_________________________________________________________________________________

13. Příběh

V životě nezáleží na tom, jak kdo vypadá, ale co je za člověka. (příběh spolupracovnice Dáši)

Dáša přišla jednoho dne do práce a byla nadšená. Její synáček si našel přítelkyni, strašně hodnou a skromnou dívku. Vašík si prý uměl vybrat, dotyčná měla naspořeno, uměla vařit, uklízet, prát a jiné normální práce, které by měla vlastně každá žena či dívka ovládat. Byla sice starší, ale zase uměla vydělávat peníze a měla dle Dáši „nasušíno“ a o synka tak bylo postaráno. Tu přidala mladému na byt, platila jídlo, a když potřeboval auto na podnikání, tak také pustila chlup. Když jí bylo 30 let, tak začala toužit po dítěti, ale Vašík, jak řekl, na to nebyl duševně připraven a tak jí to jen slíbil. Dáša stála za ním, že s tím měla ta jeho počítat, když je o 6 let starší, že on je na dítě opravdu mladý. Vašík si dával podmínky, kdy a za jakých okolností to dítě budou mít, jako v pohádce, až splníš jeden úkol, druhý, třetí. Helča plnila, kupovala, zařizovala a nic se nedělo. Vašík ji začal cepovat u vaření i uklízení. Když jí bylo 36 let, tak Vašíkovi řekla, že chce už konečně dítě a pokud on ho nechce, tak přemýšlí, že by od něho odešla. Tak jí bez rozmyšlení řekl, ať se spakuje a jde a maminka ho v tom ještě podpořila. Dáša akorát pronesla „Co holka od něj prý čekala, musela vědět, že je pro něj stará a navíc teď už není ani moc hezká“.

Netrvalo dlouho a Vašík mamince oznámil, že má u sebe nastěhovanou novou přítelkyni. Dáša o ní básnila, jak je mladá, krásná jako modelka, studentka z malého městečka, které Praha učarovala. Vašík ji sice musí živit, šatit, dávat kapesné, ale ona je moc chytrá a až dostuduje, tak prý bude mít moc dobrou práci a na placení už budou dva. Chytrá byla opravdu, když dostudovala, tak začátkem července si bez vysvětlení sbalila svoje saky paky a vrátila se do rodného městečka. Vašík to nějak nemohl pochopit, ostatní však ano, prostě měla při studiích zdarma luxusní bydlení s veškerým zaopatřením.

Jednoho podzimního dne přišla Dáša do práce a zase zářila jak sluníčko. Konečně si prý synek našel tu pravou. Kája je ze slušné rodiny, je z hodně dětí a tak je velice skromná. Je poměrně mladá a není rozhazovačná, nakupuje v sekáčích a zbytečně nic nekoupí. Je moc hezká. Je i skromná, a když se k němu nastěhovala, tak vzala za vděk i prací uklízečky, prostě poklad. Začali jezdit za Dášou na venkov a oba již chtěli miminko. A tak se zadařilo. Život ale není pohádka, a tak jednoho dne Dáša hledala peníze, pak rodinné zlato, pak starožitnou šperkovnici a jiné věci. Všichni ji říkali, že to s ní jde od deseti k pěti, že si ani nepamatuje, kam co dá. Narodila se vnučka a Vašík vařil, uklízel a staral se. Začal jezdit sám s vnučkou k Dáše a ta říkala, jak jí to vyhovuje, protože mladá ji poslední dobou moc nesedí. Prý řekla Dáše, že tam bude jezdit, až ona tam nebude. Dáša se rozčilovala, že asi chce, aby umřela, ale tu radost jí přeci neudělá. Pak jednou přijel synáček a řekl, že přítelkyně ho opouští i s dítětem, protože chce konečně žít podle svých představ. On s ní má ale problém, protože ona chce, aby jí a dítěti nechal byt, který on má ve vlastnictví a někde si něco pronajal. Další variantu navrhla, že by zůstali v bytě všichni a žili by tam jako bratr a sestra a jemu by nemělo vadit, když si někoho přivede. Když nepřistoupil ani na toto, tak požádala, aby jí nechal auto, které používá i na podnikání, protože ona holčičku nebude tahat metrem.

Začali rozbroje a Vašík se konečně začal informovat na nynější přítelkyni a zjistil, že to opravdu nebyla pohádka. Děvče bylo skromné, ale ne z přesvědčení, ale protože měla veliké dluhy, které musela splácet, nakupovala v sekáči, protože na nové věci neměla. Nechodila uklízet po večerech, ale s ještě jednou podobnou kámoškou si pronajaly místnost a vykládaly lidem karty. Zato byla tak šikovná, že si stačila při Vašíkovi zaplatit dluhy. Dáša pojala podezření, že není sklerotická, ale že vše, co jí schází, jí mladá na 99,9% „čmajzla“.

Nakonec mladá Vašíkovi řekla, že s ním tedy zůstane, protože nemá s malou kam jít. Takže ono je to vlastně jako v pohádce, že zlo je potrestáno. Ta první, kterou vyždímal a vykopl, tak ta se z toho nemohla dlouho vzpamatovat a byla dlouho sama. Nyní má již přítele, ale dítě ne. Nakonec se ho snaží oškubat ta poslední. Musí být strašné vědět, že s vámi někdo žije, jenom proto, že nemá kam jít. Vašík s ní zůstává kvůli dítěti a navíc po tom všem jí už nemůže ani věřit, ale láska je slepá a takový je život.

-eš-