______________________________________________________

5.12.2021 - vlastnoručně vyrobené vánoční stromečky

Chcete si udělat hezkou a levnou výzdobu? Paletu můžete spálit vždycky, ale než vyletí komínem, tak může udělat velkou radost. Vyberte si pěknou čistou paletu a vyřízněte z ní vánoční stromeček viz. návod níže.

Paletu doporučujeme lehce přebrousit smirkovým papírem. 

Zdobíme usušenými plátky pomerančů, citrónů, mandarinek nebo čímkoli, co máte právě po ruce. Můžete přidat šišky, žaludy, skořici nebo jiné přízdoby. Pro lepší efekt je možné doplnit růztnými dřevěnými ozdobami. Veškeré ozdoby lepíme na připravený stromeček tavnou pistolí. Hotové stromečky můžete mít jak doma, tak i venku.

-vd-

______________________________________________________________________________

25.11.2021 - vlastnoručně vyrobený vánoční ubrus jako dárek? žádný problém

Během víkendu probíhalo šití vánočních ubrusů. Podařilo se nám sehnat opravdu nádherné látky s vánočními motivy a krásné krajky. Zadání úkolu pro šikovné maminky bylo následující: vlastnoručně vyrobený vánoční ubrus, prostírání nebo dečka. 

Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hotové výrobky se ještě dárkově zabalily do celofánu a věříme, že obdarovaným udělají velkou radost. 

Přesvědčte se sami, jak krásné výrobky to jsou.

-vd-

_____________________________________________________________________________

23.11.2021 - Louskáčci jsou nalakovaní a připravení dělat radost

__________________________________________________________________________________________________

14.11.2021 - malujeme s dětmi - vánoční Louskáček

V sobotu se děti sešly, aby si společně vymalovaly připravené Louskáčky. Předem připravené (vyřezané a obroušené) Louskáčky si děti vymalovaly temperami dle vlastní fantazie. Následně ještě přijdou přelakovat, aby nám tyto dekorace dlouho vydržely a především dělaly parádu o Vánocích. Jsou krásní, nemyslíte?

-vd-

____________________________________________________________________________

8.11.2021 - tvoříme s dětmi - výroba vánoční vesničky

O víkendu proběhlo s dětmi další tvoření z palet. Zvítězil nápad vyřezat si vánoční vesničku. Na výrobu jsme použili 1 pěknou pevnou paletu a k ní jsme potřebovali obyčejnou tužku, přímočarou pilu, šmirgl papír a vrtačku.

Paletu jsme očistili a děti si na ní předkreslily domečky a jiné motivy. Paleta se přeřízla v 1/3 a zbývající 2/3 se použili jako zadní část. Vrtačkou jsme předvrtali díry na okna a dveře, zbytek se vyřezal přímočarou pilou. Celá vesnička se následně přebrousila šmirglem. Nakonec jsme oba kusy spojili k sobě, aby vesnička byla kaskádovitá.

Vesnička zůstane v tomto stavu až do první adventní neděle, poté se dozdobí chvojím a na noc se do ní vloží světýlka, aby dětem před vraty v noci krásně svítila.

-vd-

_________________________________________________________________________________________

3.11.2021 - Louskáček neboli Nussknacker

Louskáček je celosvětově oblíbený, avšak jen málokdo ví, že pochází z německého Krušnohoří. Dnes je Německo hlavním výrobcem louskáčka a vyváží ho do celého světa.  

Německý spisovatel Ernst Theodor Amadeus Hoffmann napsal v roce 1816 povídku Louskáček a myší král. Francouz Alexander Dumas poté použil povídku pro svůj vlastní příběh. Dalším, kdo tento příběh použil, byl skladatel Čajkovskij, a to jako předlohu pro svou slavnou baletní pohádkovou inscenaci Louskáček, která měla premiéru 18. prosince 1892. Toto baletní představení dnes patří ke klasickým dílům hraným o Vánocích.

Dřevěný louskáček byl vyřezáván jako ochránce díky své síle a moci. Hrozivě vypadající louskáček měl symbolizovat štěstí. Tím, že klapal zuby, měl chránit domov před zlými duchy.

Vánoční trhy nabízejí mnoho louskáčků a ne zrovna za malý peníz, ale pozor, nejde o originály. Pravý louskáček je totiž vyráběn ve 130 krocích. Každá figurka se skládá z 60 částí, které jsou vyřezávány ze smrkového a bukového dřeva, vousy a vlasy jsou z králičí srsti. Louskáček je ručně malovaný.

Zkusili jsme si tedy s dětmi nakreslit několik louskáčků, které na Vánoce použijeme jako dekorace, nebo dárky pro nejbližší.

-vd-

________________________________________________________________________________________

29.10.2021 - Recyklace palet a výroba vánočních sání

Dnes byl krásný slunečný den, a tak jsme s dětmi od rána tvořili. Palet k tvořením máme dostatek a děti si přály něco speciálního. Tak jsme se rozhodli, že si společně vyrobíme vánoční sáňky. Na to, že jsme neměli žádný návod, tak se nám sáně moc povedly.

Na výrobu jsme použili staré vyřazené palety, dřevěné latě, zbytky palubek a spoustu šroubů. Není nutné nic složitě vymýšlet, prostě jen použijte dostupný materiál a tvořte podle sebe. 

Takto vyrobené sáňky budou umístěny během vánočních svátků venku, takže bude nutné je ještě ošetřit lakem na dřevo nebo barvou, záleží jen na představivosti. 

Není to vůbec tak složité, jak to vypadá. Zvládla jsem je vyrobit sama se dvěma dětmi, které moc rády asistovaly. Takže se klidně hned pusťte do výroby.

-vd-

____________________________________________________________________________

3.10.2021 - Podzimní dekorace

I když podzim bývá chladný a pošmourný, má i tento měsíc svou osobitou krásu a to především díky barvám, které nám přináší. Není hezčí pohled než na keře a stromy s nádherně sytě zbarvenými listy, či červenými plody, na žaludy, kaštany nebo vlastnoručně vypěstované okrasné dýně, cukety a další plody podzimu. 

Využijte tedy dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace.

-vd-

_________________________________________________________________________________

18.3.2021 - Hit Velikonoc – MADEIROVÉ KRASLICE

 

Už jste někdy zkoušeli vyrábět madeirová vejce? Je to hit Velikonoc a i když to vypadá obtížně, tak není. Jedná se o kraslice děrované vrtačkou s jemným vrtákem a následně dozdobené například voskem.

Na výrobu děrovaných kraslic jsou nejlepší vyfouklá husí vejce. Slepičí vejce jsou velmi křehká, takže se s nimi musí pracovat opatrně, abyste je při práci s vrtačkou nerozmáčkli, což byl největší kámen úrazu v našem testování, takže po několika rozmačkaných slepičích vejcích jsme se vydali cestou vajec pouze husích.

Husí vejce jsou ideální (jsou velká, bílá a skořápku mají dost pevnou) – jen je nutné je po vyfouknutí namočit na několik hodin do vody se Savem (na 5l kbelík vody cca 4 velké odměrky Sava a nechte vejce naplnit směsí vody se Savem a potopit, popř. něčím zatěžkat, aby nevyplavala nahoru). Dělá se to proto, aby se tzv. „vybělila“ a hlavně, aby se odstranila vnitřní blanka z vajec.

Co budete potřebovat:

Na výrobu budete potřebovat vyfouklá husí vejce, hobby vrtačku s nejmenšími vrtáky (v Bauhausu seženete přímo vrtáky určené na vejce a to za cenu do 150,- Kč za sadu), obyčejnou tužku nebo velmi slabý fix na předmalování vzorů, sadu voskovek, čajovou svíčku, špendlíčky a kancelářské sponky na samotné malování.

 

Postup: 

Na vajíčko si předkreslete obyčejnou tužkou vzory, které chcete vyvrtat. Pro začátek postačí zůstat u teček …. naučíte se tak lépe ovládat vrtačku. Až budete mít hotový nákres, můžete začít pracovat s vrtačkou. Nachystejte si dvě velikosti vrtáků – kulatý na základní malé dírky a vrták ve tvaru kužele na zvětšování dírek dle libosti. Vejce držte jemně v ruce a netlačte na skořápku velkou silou, ať jí nepromáčknete.

Až budete mít vyvrtaný vzor, tak se pusťte do kreslení voskem – připravte si obyčejné voskovky a svíčku. Já mám vyrobený speciální otočný stojánek ze starých lžiček, na lžičky položím kousky voskovek a lžičku s vybranou barvou pootočím nad svíčku. Samozřejmě můžete použít například aroma-lampu, ve které rozpustíte voskovky (v kovovém obalu z čajové svíčky). Vosk nechte pouze rozehřát, ale poté svíčku odsuňte, jinak si vosk spálíte! Rozpuštěný vosk nanášejte hlavičkou špendlíku zapíchnutého do gumy na konci obyčejné tužky. My jsme k nanášení vyzkoušeli i různě vytvarované kancelářské sponky nebo i plastové háčky na vyšívání. Voskem obtáhněte i vyvrtané dírky. 

A je hotovo.

-vd-

_____________________________________________________________________________

Velikonoce jsou za dveřmi, tak si je udělejme hezké.

Jaké budeme mít Velikonoce, to záleží jen na nás. Když přiloží celá rodina ruku k dílu, tak se pak budou všichni těšit z toho, co vytvořili a sousedé budou mít inspiraci, co s dětmi vyrobit, nebo to vyrobí i sami.

 

Velikonoční králíci - NÁVOD

Šikovný tatínek nebo dědeček nařeže kolečka - velké na bříško, menší na hlavu, malá kolečka na tlapky a šikmo seříznuté větve na uši. Podle tloušťky kmene stromu se bude odvíjet velikost králíka. Pak už stačí vše sešroubovat k sobě a máte základ. 

Maminka, nebo babička tužkou dětem předkreslí oči, čumáček a ostatní. Děti králíka vybarví – nejlépe temperovými barvami. Pak se to nechá uschnout a natřené oči atd. přestříkejte bezbarvým lakem, aby barvy neopršely. Nakonec se může dozdobit mašlemi, nebo čím budete chtít.

Ještě jednodušší králík je, když špalek dřeva dole seříznete rovně, nahoře šikmo a z větví šikmo uříznete uši, které přišroubujete. Pak už jen namalujete, přestříkáte a ozdobíte. Místo namalovaných fousků můžete fousky udělat z natřených a nalepených špejlí.

Takhle si s tím poradila Lucka a dokonce i prvňáček Denísek.