hovězí maso s cibulovou omáčkou a okurkami, pilo se pivo a káva. Za zábavou se vyráželo do kabaretů a tančíren.

Na venkově byly oslavy střídmější, ometala se kamna, aby dobře hořela, otevíraly se dveře, aby z domu uniklo vše zlé a protože se většinou v tuto zimní dobu konaly zabíječky, tak hlavním půlnočním pokrmem se stal ovar a jablkový křen. Toto se dochovalo v Čechách až do dnešního dne. Později se v jídelníčku ujala jídla jako pečené selátko, ovar, ovarová polévka. O půlnoci se ustálil přípitek šampaňským. Lidé chodili do kostela, kde děkovali za vše dobré a modlili se za lepší rok. Lidové veselí a zvyky z pohanských dob však církev nepodporovala.

V poslední době byly nejrůznější pochoutky vystřídány nazdobenými chlebíčky, obloženými mísami a nejrůznějšími slanými a sladkými zákusky. Stouplo i množství vypitého alkoholu. V dnešní době se slaví již hodně, odpalují se ohňostroje a zábavní pyrotechnika. Spousta lidí prožívala v minulých letech tyto oslavy v zahraničí, na horách nebo v rekreačních chatách. Toto je v dnešní době trochu zkomplikováno. Silvestr v roce 2020 bude spíše rodinnou oslavou, nebo oslavou pouze s těmi nejbližšími a to doma. Vše špatné je ale pro něco dobré a tak uvidíme, co nám přinese rok 2021.

_________________________________________________________________________________________

13.11.2020 - Vesnice v našem okolí - sousední obec Otice

Otice jsou malá obec v blízkosti Voděrádek. Otice jsou součást obce Stránčice, od níž jsou vzdáleny 3 km. První zmínka o obci pochází z roku 1238, kdy je uváděna v majetcích pánů z Říčan, je to však pouze informace z odkazů v dobových listinách. Později se tato ves dostala do správy Českého Brodu, ještě později připadla k Žižkovu, pak k Říčanům. Nyní jsou Otice vsí v okrese Praha – východ a jsou součástí Stránčic. Krajina je zde pestřejší díky Pitkovickému potoku, který nedaleko pramení a údolí Kašovického potoka s vodní nádrží.

Nachází se zde Kostel svatého Mikuláše z 12. století. Je nejstarší dochovanou památkou v obci. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zmiňován byl ve 14. století jako stavba původně z období gotiky, jako jednolodní stavba s čtyřúhelníkovým presbytářem a hranolovou věží. Kostel prošel barokní přestavbou do dnešní podoby, dochovaly se však i některé gotické prvky jako je lomený triumfální oblouk, žebrová klenba a lomené okno. 

Samotný oltář pochází z 18. Století. U kostela je malý hřbitov, kam se pohřbívalo nejenom z Otic, ale i od nás z Voděrádek. Jako cesta pro pohřební průvody sloužila cesta z Jažlovické silnice za nynějšími chatami. Cesta byla dostatečně široká, takže sloužila nejenom pěším k návštěvě hřbitova a kostela, ale dalo se po ní projet i s proskleným kočárem s rakví, který táhli koně a za nimi šel průvod. Nyní na této cestě můžete vidět na rozhraní katastrů, u soukromého majitele v oploceném lese daňky. Směrem k viaduktu u silnice na Stránčice je bažantnice, takže po podzimním vypuštění na cestách k Oticům jsou vidět bažanti a to i královští. V obci byly velké jabloňové sady, ale zdejší stromy byly z velké většiny vykáceny. Obec je malá a nemá ani nijak výraznou náves. Jedinou její předností je, že je v porovnání s ostatními vesnicemi v okolí "zastrčena", a tím i klidná.

Snímky - internet, mapy.cz.

________________________________________________________________________________

28.10.2020 - Cesta na Kuří

Ti, kdo chodí na procházky směrem ke kuřskému rybníku, tak v některých místech se letos pomalu nedalo projít. V Kuří je otevřena školka, tak tato cesta při hezkém počasí láká rodiče s dětmi. Na cestě byl sice vysekaný metrový pruh, ale není příjemné, když přerostlý mokrý plevel se ze stran sklání až k procházejícím lidem. Také když se neseká, tak je plevele stále více.

OBZVLÁŠŤ VYSEMENĚNÍ BODLÁKU JE PROBLEMATICKÉ A NÁROČNÉ NA LIKVIDACI.

NA ZAROSTLOU STRÁŇ MÝTINY NENÍ HEZKÝ POHLED.

 

Sportovní a společenský spolek vyčistil v září kus cesty od závory až k mýtině. Nyní jsme vyčistili kus mýtiny, aby se dětem lépe chodilo. V případě času budeme pokračovat. Byla by škoda, aby tato cesta opět zpustla a zarostla, obzvláště když je nyní v obci tolik nových mladých rodin s dětmi, které rády chodí na procházky.

Začátek cesty je u prvního zastavení, které již pravidelně udržujeme, aby se zde opět nevysemenil bodlák a kopřivy.

ŘÍJEN 2020

 

Škoda jen, že další kus cesty, která pokračuje Krabošickou ulicí a byla v roce 2018 nově vysazena a upravena, tak již druhým rokem jenom zarůstá.

V ROCE 2018 BYLY VYSÁZENY STROMY A KEŘE.

ZAROSTLÉ STROMY A KEŘE NYNÍ - DOKONCE JE NĚKDE PŘES NĚ ZVRHNUTA HLÍNA A SUŤ.

 

Samotná cesta, která byla chloubou obou obcí, také zarůstá.

CESTIČKA ZAROSTLOU MÝTINOU - ZAČÁTEK ZÁŘÍ 2020.

TEN SAMÝ KOUSEK CESTY PO ÚPRAVĚ - KONCEM ŘÍJNA 2020.

 

Po údržbě a sekání vypadá část cesty již lépe a je opět radost se tam vydat na procházku.

Aby se tato cesta opět obnovila, tak jsem tomu musela v roce 2018 věnovat spoustu svého volného času, své práce a úsilí, takže mě o to více mrzí, když cesta zarůstá plevelem.

Děkuji tímto všem, kteří nás podporují a ještě více těm, kteří se nabízejí, že pro údržbu cesty něco sami udělají.

Lucie Šimková

______________________________________________________________________

26.10.2020 - Využijte koronavirového zklidnění ve svůj prospěch.

V tomto hektickém roce nám za chvíli začne čas adventní. Téměř každý řeší strašnou situaci otázkou „co bude?“ Díky uzavřeným obchodům už někteří nemůžou vletět do obchodních center a začít je plenit jako kobylky tak, jak byli zvyklí. I když převážně tyto předvánoční nálety na obchody končili tak, že lidé házeli do vozíků bezhlavě vše, co jim přišlo pod ruku. Pro někoho je současná situace nepředstavitelná i v tom, že jsou zavřeny restaurace a není možné se stravovat a nechávat se bavit za peníze.

Ano, je to špatná situace, ale především pro ty, kteří v této chvíli přišli o práci, a tím i o obživu své rodiny. Dávno jsme zapomněli, že svátky nebyly a nejsou o nákupech, drahých dárcích, vysedávání po restauracích a jak je v dnešní době zvykem - vychloubáním se, kde zrovna jsem, co papkám, bumbám, kdo mě baví a hlavně to nezapomenout podložit pořádnými selfíčky, ať ostatní čučí. Proč se nevychloubáme tím, co jsme sami vytvořili, nebo uvařili. Proč? Protože jsme zlenivěli, zpohodlněli a vymlouváme se na nedostatek času.

Zapomněli jsme, že adventní svátky jsou vlastně příchodem čtyř neděl před vánočními svátky. Měla by to být doba radosti, klidu, rozjímání, přípravy na nastávající svátky a hlavně doba dobročinnosti. Také se zapomnělo, že dříve byla doba adventní zároveň i dobou půstu, kdy se neholdovalo zábavám ani hromadným akcím, ale byla zde střídmost v jídle. Byla to doba klidu po únavné práci od jara do podzimu. Toto období, kdy se ochladilo, tak sloužilo k ručním pracím a semknutí se rodiny u jednoho stolu, vyprávění zážitků starších a tím obohacení mladých o historii rodiny. Někde se i zpívalo a hlavně se povídalo. Dnes si každý zaleze do jednoho rohu bytu se svým tabletem a rodina vůbec nekomunikuje. Když někoho něco tíží, tak vyhledá psychologa někdy i psychiatra, kteří ho vyslechnou.

Dříve se cukroví peklo doma a některé druhy dokonce již v listopadu, protože se potřebovalo tzv. rozležet. Kulatý tvar znázorňoval slunce a život. Rozdávalo se rodině a známým a každá hospodyňka se chlubila svými výrobky. Dnes každá hospodyňka skočí do sámošky, vybere cukroví podle vzhledu a ceny a na chuť a kvalitu nedbá. Pak o svátcích řekne – nepeču, protože to stejně nikdo nejí. Zapomněla však, že oni by to jedli, kdyby to bylo dobré, ale ten navoněný humus bez másla nikomu nechutná.

Dárky se dávaly hlavně pro radost a vyrobené doma a to takové, které byly jedinečné. Dnes se dbá především na značku a množství vydaných peněz.

Stromeček se kupoval u hajného v lese, a hlavně vždy se jednalo o krásný zelený jehličnan, který symbolizuje věčný život. Také krásně voněl po lese. Zdobení stromečku bylo radostí pro rodinu a i starší děti. Dnes se vytáhne z půdy nebo sklepa v igelitu zabalené zelené umělé koště i s ozdobami, které se roztáhne, srovnají se mu drátěné větve a tím to hasne. Přinejlepším se koupí stromek z dovozu, prodávaný již od začátku prosince a uříznutý v říjnu, při větším štěstí ufiknutý v listopadu. Ten během týdne ve vyhřáté místnosti zežloutne, nebo zešedne a začne opadávat a pokud chcete vůni lesa, tak si můžete koupit sprej s vůní borovice.

Možná je současný virus také tak trochu vztyčeným ukazováčkem, který by nás měl upozornit, že doba je uspěchaná a rodina přestává být základem. Že žijeme zbytečně rychle. Že jsme zapomněli, že nejlépe by se člověk měl cítit ve své rodině a ne mít depku, že s ní tráví při home-office více času. Nehroutit se z toho, že nemohu do práce mezi kamarády, ale vážit si času stráveného s rodinou. Na sklonku života člověk zjistí, jak strašně to uteklo a dal by vše za to, aby jen mohl strávit více času se svými blízkými.

Takže pár rad na tento čas.

Začněte vařit, zpestřete si jídelníček vlastními upravenými recepty. Když máte nyní více času, tak začněte společně stolovat a ne každý jíst v jiném koutě a v jiném čase.

Začněte péct, za chvíli můžete péct i vánoční cukroví a udělat tím radost sobě i dětem, které zapojíte.

Brzy bude Mikuláš a doma ušitá, či upletená ponožka naplněná čímkoliv udělá radost.

Začněte vyrábět dárky pro všechny. Návod na výrobu medvídka naleznete zde.

Vyrobte si sami věnce, svícny a různou výzdobu.

Zjistěte, kdo ve vašem okolí prodává stromky přímo z lesa a dojděte si ho již nyní vyhlídnout a před svátky si ho nechte uříznout a doma ho všichni v klidu a bez spěchu ozdobte. Nemusíte ho zdobit ráno, ale třeba již tři dny předem (pokud nemáte malé děti, pro které je překvapením) a uvidíte, jak vám přidá na spokojenosti.

Uvidíte, že z těchto věcí budete mít větší radost než z věcí koupených.

Přestaňte myslet jen na sebe, nelitujte se, nenuďte se, nebavte se pomlouváním, ubližováním, ale zapojte se do jakékoliv dobročinné činnosti a uvidíte, že vás to bude uspokojovat, protože mezi námi je dost těch, kteří potřebují pomoci, i když to na první pohled tak nevypadá. Stačí se jen rozhlédnout kolem a nebýt zahleděný pouze do sebe.

A hlavně. Važte si každé volné chvíle nevyplněné spěchem, chvíle strávené s dětmi, životním partnerem a rodiči. Přijde čas, kdy na tuto dobu budete vzpomínat a nechtějte litovat třebas jen sekundy promarněného času. Dnes je k tomu ta pravá chvíle.

_____________________________________________________________________

5.10.2020 - Podzim

Podzim je třetí z ročních období, na podzim se sklízí úroda zeleniny, ovoce a ze stromů opadává listí. Pokud je teplý a hraje všemi barvami tak je to radost. Ovšem dny se krátí a přes den jen někdy zem prohřívá ještě slunce, ale noci začínají být chladné. Podzim není zdaleka tak oblíbený jako jaro a léto. Přesto i na podzim se můžeme cítit hezky. Vždy záleží jen na nás. Podzim nám přináší spousty teplých barev na listech a plodech, které pokud využijeme k nějaké dekoraci, tak nás to při pohledu na ni zahřeje. Pokud jste sesbírali veškerou úrodu, jako jsou okrasné dýně a veliké dýně, tak se můžete pustit i do sběru čehokoliv, co potěší oko a uplatní se na výzdobu. Sbírat můžete kaštany, žaludy, ořechy, šípek, hloh, větvičky, barevné listí, přerostlé cukety, jeřabiny, ořechy, šišky s mnoho dalších plodů, které se dají využít.

Lidé si už odedávna hlavně na podzim zajišťovali dostatek potravy na zimu, ale sbírali i plody a rostliny, které nebyly určeny k jídlu, ale k výzdobě jejich obydlí. Vedle tvrdé dřiny se snažili si své dny zpříjemnit pohledem na něco hezkého. Z přírody také ledasco vypozorovali a z toho vznikla řada rčení, která se pojila k počasí a roční době.

K podzimu se pojí tato rčení:

Panny Marie narození, vlaštoviček rozloučení.

Od Panny Marie Sedmibolestné teplota rychleji poklesne.

Od Ludmily světice obouvej již střevíce.

Po svatém Matouši – čepice na uši.

Na svatého Václava babí léto nastává.

Na svátek Jaronýma, stěhuje se k nám už zima.

Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.

V říjnu mráz a větry – leden, únor teplý.

Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

Dnešní doba je dobou konzumní, vše se dá koupit i v lednu jahody, maliny či melouny a tak nikoho nezajímají pranostiky a jaká bude úroda. Jednu věc bychom však měli dělat a to zkrášlovat svá obydlí, své zahrady a předzahrádky, aby pohled na ně v mlžném dni rozehřál naše duše, ale i duše kolemjdoucích. S přicházejícím podzimem míváme pochmurnou náladu. Neradi se loučíme se slunečným létem, ale proč si to nezpříjemnit pohledem na něco hezkého, co bylo vytvořeno z podzimních plodů naší země.

Nemějme špatnou náladu, že přijde podzim, bude méně sluníčka, bude sychravo a mlhy. Právě v tento čas bychom si měli užívat i deště a poslouchat padající kapky, kterých je během roku tak málo. Také je krásné jak se příroda ještě naposled zabarví a čekáme na přicházející další krásné období a to je advent. Pro svojí potěchu vyrobme něco, co přinese radost nejenom nám.

Ukázka, jak levně si vyzdobit z plodů naší země své okolí.

Eva a Lucie Šimkovi

____________________________________________________________________

16.8.2020 - Vesnice v našem okolí
 

O naší sousední obci Kuří se dochovaly také nějaké záznamy.

Nejstarší známý záznam o Kuří je z roku 1309. Kuří s pěti dvory a jedním poplužním dvorem s tvrzí vlastnila svatovítská kapitula. Z tvrze se nic nedochovalo. Od roku 1420 ves vlastnili Pražané, a poté vystřídala řadu dalších majitelů, až roku 1751 purkrabský díl Kuří byl prodán Marii Terezii. Nyní ke Kuří paří i část Kuříčko, položené blíže k Říčanům. Celá obec je částí města Říčany.

V Kuří na návsi od začátku dvacátého století stojí kaplička Neposkvrněného početí panny Marie a to na místě původních božích muk a později postavené dřevěné kaple. Nyní je přímo před ní necitelně umístěn na komunikaci zpomalovací pruh.

V obci se nacházela cihelna, dva lomy na kámen na jednom z lomů v minulosti stávala tvrz a dva mlýny. U bývalého Cornova mlýna byla druhá skála - lom a tradovalo se, že v tomto místě pod velikým kulatým balvanem vede tajná chodba na říčanský hrad. V obci býval i pivovar a dva rybníky. Nyní je v obci jen jeden rybník - Horní a u něj se nachází stavba původního mlýna. 

U mlýna byla v osmnáctém století vystavěna stodola. Na stodole se nacházelo datum výstavby 1749. Ve mlýně, ve spodní části – suterénu se dochovalo ozubené mlýnské kolo, částečně zabetonováno a dřevěný trám. Ve mlýně sloužilo kolové soustrojí, které bylo renovováno. Na trámu byl autentický letopočet 1791. Na omítce ve štítu mlýna je plastický nápis STARÝ MLÝN.

V obci býval také hostinec s velkým sálem na pořádání společenských akcí, jenž byl přebudován na komerční objekt. V obci také dříve fungoval ochotnický spolek.

Na návsi byla koncem 80tých let postavena prodejna, která byla před několika lety zbourána.

Mezi zdejší školou a Pitkovickým potokem zůstala do dnešního dne stát malá hasičská zbrojnice a funguje zde Sbor dobrovolných hasičů Kuří.

V Kuří byla také v roce 1906 otevřena škola v pronajatých prostorách místní vily. Nejdříve nebylo tolik dětí, tak to byla jednotřídka. Chodily tam děti z Kuří a ti, kteří chtěli docházet z Nupak. Roku 1907 začala být budována nová škola. Za války zde byla 1 až 5 třída, dále se dělaly zkoušky do měšťanky. Ve škole v patře byla oddací místnost. Matrikářem byl pan Kolář a paní Jarošová. Škola měla dvě třídy, kabinet, tělocvičnu a toalety. Tělocvičnu využíval po večerech Sokol. Učilo se zde do roku 1968, pak nechal pan Bohuslav Novák školu vyklidit a zavřít. Škola sloužila v posledních letech OV Kuří, dobrovolným hasičům a místním na akce. Nyní je škola opravena, zmodernizována a od září by měla sloužit dětem, jak mateřská školka.

V obci stojí penzion nazývaný V roklích. Byla to původně zchátralá stavba, kterou si vyhlédl jeden místní obyvatel, který emigroval do Německa. Dům koupil a udělal si maketu, jak by měl být dům přestavěn na rodinné sídlo. Vracel se pravidelně do Čech, aby mohl vyplácet zjednané zedníky na přestavbu. Když byl dům přebudován, tak se vrátil s rodinou zpět do Kuří, ale dcera v domě nezůstala a ten byl později prodán a nyní funguje jako penzion.

____________________________________________________________________

 

10.8.2020 - Znáte vesnice v okolí?

Víte, že o některých vesnicích nejsou žádné zmínky a o některých vesnicích toho je napsáno hodně? Pravděpodobně záleží na tom, jestli ve vesnici byla škola, spolky, hostince a hlavně že se tam našel někdo, kdo se zajímal o dění v obci a psal třeba nějaké paměti. Dokonce o některých obcích jsou zaznamenány i historické poznatky. 

Například obec Jažlovice, dříve zvaná Žežlovice, získala tyto poznatky při stavbě dálnice D1, kdy byly objeveny stopy po starém sídlišti. Stavba dálnice odhalila mnoho poznatků, které zjišťoval Archeologický ústav. Byla prozkoumána plocha cca 5tis. m2 a zjistilo se, že zde byla v polovině třetího tisíciletí před Kristem založena osada. Zajímavostí bylo, že při výzkumu bylo zjištěno, že zbytky a půdorysy zdejších obydlí byly rozestavěny nepravidelně v prostoru. Tato vesnice byla opuštěna a toto místo zůstalo neobydleno cca 2tis. let. Později okolo doby narození Krista tam bylo postaveno pár chalup, které měly již jistý řád a to, že byly postaveny v jedné řadě. Teprve ve 12. století bylo toto místo osídleno Čechy. Od 14. století byla tato ves v držení různých pánů a spadala pod různá panství. 

Během let bylo v Jažlovicích postaveno mnoho staveb a to podle toho, jak obec a její panstvo prosperovalo. V Jažlovicích byl postaven kostel svatého Václava a to z bývalé rotundy. Součástí kostela je románská podkovovitá apsida a o něco mladší válcovitá věž. Později byl kostel barokně upraven a v roce 1854 byl rozšířen. V kostele se nachází gotické fresky z počátku 15. století. 

Z 16. století jsou zmínky, že v Jažlovicích stávala tvrz, později zde byla postavena škola a je zde i místní hřbitov. Obec měla svůj čtenářský a ochotnický divadelní spolek a dobrovolníci zapisovali do místních kronik. Nyní je obec zapadlou vesnicí, která nechala na polovině svého katastru vybudovat komerční zónu, také to bylo ale ovlivněno tím, že katastr Jažlovic půlí dálnice okolo které tato výstavba vznikla. Touto velkou komerční výstavbou však obec ztratila malebnost, neboť obyvatelé nyní večer místo pozorování hvězd mohou akorát pozorovat z výstavby ulice Na Dlouhém osvětlení komerčních budov. Podle dostupných zdrojů tato výstavba samotné obci nepřinesla ani nějaké větší finanční uspokojení na zvelebení obce. Takže po dalších tisíci a tisíci letech budou budoucí archeologové zjišťovat, že zde stála hala, hala, hala a hala.

_________________________________________________________________

5.8.2020 - Máme možnost zlepšit životní prostředí

 

Lidé nadávají na málo peněz, drahotu, neochotu a na vše možné, ale pomoc lidem v těžší životní situaci, nebo zlepšit pro všechny životní prostředí je na dosah ruky. Dnes je spousta dotací a podpůrných programů, jenom to nechce nebýt lhostejný a nedělat vše jen pro sebe a vymlouvat se na málo času.

 

Ministerstvo životního prostředí spustilo dotační program na podporu výsadby listnatých stromů. Získat dotaci až 250 tisíc korun, zasadit stromy a zapojit se do celonárodní iniciativy "sazimebudoucnost" může prakticky každý.  Stromy se mají sázet na veřejně přístupných prostranstvích. Žádost o dotaci si můžete poslat i vy. Nárok na ni mají místní organizace, úřady, firmy, školy, komunity, spolky, skupiny aktivních lidí i jednotlivci, zkrátka všichni, které zajímá zeleň v obci, kde žijí.

Vztah k místu výsadby můžete prokázat trvalým bydlištěm, nájemní smlouvou nebo vlastnictvím pozemku, u právnických osob bude úřad požadovat sídlo nebo působnost v místě výsadby, případně vlastnictví pozemku. Peníze můžete použít na nákup sazenic, substrátu či dalšího materiálu na výsadbu, ale také na nákup prostředků na následnou péči o stromky, jako jsou hnojiva, pomůcky na ochranu kmene či zavlažovací vaky a případně i na zajištění odborného posudku a publicity. Nelze z ní hradit odměnu za práci se sázením stromů. Předpokládá se, že na vykopání sazební jámy se budou lidé podílet dobrovolně. Zapojit se muže každý, kdo chce ve své obci dýchat čistější vzduch.

Výsadbu však není možné provádět zcela samostatně. Je třeba zvolit dřeviny vhodné pro dané stanoviště. Na realizaci projektů, které Státní fond životního prostředí schvaluje, má proto dohlížet odborník. Musí být zpracován odborný posudek a musíte si zajistit souhlas vlastníka pozemku, pokud jím nejste sami. Samotnou realizaci výsadby to ale nezpomalí. Odborný dozor může zajistit kdokoli, kdo má vzdělání v oboru zahradnictví a krajinářské tvorby či lesnictví.  Odborný posudek může zajistit téměř každý dodavatel sadebního materiálu (stromků).

 

DOTACE SE MŮŽE ZÍSKAT NA výsadbu vhodných druhů listnatých stromů.

MOHOU ŽÁDAT všechny subjekty s prokazatelným vztahem k místu realizace projektu, s výjimkou politických stran a hnutí.

20 000 – 250 000 Kč je výše příspěvku.

Maximální míra podpory – 100 % ze způsobilých výdajů

CO BUDE PROGRAMEM POKRYTO

• Materiál související s výsadbou, ochranou, ošetřením a péčí (např. sazenice, substrát, kotvení, ochrana kmene stromu). Výrobky/zařízení k zajištění závlahy (např. zavlažovací vaky)

• Odborný posudek a odborný dozor (max. 50 tis. Kč)

• Publicitu (max. 500 Kč)

Žadatel může podat v rámci jednoho katastrálního území maximálně jednu žádost.

 

Richard Brabec, ministr životního prostředí:

"Dotační program jsme nastartovali na podporu celonárodní iniciativy ‚Sázíme budoucnost‘, jejímž cílem je vysadit do pěti let mimo les 10 milionů nových stromů – symbolicky za každého občana jeden. Mezi námi je totiž řada aktivních spoluobčanů, kterým není lhostejné, jak rychle mizí stromy z okolí našich domů i z volné krajiny, a chtějí sami přiložit ruku k dílu."

 

Takže toto je výhoda pro všechny občany, kteří chtějí vysadit stromy na svém, nebo i obce, které ušetří za výsadbu a hlavně následnou péči, třeba zalévání, kdy zapomněli loni i letos v době sucha na mladé a vysazené stromy a ty jim uschly.  Výsadba stromu s následnou péčí stojí nemalé peníze daňových poplatníků. Podle druhu stromu a sadaře je to cca 5tisíc za strom. Takže neuvěřitelná hloupost by byla sázet stromky za své, nebo státní peníze a objednávat to bez zálivky, když je to jedna z priorit státu a ten to zaplatí včetně zalévání.  Doufáme, že když je tato možnost, tak se Česko a i naše obec zazelená a okolí cest a silnic nebudou hyzdit uschlé mladé stromky, ale nové krásné aleje, v jejichž stínu se po čase budou moci lidé procházet.

________________________________________________________________________________________

4.8.2020 - Víte kde pracujete….?

Spousta lidí z Voděrádek a okolí pracuje v komerční jažlovické zóně, ale málokdo ví, co tam dříve bylo.

V místech nynější komerční zóny bývaly pole a dvůr a místo se nazývalo Zděbrady

Tvrz v Uhříněvsi s poplužním dvorem a také s dvorem Zděbrady odkoupilo v roce 1449 Staré Město pražské. 

V kronice Jažlovic se můžeme dočíst že: „Johanka z Březovic zápisem z roku 1491 postoupila svému manželovi Mikuláši Trčkovi z Lípy své zboží ve 4000 zlatých uherských. Tehdy skládalo se její zboží z těchto obcí a objektů – říčanského hradu, poplužního dvoru, městečka Říčan, vsí Radošovice, Přestavlk, Předčic, Otiz, Zděbrad a Nesvačil. Zděbrady – dvůr u Jažlovic byly též vesnicí, která dle všeho nebyla ve válkách toliko zpustošena, přestože přece se do dnešního dne udržela, byť jen jako dvorce.“

Později patřil dvorec Smiřickým. Při dědickém řízení po Zikmundovi Smiřickém ze Smiřic (zemřel roku 1548) si jeho synové rozdělili velký rodový majetek tak, že Jaroslav dostal Škvorec, Albrecht Náchod a Miletín a Jindřich Hrubou Skálu a Hořice. Přebývaje na Černém Kostelci, rozšiřoval Jaroslav koupěmi svůj majetek. Roku 1567 koupil městečko Říčany s opuštěným zámkem a vesnicemi k němu příslušejícími (Radešovice, Přestavlky, Otice, Zděbrady a Nesvačily) za 9.500 kop grošů míšenských.

Roku 1654 patřily Zděbrady k uhříněvskému panství a to tam již stály dva statky. Jedním sedlákem byl Jan Chmel a druhým Václav Voják.

Dvůr Zděbrady na leteckém snímku z roku 1994.

Vlastnictví později přecházelo na různé majitele, až posledním hospodařícím majitelem se stal Státní statek Říčany, který zde ubytoval své zaměstnance. Po restitucích byly pozemky a dvorec navráceny a pak prodány novým majitelům, kteří zde začali budovat komerční zónu.

Stejné místo z roku 2004.

Nynější pohled na halu – bývalý dvůr.

Na památku Zděbrad, byla hlavní ulice v komerční zóně pojmenována Zděbradská.

___________________________________________________________________

3.8.2020 - Staré pranostiky v srpnu (z knih našich babiček)

a kdo zná odpověď na hádanku z obrázku? "Na kterou stranu lehne zajíc, když ho myslivec zastřelí?"

Odpověď naleznete zde

____________________________________________________________

15.7.2020 - Zapomenutá sláva stránčické pouti.

V dnešní době čeká na rodiče a jejich děti spousta lákadel, dětské arény, dětské zábavné parky a spousta jiných míst na vyřádění, kam maminky dojedou, posadí se s kamarádkami u kávičky, děti vypustí do zábavné arény a klábosí o nehtech a kosmetice. Dřív tomu tak nebylo, ale když se konečně něco dělo, jako poutě, masopusty a jiné radovánky, tak to bylo hodně navštěvováno celými rodinami. 

Lidé chodili za zábavou pěšky z blízkého i dalekého okolí. Mezi tradiční zábavu patřila stránčická pouť. Dnes se nazývá Anenská pouť a letos se bude konat 24.7. – 26.7.2020. Tato pouť byla v polovině dvacátého století vyhlášená. 

Dnes je už k pousmání, že se lidé těšili, že tam konečně si mohou koupit okurky – rychlokvašky a v druhé polovině dvacátého století dokonce i kousek melouna. Z této pouti se stala také pouze komerční záležitost. Tatam je doba, kdy se lidé na pouť dlouhou dobu předem těšili a šli s dětmi i 10 km, aby se tam sešli se známými, dali si pivo a klobásku a pobavili se. Ale proč stránčická pouť vznikla, již málokdo ví. Věděli to však naše babičky, které o tom vyprávěly, možná, že si něco přidaly, ale někteří jsme takovou pouť ještě před 30ti lety zažili sami.

Ve Stránčicích v lesíku je poutní místo s kaplí sv. Anny. Na tomto místě se před dávnými časy nacházela studánka. Rolník, který měl oční neduh, si chodil sem touto vodou vymývat oči, až se vyléčil. Jako poděkování upevnil na jedli u studánky obraz svaté Anny. Jednoho dne potřeboval zdejší správce statku kmen této jedle a tak byla poražena. Kmen byl naložen na vůz. Vůz byl silný a pěkný, přesto se pod tíhou kmene rozlámal a vozka z toho byl nešťastný. Místní kněz dal vozkovi vůz opravit a slíbil, že v místech jedle a studánky vystaví kapličku. Sám pro ni namaloval obraz svaté Anny, ale kapličku nestačil postavit, protože zemřel. V té době tam začala putovat procesí a další jedle byla ověšena svatými obrázky. Až roku 1883 tam byla vystavěna kaplička. Později přibyl oltář a socha svaté Anny. Roku 1902 byla studánka i oltář obnoveny a tak tam dále putovala mnohá procesí a na svátek svaté Anny se zde konala pouť.

Podél trati k lesu začínaly stánky s tureckým medem, perníkovými srdci, fíky a mnoha podomácku vyráběnými sladkostmi. Na pouti byl věštec s papouškem, houpačky – zvané lodičky, dřevěné vyřezávané kolotoče, střelnice, kde se trefovalo do plechových postaviček, na ponících fotograf pořizoval fotky dětí a muži si zde měřili sílu u siloměru. To vše je již v nenávratnu.

Pouť se zde koná pořád a to na louce u fotbalového hřiště, ale je to již novodobá pouť se spoustou atrakcí, ale bez hřejivého pocitu sdružování se rodin s dětmi, které obětovali čas, aby přišli pěšky i několik kilometrů a mohli se zde sejít s přáteli.

__________________________________________________________________________

27.5.2020 - Kroniky obcí jsou obrazem života lidí v nich žijících.

Výborným pramenem pro poznání historie každé obce byla vždy kronika. V blízkosti obce Voděrádky se nachází obec Jažlovice a Kuří. V obou těchto obcích se dochovaly kroniky, které vypovídají ledacos o životě lidí, co tam žili. Většinou to byly školní kroniky, kde učitelé zaznamenávali mimo školních věcí i různé události. Také to byly kroniky různých spolků. Z těchto kronik se můžeme dozvědět různé zajímavosti. Kroniky v těchto obcích existovaly, protože v obou byly školy, kde události zapisoval většinou pan řídící.

V Kuří byla otevřena budova školy v roce 1909 a učilo se zde do roku 1968. V této obci bylo také původně 5 dvorů s jedním poplužním, tvrz na dolní skále, dva mlýny a dvorec s pivovarem. Byl zde i bohatý společenský život a ochotníci zde hráli divadlo.

Podobné to bylo i v Jažlovicích, kde bývala škola, která byla později uzavřena, ale roku 1988 sem začaly opět chodit některé ročníky prvního stupně ZDŠ z Říčan. Škola se potom opět nebyla využívána. Také zde bývala tvrz, navíc kostel a místní hřbitov. Působil zde Čtenářsko-ochotnický spolek Havlíček, který si vedl svou kroniku.

Pravděpodobně díky tomu, že zde byly školy a vzdělaní učitelé, tak se zapisovaly události do kronik.

Ve Voděrádkách nebyla ani škola, ani spolky, mimo rybářského spolku v době socialismu, a tak se nedochovala žádná kronika o zdejším životě, což je škoda. Jediná zmínka o kronice je v zápise MNV Voděrádek z roku 1956 – 1958. "Obecním kronikářem se stal soudruh Wimmer." Nikdo o existenci této kroniky neví, ani jeho vnučka. Pokud by v této kronice byly zápisy ovlivněné dobou, tak jako zápisy MNV, tak by stejně asi byly podány jen z pohledu zapisovatele. Jedna dáma z Krabošic mi řekla, že si píše vše, co se v obci událo, i kdo kdy zemřel a to od doby, co zde začala žít (cca 40 let), ale měla tam i soukromé zápisy o své rodině, tak neměla zájem, aby to kdokoliv četl. Zajímavostí je, že dříve pracovala také ve školství. 

Je škoda, že staré pohlednice se vyházely a i staré vzpomínky zmizely do nenávratna.

Zde je kousek z historie z kroniky sousedních Jažlovic.

Zapsáno Janem Pivoňkou def. řídícím učitelem ze začátku roku 1929:

_______________________________________________________________________________

7.5.2020 - Lidové pranostiky
Pranostiky sloužily pro předpověď počasí a vycházely z dlouhodobých pozorování a zkušeností našich předků. Lidé se jimi dříve řídili. Na základě pranostik sázeli a zasévali, aby měli dobrou úrodu.
 
Dnes si je ani nikdo nepamatuje. Ale dobrý sedlák a zahradník by si je měl připomenout, neboť na nich něco pravdy je.
 
Malá ukázka:
 
Pondělí, úterý, středa 11.5. – 13.5. Pankrác, Servác, Bonifác
 
Pankrác, Servác, Bonifác ledoví jsou muži, spálí vše i růži.
 
Pátek 15.5. Žofie
 
Déšť svaté Žofie švestky ubije.
 
Svatá Žofie nemívá květy v oblibě.
 
Svatá Žofie políčka často zalije.
 
Svatá Žofie prosa zaseje.
 
Sobota 16.5. Přemysl
 
Kdo o svatém Janě len zasívá, stébla zdéli lokte mívá.
 
Úterý 19.5. Ivo (dříve Petr Celestýn)
 
Petr Celestýn přišel sem - mohou se již okurky sázet ven.
 
Pátek 22.5. Emil (dříve Julie)
 
Na Julii lny se sejí.
 
Pondělí 25.5. Viola (dříve sv. Beda Ctihodný, později Urban)
 
Havlovo žito, Urbanův oves, co z toho bude, potom mi pověz!
 
Jak na Urbana bývá, takové pak setí rolník mívá.
 
Když na Urbana prší, bude mnoho myší.
 
Na Urbana pěkný teplý den - bude suchý červenec i srpen. Vinná réva nedbá toho - bude míti vína mnoho.
 
Pohoda na Urbana - pro sedláka vyhraná.
 
Urban-li nám pěkně hřeje a Vít deštěm vlaží, jak si člověk jenom přeje, tak jej pole blaží.
 
Úterý 26.5. Filip
 
Má-li Filip hromy v průvodu, značí to brzký déšť a úrodu.
 
Neděle 31.5. Kamila (dříve Petra)
 
Len vysetý se dobře zvede, protože Petra ráda přede.
 
A na celý květen
 
Chladno a večerní mlhy v máji hojnost ovoce a sena dají.
 
Chladný květen, červen vlažný je pro sýpky, sudy blažný.
 
Je-li už máj zahradníkem, není stodol milovníkem.
 
Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení.
 
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Když se v máji blýská, sedlák si výská.
 
Májová vlažička - naroste travička; májový deštíček - poroste chlebíček.
 
V máji vlhko, chladno - bude vína na dno.
 

_______________________________________________________________________________

27.4.2020 - Pálení čarodějnic

V předvečer prvního máje se stalo tradicí, že na kopcích, rozcestích a loukách se zapalovaly ohně.

Postava čarodějnice byla vždy symbolem zla a upálením její loutky vytvořené ze slámy, se lidé od zla očišťovali. Přitom prováděli různé rituály na očistu a ochranu sebe, zvířat a svých domovů. Zvykem při pálení čarodějnic bylo zapalování košťat, házení do vzduchu a pak se ohořelé části nosily domů pro ochranu. Hranici s čarodejnicí zapálil muž, který byl jako poslední ve vsi oženěn. Zároveň se zapálilo dalších sedm malých ohňů jako magická ochrana před požárem. Tato ohniště pak mladí přeskakovali. Čarodějnice se měly bát hluku, tak se bouchalo dřevem, kovem, práskalo bičem a střílelo se. Tímto veselím se zaháněly zlé síly. 

Mládenci také na návsích stavěli májku a museli si ji hlídat, aby jim ji nikdo nepokácel, což bylo dobrým zvykem. Takže původně se lidé z osad a vesnic scházeli u ohně, zpívali, tančili a k ránu přeskakovali žhavé uhlíky. Význam tohoto zvyku byl dříve náboženský a sociální. V polovině devatenáctého století, ve dvacátém století, za války a i později byl svátek potlačován. 

Podoba pálení čarodějnic se měnila s dobou a populací. V polovině dvacátého století se stala spíše akcí, kdy se spojila celá osada či vesnice a konečně se po zimě všichni sešli u ohně a bavili se, když byla kytara, harmonika tak se i hrálo a zpívalo. Hned na začátku jednadvacátého století se to stalo spíše komerční záležitostí, zábava se stala organizovanou a při této příležitosti se konají různé akce, nebo se pouze rodina či sousedé sejdou u malého ohýnku, opečou špekáčky a něco popijí. Ve spoustě obcí čarodějnice jako takové zanikly.

Dříve v druhé polovině dvacátého století se ve Voděrádkách pálily čarodějnice v cestě na Světice. Bylo dobrým zvykem, že mladí vyřezali soušky, keře a vyčistili vesnici od uschlých větví a všeho, co se dalo spálit. Protože každá vesnice chtěla mít ten největší oheň, který by byl vidět zdaleka, tak se opravdu vesnice důkladně vyčistila. Navezli to na hranici, kterou k radosti celé vesnice zapálili. Protože se dříve nedbalo na kvalitu ovzduší, tak se do ohně přihazovaly i pneumatiky. K ohni si všichni přinesli pití a před zapálením se tam sešla téměř celá vesnice, staří, mladí, omladina i děti. Později začala sloužit tato cesta jako skládka a od pálení ohňů bylo upuštěno. 

Před čtyřiadvaceti lety chtěla omladina tuto tradici oživit a tak požádala OV o povolení udělat čarodějnice na místním hřišti, ale zapálila oheň docela nešťastně uprostřed fotbalového hřiště. Omladina zařídila občerstvení, pálení se sice povedlo, půlka vesnice zůstala v opojení až do rána, ale hřiště bylo zničeno. Tak v dalších letech byl oheň pálen sice na hřišti, ale u potoka a byl mnohem menší. Nikdo již nechtěl zajistit občerstvení a zdarma nikdo nechtěl navézt dříví, a tak se od tohoto pálení pomalu upustilo. 

Později chtěl OV tuto tradici opět obnovit, tak vyzval dobrovolníky na brigádu a naplánoval pálení na louce k rybníku. Sešli se tam ti, co byli na brigádě a ostatní šli raději na Marvánek, protože tam bylo v dosahu občerstvení, tady by se pro něj muselo na náves. Takto se pálení opakovalo třikrát a pro nezájem a malou účast se od toho upustilo.

Voděrádky 2015

Lidé jsou v dnešní době pohodlní. Chtějí, aby je někdo bavil, aby si občerstvení nemuseli nést z domova, aby nemuseli přiložit ruku k dílu, při čištění obce - kvůli dřevu a nemají zájem ani stavět hranici. Dnešní doba nese to, že přijdu kdy chci, oheň ať někdo připraví a zajistí spolupráci s požárníky. Já si chci sednout, popít, popřípadě koupit něco k zakousnutí a nejlépe, když je tam ještě zábava, tak ať mne pobaví. Když mne to přestane bavit, tak se spakuji a odcházím, oheň ať dohlídá, kdo chce, uklidí tam někdo po mně a popřípadě zajistí uhašení ohně požárníky, aby nedošlo k nějakému maléru. Potom ať si to ohniště někdo zlikviduje, vyčistí a vyveze nespálené zbytky, mně to přeci nemusí zajímat. Takže jeden z hezkých zvyků úplně nezanikl, ale změnil se v pohodlnou víceméně komerční záležitost.

Pokud chce někdo ještě vidět pálení čarodějnic po staru, tak ať navštíví Kuří. Zde se schází celá vesnice a zváni jsou i lidé z okolí. Tam se o hranici, zapálení ohně, občerstvení i tradiční zábavu, kdy táhnou obcí čarodějnici na hranici, aby ji upálili, starají především dobrovolní hasiči. Tak je vidět, že kde se najdou nadšenci něco udělat pro druhé, tak tam tradice jen tak nevymizí.

Velkých ohňů se letos nedočkáme, ale můžeme se těšit na příští rok. Víte ale, že o filipojakubské noci se prý dají najít poklady? Je ale zapotřebí mít u sebe kapradinu, hostii nebo svěcenou křídu. Tak alespoň toto můžete letos zkusit!

_______________________________________________________________________________

16.3.2020 - Velikonoce

Velikonoce se blíží a jsou oblíbeným křesťanským svátkem, neboť připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Hlavně je to svátek jara, naděje a probouzející se přírody. Svátek připadá na první neděli po prvním jarním úplňku. Každý rok připadá úplněk na jiný den, tak také velikonoční neděle připadá na různé dny, takže je to svátek pohyblivý. Pondělí velikonoční tak může připadnout na den v rozmezí od 23. března do 26. dubna. Velikonoční zvyky a tradice se lišily a liší podle místa.

Jedním ze zvyků bylo řehtání – od čtvrtka do soboty chodili chlapci po vesnici a řehtačkami vlastně nahrazovali zvonění zvonů.

Starou tradicí je hodování. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodili po domácnostech svých známých a pomlázkou vyšupali ženy a dívky, aby je omladili a to pouze do 12ti hodin. Na upletení pomlázky se používaly mladé proutky. Ženy je za to odměňovaly vajíčkem, vlastně symbolem nového života a někde i štamprdličkou. Pomlázka bývala spletena až z dvaceti čtyř proutků a dlouhá od půl do dvou metrů a ozdobena barevnými stužkami. Pověst praví, že dívky mají být na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé a uchovaly si plodnost. Někde ženy pomlázku oplácely tím, že muže a chlapce polévaly kbelíky studené vody, ale to až odpoledne.

Pekl se beránek, protože byl v křesťanství jedním ze symbolů Ježíše Krista.

Kočičky dávané do váz symbolizovaly palmové ratolesti, kterými vítali jeruzalémští Krista.

Nyní jsou Velikonoce časem oslav, veselí, návštěv příbuzných a přátel, ale i nákupů a stali se tak i komerční záležitostí. Je uspěchaná doba konzumního života a tak lidé místo pečení nakupují beránky, mazance, vánočky, obarvená vejce, upletené pomlázky, spousty jídla pro návštěvy a hlavně sladkosti pro hodovníky. Dnes se již upustilo od toho, že děvčata soutěžila, která bude mít hezčí malovaná vejce a která hodovníkům něco upeče. Dnes se to prostě koupí.

Zkuste ale letos s dětmi vytvořit něco vlastníma rukama, něco atypického, co nebude rozdávat hodovníkům nikdo jiný, než vy. Je na to vhodná doba, do Velikonoc zbývá trochu času, děti když nyní mají volno, tak se nebudou nudit a jako rodina si uděláte hezký tvořivý den. Můžete začít třeba kraslicemi. Ty můžete polepit, pomalovat, provrtat, obháčkovat, ozdobit včelím voskem i jinak nazdobit. S malováním kraslic můžete začít třeba již zítra.

Zkuste vejce namalovat temperovými barvami.

Nebo zkuste úplně jednoduchou metodu počmárat je vodovkami a jsou taky krásná.

Hlavně hotové kraslice postříkejte bezbarvým lakem ve spreji, aby vám venku neopršely a provlékněte stužku.

_______________________________________________________________________________

6.3.2020 - historie MDŽ

Blíží se 8. březen oslava Mezinárodního dne žen, ale víme vlastně, jak tento svátek vznikl a co ženám přinesl ???

Mezinárodní den žen je v dnešní době spojován s érou komunismu a oslavou na pracovištích, kdy ženy dostávaly karafiáty a utěrky a muži se opíjeli, aby je při jejich oslavě podpořili.. Obsah významu tohoto svátku kolísal od politického a feministického až po socialistickou podobu.

Počátky tohoto svátku jsou ale úplně někde jinde. Dne 8. března 1908 se v USA v New Yorku konala stávka švadlen za zlepšení jejich životních podmínek. Svátek žen jako takový byl poprvé slaven v USA 28. února 1909. Na mezinárodní ženské konferenci v Kodani v srpnu 1910 bylo prosazeno pořádání MDŽ, ale nebylo určeno datum. Hlavním cílem bylo prosazení volebního práva žen. V roce 1911 se slavil první Mezinárodní den žen v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku dne 19. března, kdy více než milion lidí požadovalo pro ženy možnost volit a být voleny a zároveň to, aby ženy dostaly právo pracovat, nastoupit do učení a aby skončila jejich diskriminace na pracovištích.

Datum 8. března se určilo až po první světové válce a to pod vlivem demonstrace v Petrohradě roku 1917, která se konala poslední neděli v únoru dle juliánského kalendáře, což je dle gregoriánského kalendáře 8. března. Svátek byl od roku 1975 oficiálně přijat Organizací spojených národů jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, mír a spravedlnost. Na Západě se Mezinárodní den žen stal populárním po roce 1977, kdy OSN vyzvala členské státy, aby 8. březen slavily jako Den OSN pro práva žen a světový mír.

U nás byl svátek tak zprofanován, že po roce 1989 se nějaký čas v Česku neslavil a od roku 1990 není MDŽ již oficiálním svátkem. Do kalendáře se tento den u nás vrátil jako významný den v roce 2004. Co se s významem a oslavami tohoto svátku stalo, to záleželo vždy na zemi, politice a samotném přístupu lidí. V Čechách se někde MDŽ slaví i v dnešní době.

Ale zkusme se zamyslet, zda si ženy vybojovaly to pravé a jestli to takto úplně chtěly – spravedlnost, volit a být voleny, právo pracovat, vyučit se a aby skončila jejich diskriminace na pracovištích.

Většina žen to má v dnešní době tak, že o spravedlnosti se nedá ani mluvit. Ženy dosáhly všech práv – nepráv.

Ženy mohou pracovat, ale v určitém věku jsou risk pro zaměstnavatele, protože mohou přijít do jiného stavu. Mohou pracovat, ale po mateřské nejsou to pravé pro zaměstnavatele, protože děti mohou být nemocné a samozřejmě se počítá s tím, že doma s nimi bude matka. Není to diskriminace, protože se to nahlas nevysloví. Většinou je to matka, která brzo ráno vstane, děti vypraví a doprovodí do školky, nebo školy, pak může teprve do svého pracovního procesu, kde je samozřejmě placena méně (což není také nahlas vysloveno), než kdyby na jejím místě seděl muž. Odpoledne zaskočí pro potomstvo, doběhne s nimi na nákup, napíše úkoly, při tom udělá večeři, přemáchne prádlo, přežehlí, zapošije, poklidí, pak děti vykoupe, uloží, přečte pohádku, přemýšlí, jak vyjde s rodinným rozpočtem a při tom všem se usmívá na svůj protějšek, aby nebyla za kyselou nepříjemnou blbku. A když věk zaklepe na dveře a žena je strhaná těmito drobnými pracemi, tak někteří muži v padesáti pochopí, že jim vlastně dosavadní žena a život nevyhovuje. Muž, který si při ní zatím vybudoval postavení a s tím i finanční zabezpečení si vybere mladou křepelku, ale ta už nevaří, nepere, neuklízí, nestará se o něho, ale stará se o sebe a umí nádherně šopovat, ale muž překypuje štěstím, že mu ji ostatní samečci závidí. V případě že první žena konečně dospěje do důchodového věku, kdy by mohla jít již na zasloužený odpočinek, věnovat se sama sobě, svým koníčkům a být v klídku, tak samozřejmě při našem spravedlivém výpočtu důchodů dostane mnohem menší důchod, než muž a to pro to, že se starala, starala a starala a pro společnost vychovala slušné pracovité jedince. Pokud zůstane sama, tak může být šťastná, že může být dále zapojena v pracovním procesu, protože by jinak neměla na nájem, chcípla by hlady a oblékat by se mohla jedině z popelnice. Jedině, že by se nechala živit dětmi, což je ponižující. Každá žena se může radovat, že má právo volit, ale je vůbec z čeho vybírat? Tak co ženy vlastně získaly ???

Ale pozor, jsou i některé takové šťastné ženy, křepelky, které se umí výborně bavit, pořád odpočívat, šopovat, tak ty si vyberou vychovaného samečka, většinou od tchýně výše popsané, který dostal vychování vzdělání, tím i postavení s finančním ohodnocením a dědictví po své matce jako starání se, nakupování, vaření, žehlení, praní, uklízení atd. a aby nevypadal před ostatními jako idiot, tak říká, že to dělá moc a moc rád.

Takže přejme k MDŽ všem a hlavně ženám nepokřivené životní podmínky a to opravdu spravedlivé. Spravedlivé rozdělení péče o rodinu, spravedlivé platy, spravedlivé vzdělání (kdy muži jsou přijímáni s horším prospěchem než ženy a to protože, aby byly ve třídě také chlapci), spravedlivé obsazování vedoucích funkcí, spravedlivé platové zařazení, spravedlivé důchody a když už je právo volit, tak aby bylo koho. Tak doufejme, že se toho snad jednou dočkáme.

_________________________________________________________________________________

25.2.2020 - Předpovědi počasí

Předpovědi počasí se liší a hlavně se vše svaluje na změnu klimatu. Ale na změnách se podílíme hlavně my sami. Když málo prší, tak je kvůli tomu sucho, ale nikdo se nezamyslí, proč je sucho. Nedělá se hloubková orba, na všech mokřinách se udělali meliorace, veškeré palouky a úvozové cesty se zavezly do roviny a tak voda se v krajině nezdrží, ale rychle se valí pryč. Oblíbili jsme si anglické trávníky a vyporáželi jsme spousty stromů. Nyní se začínáme vracet k tomu, co bylo pro naše předky samozřejmostí, jako třeba obnovování cest a výsadba stromů. Dříve také byly suché, mokré, teplé nebo studené roky. Takže to není nic nového. Jako důkaz toho je níže vložená předpověď a zápis z kroniky z roku 1934.

 

Převzat výňatek z článku - Autor: Pavel Navrátil / Globe24.cz

Velká předpověď počasí na rok 2020: Jaké bude jaro a léto?

Čeká Česko teplý rok v duchu globálního oteplování, nebo se dočkáme spíše průměrných teplot? Podle prvních předpovědi meteorologů by se letošní rok měl nést na vlně nadprůměrně teplých dní, rekordy by ale kvůli extrémním vedrům padat neměly. Naopak zimy si ale příliš neužijeme.

Ačkoliv by mělo být zataženo s deštěm, podle dlouhodobé předpovědi teploty na konci února vystoupají až na 10 stupňů. Mírného ochlazení se ale dočkáme hned na začátku března.

Teploty totiž klesnou opět na zhruba 5 stupňů, kde se udrží zhruba do poloviny měsíce. Poté se začne oteplovat.

Od poloviny března by teploty měly vystřelit nahoru. Denní maxima by se měla pohybovat kolem 10 až 15 stupňů, kde se udrží až do konce měsíce.

Obecně platí, že čím delší předpověď počasí, tím menší úspěšnost, řada meteorologů proto při předpovědi na další měsíce vychází z průměrných teplot z posledních lety.

Ty ukazují, že zbytek po jara by teploty měly stoupat až na červnových 20 stupňů. Léto by mělo být teplé, ačkoliv je zatím brzo na to předpovídat, jestli se zapíše do historie měření díky extrémním vedrům.

Přesto bychom se prvních tropických dní podle odhadů měli dočkat už v červnu. Červenec a srpen by se měly nést v pokračujícím duchu z posledních let, co se sucha týče, a deště by se během léta měly objevovat jen minimálně.

Prvotní předpovědi zároveň neočekávají výrazný nárůst tropických dní, přesto si teplého počasí budeme pravděpodobně užívat až do podzimu, který se ke konci roku překlopí v mírnou zimu.

 

Zde stažený zápis z Jažlovické kroniky z roku 1934, zapsáno Janem Pivoňkou def. říď. učitelem a kronikářem obce Jažlovice.

Takže vlastně vše tady již bylo, sucho, mokro, vedra či zima.

_________________________________________________________________________________

23.2.2020 - Víte, jaký je původ vašeho příjmení ??

 
Příjmení vznikala postupně, zprvu u šlechticů v podobě přídomku. V Evropě se příjmení nejprve objevila v Benátkách (9. století), poté se tento zvyk rozšířil do severní Itálie a jižní Francie (10. století), dále do Katalánska a severní Francie (11. století) a poté do Švýcarska a Anglie (12. století).
 
Příjmení se u nás formovala několik století od 14. do 18. a to z vlastností, schopností, řemeslných zručností, vzhledu či nějakých příběhů ze života nositele příjmení. Příjmení však nebylo plně dědičné. V minulosti se stávalo, zejména po roce 1648, že členové určité rodiny si příjmení měnili, protože přejímali příjmení podle označení hospodářské usedlosti, na níž se zrovna usídlili. Příjmení nejdříve měla šlechta, pak měšťané a sedláci. Po roce 1780 začali dostávat příjmení i chudší obyvatelé. Také se lidé jednoho jména a v jednom místě potřebovali od sebe odlišovat příjmením, aby se vědělo, o koho jde.
 
Povinné používání příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie. Příjmení byla určována často podle znamení domu, v němž lidé bydleli, protože si svá obydlí nad dveřmi a okny zkrášlovali vyřezáváním, nebo malbou (Jakub Růže). Příjmení byla volena i podle místního původu (Jan Vodňanský), ale i jinak (Petr Kovář). V roce 1786, kvůli zpřesnění evidence obyvatel a lepšímu výběru daní, byl vydán Patent o dědické posloupnosti císařem Josefem II. Od té doby se druhá jména nesměla měnit a stala se tak dědičnými. Od poloviny 19. století došlo k pravopisné reformě a s tím i k úpravám jmen.
 
Nejčastějším příjmením u nás je Novák a bylo to ovlivněno tím, že každý kdo přišel do nějaké již uzavřené komunity, či kolektivu, jako nový, tak byl tak i pojmenován - Novák, Nový, Nováček atd.
 
Jména v našem okolí jsou odvozena z minulosti, ale i převzata z jiných jazyků.
 
Svoboda – označován svobodný člověk, dříve svobodný sedlák.
 
Dvořák – označován člověk ze dvora.
 
Zeman – označován drobný šlechtic ze zemanského dvora.
 
Král – jako označení krále (spíš král lovu atd.)
 
Žebrák – označení pro chudáka, mrzáka, žebrajícího.
 
U některých jmen je jejich původ jasný třeba:
 
Pěnkava, Zezulka (žežulka), Čížek, Rybák – ptáci.
 
Chalupa, Bouda – názvy obydlí.
 
Kůrka, Kroupa – potraviny.
 
Zahradník, Zámečník – řemesla.
 
Krátký, Hladký, Mládek (mladší) – z přídavných jmen.
 
Hůrka (hora), Snížek (sníh), Tatíček (táta), Sobotka (sobota) – zdrobněliny obecných názvů.
 
Fišer (Fischer) = rybář, Haupt = hlavní, Kunte (kunt) = zákazník – z němčiny.
 
Ale pokud je vaše jméno odvozeno z něčeho vám neznámého, nebo cizích slov, či z nářečí, jako níže: 
 
Šimek - nářeční slovo šimek = vrabec, nebo převzato z hebrejštiny a znamená naslouchající.
 
Pikeš - východočeské nářečí pikat = odpočívat.
 
Hořínek - z nářečního názvu ryby hořavky.
 
Tak původ svého jména, a spousty věcí okolo něj zjistíte například ZDE
 
Jednoduše zadejte příjmení, které Vás zajímá, dejte hledat, pak vyskočí mapka a zadejte původ. Zde můžete zjistit i mnoho jiných zajímavostí okolo vašeho příjmení.
 
Popřípadě je možné využít i tento odkaz ZDE 
 

______________________________________________________________________________

14.2.2020 - Den sv. Valentýna – svátek zamilovaných

Na dnešní den 14. února připadá svátek sv. Valentýna, tento den je známý jako svátek zamilovaných. Víme však, kde se tato tradice vzala?

Dříve se slavil mezinárodní den žen, od kterého se po sametové revoluci upustilo, tak jako od červených karafiátů. Pak se začaly objevovat svátky nové, jako svátek sv. Valentýna a třeba halloween. Takže každá doba nese své a třeba se pak k tomu, co nám připadá špatné, po čase zase vracíme. Většinou přetrvával názor, že tento svátek jsme převzali z Ameriky, kde je poměrně zprofanovaný, ale není tomu tak, jeho kořeny jsou v Evropě. 

Tak, jak ho známe dnes, tak se u nás ujal především z komerčních důvodů. Svátek se začal slavit až od 20. století. Za rozšířením, této tradice nestál nikdo jiný než pouhý podnikatel, američan Walter Scott, který byl v té době na pokraji bankrotu. Měl firmu na vánoční přáníčka a napadlo ho rozšířit ji o valentýnská. Tím započala novodobá forma tohoto svátku. Z toho taky vyplývá, že láska je láska, ale prachy jsou holt prachy.

Sv. Valentýna si připomínáme v polovině února, avšak odkud se ale legenda vzala, okolo toho panují nejasnosti. Existují dvě legendy. Podle jedné byl sv. Valentýn ochránce zamilovaných a podle druhé léčitel. Spíše to vypadá, že by se mohlo jednat o prolínání životů dvou stejnojmenných světců. 

Podle jedné legendy tedy Valentýn, když byl zákaz svateb, tak tajně oddával, a tím padl v nemilost a císař ho nechal 14.2.269 popravit. 

Podle druhé byl léčitelem, kterého římští senátoři obvinili z nekalých léčitelských praktik, takže byl uvržen do žaláře a popraven. V obou verzích legendy byl sv. Valentin původem urozený Říman. Takže kořeny svátku pocházejí z Evropy. 

Dříve tato oslava však neměla nic společného s láskou v partnerském vztahu, ale oslava měla vyčistit města od zlých duchů. Obětovala se zvířata, dokonce jejich krví se napouštěly biče, kterými muži bičovali mladé ženy (prostě takové sadomasochistické vyznání lásky).

Neví se přesně, kdy byl sv. Valentýn svatořečen, avšak ví se, že v 5. století byl papežem Gelasiem I. vyhlášen 14. únor jako svátek sv. Valentýna a vyvinul se v dnešní svátek zamilovaných.

Takže na svátek zamilovaných nezapomeňte, slavte ho s tím, koho milujete, s květinou, dobrým vínem a příjemně bez rituálů a bičování, to už je dávná minulost.

__________________________________________________________________________________

19.1.2020 - Masopust dříve a nyní

Masopust je svátek, který se může také nazývat fašanky, voračky, končiny, šibřinky či karneval. Je svátečním obdobím mezi Vánocemi a Velikonocemi. 

Začíná po Třech králích, tedy 7. ledna, konec je však pohyblivý, podle toho, kdy jsou Velikonoce. Hlavní oslavy dříve probíhaly celkem 3 dny – od neděle do úterý. V úterý nastalo vyvrcholení celé zábavy – to chodili lidé za maškary a večer se konala zábava. Den poté se nazýval Popeleční středou. Popeleční, protože se světil popel z jívy - kočiček, které byly posvěceny minulý rok. Tímto popelem dělal kněz věřícím na čele křížek, čímž jim bylo připomenuto, že život je pomíjející.

Masopustní neděle se slavila v rozmezí od 1. února až do 7. března. Celé období masopustu mohlo být tedy různě dlouhé. Masopust vychází ze slov opustit maso. Období mezi masopustem a Velikonocemi se nazývá "Postní doba". Trvá 40 dní a začíná popeleční středou (jiné názvy pro tuto středu jsou černá, škaredá, smetná).

Dříve byl masopust slaven všemi, od nejchudších až po krále. Majetní strojili bohaté hostiny a pořádali panovnické masopustní reje. Později se toto přesunulo i na císařský dvůr do Vídně. Zábavy se konaly jak na venkově, tak ve městě. Masopustním radovánkám však neholdovali jen obyčejní lidé, oblíbili si je i šlechtici a panovníci. Oni této zábavě v maskách říkali karneval. Dokonce se však i předpokládá, že to byli právě čeští králové, kteří zábavy šlechticů v maskách dostali dále do Evropy. Těm, kteří se slávy nezúčastnili, se posílala bohatá výslužka. Výslužka většinou obsahovala huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.

Masopustní průvod měl za úkol způsobit nepořádek a zatančit si s děvčaty. Převlékání do kostýmů a tanec byl spojen s podporou plodnosti zvířat a bohatou úrodou na polích. 

Masopustní průvod měl pestré kostýmy, které symbolizovaly hodnoty, které byly pro naše předky zvlášť významné. Od které doby nosí lidé masky na masopust, se neví. První zmínky o maskách pochází již z 6. století z doby předkřesťanské. Později však vymizely. Církev bujaré zábavy masek zakazovala. Masky se zpět navrátily až ke konci 19. století a to díky posilování českého vlastenectví. Ví se, že zvířecí masky pochází ještě z dob předkřesťanské. Převleky za jiné lidské postavy se objevily až mnohem později. Lidé věřili, že když se převléknou za zvíře nebo postavu, přebírají jeho vlastnosti i moc. Dříve se směli převlékat do masek pouze muži. Masky ukazovaly plodnost, smrtelnost a úctu k přírodě. Ty novější parodovaly různé postavy. Nynější masky jsou ovlivněny hlavně filmovou tvorbou.

Nejvýznamnější masopustní postavou byl sám Masopust v doprovodu své družky a oba byli vyvolávači a mluvčí celého průvodu. Jeho kostým je z kousků látek a růžiček. Dříve nesměl chybět Laufr, musel mít papírovou čepici a chodil před průvodem. Bouchal na všechny dveře a vrata a zjišťoval, zda bude otevřeno a průvod bude vítán. Nesměla chybět ani maska medvěda. Ta patří k nejvíc užívaným, a také i k nejstarším. Bez této masky se žádný masopust neobešel. Dříve vedl medvěda medvědář. S medvědem si musely ženy a dívky zatancovat. Odmítnout se nesmělo. Při tancování dívky vyskakovaly vysoko, aby vyrostl vysoký len. Jako další nesměla chybět kobyla. Je to maska pro dva lidi. Jeden člověk dělá hlavu a ten druhý pozadí. S kobylou chodili kozlíci a žid. Na památku krále Baltazara dělala kobyla obchůzku spojenou se zábavou, popíjením kořalky a pojídání tučného vepřového. Hospodář občas dal i zlatku. Končívalo to vždy u starosty, který ji nakonec odkoupil. Starosta ji jakoby nechal utratit a pak ji přenesli do hospody, kde se vždy zázračně uzdravila. Jednou z nejčastějších masek je také bába. Ta chodívala často společně se židem a měla většinou nůši s dítětem.

V dnešní době se v masopustním průvodu objevují masky filmových a pohádkových postav, řemeslníků a různé jiné. Už se nedodržují všechny zvyky, ale buďme rádi, že díky těm, kteří tyto masopusty pořádají, tak tato tradice nevymizela z našeho života úplně.

Šimková

 

______________________________________________________________________________

14.12.2019 - Proměna adventního věnce časem.

Tuto neděli 15.12. budeme zapalovat na adventním věnci třetí svíci, ale kdy začala tato tradice a co svíce znamenají, to málokdo ví. Adventní věnec existoval již v předkřesťanských dobách. V domech, v zimním období poskytovaly zelené větve na věnci příjemné bydlení dobrým duchům a holé věnce ze slámy odháněly zlé duchy. Samotný věnec symbolizoval věčnost. Kromě svíček, mašlí a dalších dekorací, ho zdobily hlavně větvičky jehličnanů či cesmíny.

U křesťanů značí adventní věnec symboliku Kristova kříže ve vztahu ke čtyřem světovým stranám. Na tomto věnci mohou být čtyři, nebo pět svíček. Tyto svíčky dříve znamenaly předzvěst příchodu Krista a vítězství nad temnotou. Na adventním věnci jsou svíčky zapalovány proti směru hodinových ručiček.

 

Jsou různé názvy svící:

I.

1. svíčka: Ta nese jméno Naděje (Svíce proroků).

2. svíčka: Mír (Betlémská svíce).

3. svíčka: Přátelství (Pastýřská svíce).

4. svíčka: Ta se jmenuje Láska (Andělská svíce).

5. svíčka: Do věnce se přidávala i pátá svíce. Ta se dávala doprostřed a měla bílou barvu. Symbolizovala Krista. Lidé ji zapalovali na Štědrý den po západu slunce.

Tři svíce mívaly barvu fialovou, jedna růžovou a jedna (pátá bílou). První dvě svíčky znamenají naději a mír a mají fialovou barvu. Třetí svíčka (růžová) je svíčka přátelství. Čtvrtá svíčka, opět fialová, znamená lásku. Pátá, čistě bílá, posazená do středu věnce, symbolizuje čistotu Krista nebo neposkvrněnost Panny Marie.

 

II. Jiné názvy, které se používají ve spojení se svícemi

1. svíčka Patriarchů     

2. svíčka Proroků 

3. svíčka Jana Křtitele       

4. svíčka Marie, matky Ježíšovy

5. svíčka Kristus, světlo světa

 

Ve 20. století býval věnec zavěšený na čtyřech stuhách. Na horní části věnce byly umístěny velké mašle mezi svíčkami. Ozdoby přírodní a nejčastěji slaměné, visely z věnce dolů v různé výšce. Nejobvyklejší barvou stuhy a svíček byla červená a oblíbená, mimo fialové, byla i zlatá.

Také vánoční stromky bývaly někde zavěšeny ze stropu dolů, přesně obráceně, než dnes. Bývalo to asi z důvodu nedostatku místa v obydlí, kde většinou ve dvou místnostech žily i tři generace.

 

Na přelomu tisíciletí se dávali lidé přednost věncům na stůl.

 

Dnes na moderním adventním věnci se svíčky umisťují různě a jejich počet i barva je libovolná. Používají se většinou čtyři svíčky, které symbolizují čtyři týdny adventního období (1. Neděle železná, 2. Bronzová, 3. Stříbrná a 4. Zlatá), které předchází Vánocům. Dnes někteří výjimečně umísťují i pátou svíčku a to ve středu adventního věnce.

Dnes je již jedno, jak je věnec nazdoben, do jaké barvy, zda má čtyři nebo pět svíček, důležité je, že jsme si dochovali alespoň něco ze starých lidových tradic a při první adventní neděli se v domácnostech rozhostí klid a sváteční pohoda.

Autor: Ludmila

________________________________________________________________________________________

Jako broučci z pohádky .......

...... vypadaly děti, které se vydaly 30.11. v sobotní podvečer s lampičkami cestou z Voděrádek do Kuří.

V pátek večer v Říčanech v Kostele sv. Petra a Pavla byl posvěcen adventní plamen světla, aby přinesl všem lidem dobré vůle klid, pohodu a lásku do jejich domovů.

V sobotu v podvečer se sešli rodiče s dětmi v ulici k Mejtu, kde si připálili lucerničky a za zpěvu koled vyrazili do Kuří. Na návsi v Kuří se rozsvěcel stromek, bylo tam připraveno posezení, ohně na ohřátí, hudba a občerstvení (svařáček, čaj, gulášová polévka, sýroví šneci, ovocné špízy, sladké pečivo a tradiční dort s cestou Kuří – Voděrádky). 

Za setmění dorazil průvod s lucerničkami v čele s Josefem, Marií dvěma velkými anděly a pěti malými andílky do Kuří a za zpěvu Adámka Skolila bylo předáno posvěcené světlo všem  sousedům.

Andílkové tam pak rozdávali maminkám a babičkám drobné dárky (většinou z chráněných dílniček) a jmelí. Pro velkou účast se ale bohužel na některé nedostalo, přestože byl připraven 70x dárek a 70x jmelí. Pro děti bylo připraveno občerstvení (mandarinky, jablíčka, banány, vánoční cukroví, štoly, chlebíčky a pro zahřátí smažený kuřecí řízek v housce). Děti mohly dojít ke kapličce k Marii a Josefovi vyslovit svá vánoční přání. Tam dostaly hračky. Dospělí si mohli posedět, popít, pojíst, promluvit s přáteli a oslavit tím začátek vánočních svátků. 

                      

Bylo hezké, že na tuto cestu z Voděrádek se vydalo téměř sto lidí - rodičů s dětmi z Voděrádek, Říčan, Modletic, Dobřejovic, Popoviček i odjinud. V Kuří na návsi se shromáždil téměř stejný počet lidí.

Hlavním úkolem této akce bylo, aby se rozsvítilo světlo v duších všech přítomných a hlavně světlo v očích dětí, což se povedlo.

Velký dík patří především těm, kteří tuto akci finančné i jinak podpořili.

Fotografie z této akce naleznete již nyní v sekci fotogalerie (klikni zde).

E. Šimková

_________________________________________________________________________________

13.10.2019 - Oslava 110ti let dobrovolného hasičského sboru v obci Kuří.

Dne 12.10. v sobotu se konala oslava 110ti let trvání hasičského sboru v obci Kuří. V malých obcích jako je Kuří, bývali dobrovolní hasiči a různé spolky důležitou součástí pro soudržnost obyvatel. Hasičský spolek byl vždy oporou obce a pomáhal při živelných pohromách a mimořádných událostech. Obec se na ně mohla vždy spolehnout. Mimo svou základní činnost stále ještě pořádají tradiční čarodějnice a vypomáhají v obci. Jejich předchůdci pořádali i plesy a zábavná sportovní klání v Roklích.

Sportovní klání.

Sbor dobrovolných hasičů by se však nemohl udržet bez příspěvků a sponzorských darů. Takže SDH Kuří vzala pod svá křídla obec Nupaky.

Na začátku slavnostní sobotní akce položili hasiči věnec k pomníku padlých hrdinů a promluvili zde: starosta SHD Kuří - pan Karel Chaloupecký, starosta města Říčany - Mgr. Vladimír Kořen a senátor - JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D.. Protože obec Kuří nemá v tuto chvíli místnost, kde by se dalo posedět, tak byli všichni, včetně podporovatelů z Voděrádek, pozváni k rybníku na posezení u ohně s občerstvením. Zde se všichni poveselili, pojedli a poklábosili ke všeobecné spokojenosti.

Fotky ze sobotní akce.

Vzhledem ke krásnému podzimnímu odpoledni a hezkému místu u rybníka se akce vydařila a zúčastněným se velice líbila.

_________________________________________________________________________________

14.8.2019 - Od srpna má obec další chodník s hezkými ostrůvky zeleně.

Říčanům a tím obci Voděrádky byl předán do používání další kus nového chodníku. Chodník vybudoval a zeleň na ostrůvcích osadil investor výstavby rodinných domů - firma ABCD. Doufáme, že se dočkáme dalšího pokračování tohoto chodníku v Krabošické ulici a to až k poslednímu domu po pravé straně směrem k silnici číslo 101. O další vybudování chodníku s opravou kanalizace bylo požádáno již před rokem 2019 v Zámecké ulici, rovněž bylo požádáno na tento rok o PD. Také na povrch ulice U Boudů bylo požádáno o PD. Pokud toto bude dotaženo do konce, tak již nebudeme mít prašné ulice.

E. Šimková

____________________________________________________________________________________

9.8.2019 - Změna k lepšímu v Krabošické ulici

Již včera jste si mohli povšimmout, že někomu není vzhled obce lhostejný. V Krabošické ulici došlo k velké změně. Investor, který zde staví Anglický resort, tak započal s úpravou před domky a to nejenom tam. Aby se lidé nemuseli koukat na rozpadlou halu silničářů a stráň se škarpu s poházeným odpadem, tak zde toto místo vyčistili, vysázeli zde vzrostlé stromy a keře, které budou zalévat a po vzrůstu budou hezkým zeleným oddělením skládky silničářů.

Eva Šimková

________________________________________________________________________________

2.8.2019 - Každá vykonaná práce přinese své ovoce.

V loňském roce minulý osadní výbor pořádal akci pro děti a dospělé „Zasaď si svůj strom". Ovocné stromy byly vysazeny v Krabošické ulici za asistence dětí. Někteří si svůj stromek občas zalili, ale vzhledem k suchu, byly stromy námi zalévány pravidelně, aby neuschly, protože jsou vysazeny na jižní stráňce. Zde platí, že práce přináší své ovoce. Přestože jsou stromky teprve rok staré, počasí není zrovna ideální, tak na jednom z nich a to stromečku, který vysadily děti Sobotků, jsou první plody. Toto je výsledkem dobré výsadby, pravidelné zálivky a hlavně kvalitních stromků od zahradníka pana Havlíčka.

E. Šimková

_______________________________________________________________________________

6.7.2019 - Místo koukání do počítače - procházka přírodou.

Začaly prázdniny a je škoda, že dospěláci myslí především na sebe a ne na děti. Lepší než sedět u počítače, nebo si hrát s mobilem, je vzít děti do přírody a vymyslet pro ně něco zajímavého. Stačí, když se dají dohromady známí nebo rodina a hned je dětí jako smetí. My jsme se rozhodli udělat pro své děti hezké odpoledne. Spojila se rodina, dobrovolní hasiči a rybáři z Kuří a kamarádi a akce byla na světě.

Využili jsme na sobotní akci stezku na Kuří. Pojali jsme to jako cestu z jednoho království do druhého, třetího atd. Nakonec se nám sešlo 35 dětí, 50 rodičů a dospěláků, 16 masek a 12 dobrovolníků. 

Děti u vchodu do prvního království obdržely cestovní pas, rozdělily se do skupinek a vyrazily za dobrodružstvím.

Jak procházely různými královstvími, tak do pasu obdržely známku, že královstvím prošly a splnily úkoly a navíc dostaly odměnu. Navštívily zemi lidojedů, kde musely skolit zvíře, aby lidojedi měli co jíst a nesnědli je. Dále putovaly do království Mrazíka, kde potkaly bábu, Marfušu, dědečka Hříbečka a Ivánka začarovaného v medvěda. Cestou v království Draků narazily na hnízdo draka Voděráka s vejci, kam král přivedl jako svačinku princeznu a děti ji musely zachránit. Přes mýtinu v království Pokladů děti potkaly permoníky, kteří tam těžili drahokamy a zlaté valounky. Po pěšince se dostaly až do království Víl, které zaklel zlý čaroděj, a děti jim musely pomoci. V zemi Vodníků posbíraly vodníkově ženě perly z jejího náhrdelníku a v potoce na ně číhal vodník. V Podivném království musely motýlovi posbírat poztrácené míčky. Konečně dorazily do posledního království Rybářů, kde lovily ryby. V Kuří u rybníka na ně čekalo hasičské auto, házení míčků, rozdávání tatranek a opékání špekáčků. Také dobrovolní nadšenci napekli kremrole, muffiny, buchty, rybáři opekli kapry a také se zde mohli všichni občerstvit. 

Počasí přálo a hlavně děti byly nadšené a plné zážitků a o to nám především šlo. Fotografie z naší akce:

Pohádkový les 2019

Děkuji všem, kteří se zapojili a nemysleli na sebe, ale udělali něco pro děti. 

Takže to berte jako inspiraci na prázdninové volno a udělejte něco pro své děti, či vnoučata a tím i pro sebe. 

V našem okolí bylo vybudováno v minulých letech spousta míst a cest, kde pro ně s přáteli, či sousedy můžete udělat hezké odpoledne.

Eva Šimková