______________________________________________________
uveřejněno: 31.3.2023
Přípravy na velikonoce - práce se dřevem
Na vyřezávání drobných dřevěných dekorací se nejlépe hodí lupínková pilka. Můžeme jí také říkat vyřezávací pilka nebo dekupírka - vše je správně a jde o tutéž pilku. Práce s lupínkovou pilou není nijak složitá. Stačí jen dodržovat bezpečnostní instrukce dle přiloženého návodu a pak už vše jde snadno od ruky.
Moje pila má označení Einhell TC-SS 405 E a práce s ní je jednoduchá. Tato pila je vhodná na jemnou práci, výrobu hraček, dekorací nebo modelářství. Nejvhodnějším materiálem je buková překližka.
Díky lupínkové pile si zvládnete vyřezat dekorace dle vlastních návrhů i představ.
Postup:
Vystřihněte si šablonu, kterou následně obkreslíte na připravenou překližku. Požadovaný tvar vyřežte lupínkovou pilou a kraje začistěte smirkovým papírem. Dozdobit můžete akrylovými barvami.
-vd-
_________________________________________________________________________
uveřejněno: 22.3.2023
Tvoříme s dětmi - velikonční kohoutek ze sena
Naší slepičce bylo smutno, tak jsme jí dnes s dětmi vyrobili kohoutka. Tentokrát jsme jako materiál použili slámu.
Co všechno budete potřebovat?
sláma (cca 1 plná banánová krabice)
tvrdý karton
nůžky
tužku
vázací drátek nebo vlasec
barevný filc (na oči, zobák, hřebínek)
tavnou pistoli
mašli na ozdobení
Postup:
Postup je stejný jako při výrobě slepičky viz. níže. Hlavně nezapomeňte kohoutkovi přilepit oči, zobák, hřebínek a laloky. Kohoutek dostal také mašli a se slepičkou teď tvoří krásný pár.
-vd-
_________________________________________________________________________
uveřejněno: 19.3.2023
Tvoříme s dětmi - velikonční slepička ze sena
Výroba jarních dekorací ze sena patří k tradičním lidovým řemeslům. Máte-li trochu sena (postačí jedna banánová krabice), můžete se dát do výroby velikonoční slepičky a nezapomeňte přibrat i děti, aby jste si to společně užili.
Co všechno budete potřebovat?
seno (cca 1 plná banánová krabice)
tvrdý karton
nůžky
tužku
vázací drátek nebo vlasec
barevný filc (na oči, zobák, hřebínek)
tavnou pistoli
mašli na ozdobení
Postup:
Na karton jsme si nejprve nakreslili obrys slepičky a tu jsme poté vystřihli. Na takto připravený podklad jsme přikládali postupně jednotlivé díly sena a připevňovali jsme je omotáním drátku. Aby měla slepička správný tvar, bylo nutné dát na tělo více vrstev sena, aby slepička hezky seděla. Přebytečné (trčící) seno jsme ostříhali nůžkami. Z barevných filců jsme vystřihli oči, zobák, hřebínek a laloky. Tavnou pistolí jsme slepičce přilepili oči, zobák, hřebínek a laloky. Nakonec jsme slepičku ozdobili mašlí a na ocásek použili několik stébel suché okrasné trávy.
-vd-
_________________________________________________________________________
uveřejněno: 5.3.2023
Tvoříme s dětmi - velikonční girlanda
Velikonoce jsou již za dveřmi. Letos připadají na pondělí 10. dubna. Jsou oslavou jara, probouzením přírody a zrodem nového života. Nejtypičtější jarní tradicí je velikonoční výzdoba. Vítání jara s vlastnoručně vyrobenou velikonční dekorací je určitě veselejší …
Girlanda je na výrobu velmi jednoduchá. Přesný postup jsme vám již popsali v jednom z předchozích článků (níže na této stránce).
Co všechno tedy budete potřebovat?
malé nastřínané větvičky buxusu a břízy
pevné přírodní lano
vázací drátek + kleště
zahradnické nůžky
dekorace (např. malovaná vajíčka, různá peříčka, jarní květy, aj.)
tavnou pistoli na připevnění dekorací
velkou mašli na zakončení
Postup:
Lano si odměříte a uříznete v požadované délce (pozor – nezapomeňte na oko, za které bude girlanda viset).
Girlanda pomusí být pevná, je tedy nutné aby měla dobře utažený základ, aby se vám nerozpadla.
Svazek větviček buxusu přiložte na připravené lano a obtočte vázacím drátkem, poté přiložte svazek větviček břízy a opět obtočte vázacím drátkem. Vázací drátek neukončujte, naopak svazky větviček buxusu a břízy dále navazujte za sebou a každý nový svazek větviček znovu obtočte vázacím drátkem.
Tak postupujte až ke konci lana. Pokud máte na konci lana oko na zavěšení, tak větvičky v tomto místě uvažte opačně, vznikne krásný prostor pro velkou mašli. Zde drátek zakončete tak, aby se nepovolil, a odstřihněte.
Nyní vezměte hotový základ a položte ho na stůl, aby jste mohli zdobit. Vše, co je možné použít jako dekorace je dnes k dostání v mnoha obchodech nebo na velikonočních trzích, ale je to také možné poměrně snadno vyrobit nebo vypěstovat. Girlandu ozdobte dle vlastní fantazie. Nezapomeňte také na velkou mašli.
A máte hotovo!
-vd-
_________________________________________________________________________
uveřejněno: 24.2.2023
Přípravy na Velikonoce - velikonční věnce
Velikonoce jsou svátky jara a jaro bychom určitě měli přivítat nejen pomlázkou a koledou, ale také krásnou velikonoční dekorací.
Velikonoční dekorace mohou mít mnoho podob, ale vždy by neměl chybět základní velikonoční symbol jako jsou ručně malované kraslice, barevná vajíčka, nebo větvičky jívy, kterým se říká kočičky. Velikonoční věnce jsou originální ozdobou, při které se uplatní i fantazie jejich tvůrců.
Následující fotografie velikonočních věnců jsou z dílny paní Evy Hronové Havlové (www.dekorace-vence.cz), která souhlasila s jejich uveřejněním na našich stránkách. Jedná se o ručně vyráběné velikonoční věnce na slaměnném podkladu s buxusem, přírodninami, mechem, kraslicemi, peříčky a stuhou v mnoha nádherných barevných kombinacích.
Vyobrazené velikonční věnce je možné si objedat u paní Hronové a aktuální dostupnost se dozvíte přímo z jejího webu: www.dekorace-vence.cz a nebo z FB stránek dekorace-vence.cz
-vd-
________________________________________________________________________________
6.11.2022 - Přípravy na každoroční živý betlém ve Voděrádkách
Tak jako každý rok jsme se s dětmi rozhodli, že k živému betlému opět společně vytvoříme něco netradičního. V loňském roce to byly vánoční sáňky, letos si děti vybraly něco o dost těžšího ..... ano, vyrobili jsme vánoční vláček.
Jako základ jsme použili vyřazenou dřevěnou krabici s víkem (ohromný dík patří Romanovi a Edovi, že nám krabici darovali).
Výroba vánočního vláčku nám zabrala dva víkendy. Byla to spousta řezání, vrtání, šroubování, lepení, barvení, malování, stříkání, zdobení a dětských otázek.
Po 14 dnech už tedy můžeme hrdě říci, že to máme téměř hotové. Chybí už jen doplnit světýlka a drobnou vánoční výzdobu. To vše se ale doladí až na místě.
Vlastnoručně vyrobený vláček bude k vidění na akci ŽIVÝ BELTÉM ve Voděrádkách dne 26.11.2022.
Za tvůrčí tým vás srdečně zvou stavitelé Kubík a Denísek.
-vd-
___________________________________________________________________________________
27.10.2022 – Kolo jako zahradní dekorace
Staré jízdní kolo, které je vám líto vyhodit, je možné upravit a ozdobit tak, že z něj budete mít krásnou dekoraci do zahrady.
Přetvořit takové staré kolo není nic složitého. Nám k tomu postačilo jedno darované staré kolo (velký dík za kolo patří Jitce a Mílovi), 3 barvy ve spreji (nejlevnější jsme sehnali v Hornbachu za 150,- Kč / ks), dále stará dřevěná bedýnka, proutěná ošatka, květiny, kukuřice, okrasné dýně, sláma, nějaké suché větvičky a břečťan k dozdobení.
Postup:
Kolo jsme očistili, zbavili nálepek, prachu a nečistot. Deinstalovali jsme vše, co nám přišlo zbytečné (staré ztrouchnivělé gumové rukojeti, páčky na přehazovačku, blatníky, atd.). Nakonec jsme kolo ještě umyli a nechali pečlivě oschnout, aby nám na něm barva dobře držela.
Takto připravené kolo jsme umístili na stojan, aby se nám při nástřiku barvy nehýbalo. Vždy si před aplikací barvy zjistěte, kterým směrem fouká vítr. Jinak se vám může lehce stát, že při zvolení špatného směru budete mít nabarvené nejen kolo, ale také sami sebe a všechno, co se okolo vyskytuje. Nově nastříkané kolo pak nechte zaschnout, nejlépe přes noc.
Nakonec jsme na kolo upevnili bedýnku na květiny, kterou jsme předtím vyplnili slámou a mezi přední řídítka jsme připevnili ošatku na drobné dekorace. Celou dekoraci jsme pak umístili na zahradu, kde jsme hotovou dekoraci připevnili pomocí 2 tyčí, které jsme předtím zatloukli do země.
-vd-
__________________________________________________________________________
25.10.2022 – Výroba vánočních obalů na dárečky
Než se otočíme, tak jsou tu vánoční svátky a s tím i dělání radosti našim blízkým. Zároveň s dárky nakupujeme i vánoční balící papír, nebo taštičky.
Abyste dárky ozvláštnili, zkuste letos něco jiného – vložte dárky do vlastnoručně ušitých vánočních obalů.
My jsme se letos rozhodli ušít vánoční pytlíčky pro děti na naši vánoční akci.
Koupili jsme látky, stužky a pytlíčky jsme ušili a zde vám přinášíme postup:
1. Z koupené látky šíře 150 cm jsme nastříhali pruhy 33cm.
2. Z pruhu jsme nastříhali 3 obdélníky dlouhé 50cm.
3. Každý obdélník jsme nahoře založili cca 2cm do rubu a hlavně zašili na takovou šíři, aby se tudy později dala protáhnout stužka se zavíracím špendlíkem.
4. Obdélník jsme přeložili na polovinu a po rubu zašili na klasický pytlík. Hlavně se nesmí došít až nahoru proto, aby založeným pruhem prošel zavírací špendlík.
5. Do zavíracího špendlíku jsme uchytili stužku a protáhly jí dutinkou. Stužka musí být 2x tak dlouhá jako původní obdélník. V našem případě 1m.
6. Pytlík obrátíte, vyrovnáte a máte hotovo.
Látka stála 189,-Kč/1m, stužka 3,-Kč/1m. Takže nás jeden vánoční pytlík vyšel na 24,-Kč. Takovýto pytlík nemusíte vyhazovat, ale používat opakovaně a dá se vyprat a vyžehlit. Pokud chcete, aby výrobek vyšel ještě levněji, tak použijte nějaké zbytky látek, stačí z jiné látky přišít hvězdičku a pytlíček bude také krásný. Tímto stylem můžete dárkové pytlíky vyrábět v různých velikostech.
Přejeme vám, aby se vám dílo podařilo a věřte, že z toho budou mít radost nejen obdarovaní, ale i vy.
-EŠ-
_____________________________________________________________________________
9.10.2022 - Tvoříme s dětmi - srdíčko z březových větviček
Podzim je ideální čas na procházky s dětmi, příroda hraje všemi barvami a děti si cestou lesem mohou nasbírat spoustu krásných přírodních materiálů k dalšímu tvoření. A když je právě tak krásné počasí jako dnes, je radost si něco vytvořit. My jsme si dnes s dětmi nastříhali větvičky břízy, abychom si mohli vyrobit krásné srdíčko.
Co všechno bylo zapotřebí?
větvičky břízy
nastříhaný buxus
vázací drátek + kleště
zahradnické nůžky
Postup:
Vezměte si nastříhané větvičky břízy a svažte je drátkem na širším konci do jednoho velkého svazku (ne moc pevně), poté rozdělte svazek na dvě poloviny a ohněte březové větvičky do tvaru srdce. Nyní pečlivě dotáhněte širší konec srdce vázacím drátkem a následně stáhněte drátkem i dolní část tak, aby vám vznikl pevný tvar srdce.
Takto vytvořené srdce jsme následně dozdobili nastříhanými větvičkami buxusu. Začněte od spodní části a jednotlivé větvičky pečlivě přivazujte drátkem, ten neukončujte, naopak svazky větviček dále navazujte za sebou a každý nový svazek větviček znovu obtočte vázacím drátkem, dokud se nedostanete až k horní části srdce. Stejným způsobem ozdobte i druhou stranu srdce a nezapomeňte větvičky pečlivě obmotávat vázacím drátkem. Pokud to bude zapotřebí, zastříhejte buxus zahradními nůžkami tak, aby kopíroval vyrobené srdíčko z březového proutí.
My jsme se rozhodli si nechat srdce takto přírodní, ale vy si své srdce můžete ještě dozdobit podzimními materiály.
-vd-
_________________________________________________________________________
7.10.2022 – Podzimní okrasné dekorace
Tak už je to zase tady. Začíná sezóna dýní, barevných dekorací, ale také teplých čajů a svíček a večerního odpočívání u domácího krbu. Podzim je sezóna, kdy se snažíme ozdobit svá okna, vchodové dveře a jiná viditelná místa dekoracemi v pestrých podzimních barvách.
Pro své dekorace proto využijte co nejvíce z přírody okolo sebe, zkuste použít barevné listy, větvičky eukalyptu, jeřabiny, malé dýně, kukuřice, sušené trávy, šišky, vřes, aj. Jde především o to, zútulnit si své bydlení tak, abychom se v něm během chladných podzimních dnů cítili příjemně.
Zkuste to právě tak, jako my a vytvořte si třeba krásné podzimní truhlíky do oken.
-vd-
___________________________________________________________________________________
30.9.2022 – Výroba podzimního věnce z červených plodů
Podzim není nudný a šedivý, právě naopak. Zářivě červené, oranžové a žluté barvy dodávají energii při probouzení se do mlhavého rána. K podzimu se proto nesmírně hodí právě ty barvy, které můžeme v přírodě na podzim vidět nejčastěji, a to teplé tóny hnědé, červené, oranžové, žluté a fialové barvy jsou ty pravé. To vše podkreslí šedá a béžová barva podkladových materiálů, jako jsou například vlastnoručně vyrobené věnce z proutí, sušiny nebo slámy.
K výrobě takového věnce nám postačí starší věnec z proutí, který jsme si umotali už na jaře, nebo jakýkoliv jiný věnec z přírodního materiálu. Dále si nastříhejte větvičky červených plodů jako je například skalník vodorovný, jeřabiny, šípky anebo hloh. A nezapomeňte na zahradnické nůžky a vázací drátek, aby bylo větvičky k věnci jak připevnit.
My jsme k výrobě použili věnce vyrobené na jaře z vrbového proutí, ty jsme dozdobili červenými plody jeřabin a dalších bobulovin, usušenou levandulí, listy bobkovišně a nakonec jsme do věnce zakomponovali i suché okrasné trávy. Takto vyrobený věnec opravdu "zahřeje".
-vd-
________________________________________________________________________________
26.9.2022 - Vyrábíme podzimní věnec z kukuřice
Období podzimu je plné barev, jsou to především teplé tóny, které na nás působí hřejivě a uklidňují nás, když začne být venku zima, sychravo nebo prší. Je tedy ten nejvyšší čas si vyrobit nějakou krásnou dekoraci do okna, na plot nebo na vchodové dveře. Máme pro vás návod a inspiraci na to, jak si vyrobit krásný věnec z kukuřice.
K podzimní výzdobě a dekoracím tradičně patří přírodní materiály – jeřabiny, kaštany, žaludy, šípky, ořechy nebo třeba i barevné listí. Pokud však letos chcete být originální, vyrobte si podzimní věnec z kukuřice. Využít můžete buď jen kukuřičné listí, kukuřičné šustí nebo i kukuřici samotnou. Teď je jí na polích ještě spousta, sesbírat ji můžete například při procházce.
Návod je velmi jednoduchý. Potřebovat budete nějaký základ (my použili slaměný věnec), dále dostatek kukuřičného listí, šustí a samotných kukuřic (ty nejmenší, co nasbíráte), dále vázací drátek, nůžky a na dozdobení třeba dubové větvičky.
Věnec ozdobte listím, šustím a kukuřicemi, případně dubovými větvičkami – jednotlivé materiály střídejte a pečlivě přivažte k základu vázacím drátkem. Dobrá rada – čím menší kukuřice, tím lehčí věnec. Takto vyrobený věnec bude okrasou vašich dveří.
-vd-
___________________________________________________________________________________
26.6.2022 - Levandule jako dekorace
Levandule je neodmyslitelně spjatá s Francií, především s oblastí Provence, kde je dodnes pěstována ve velkém. Je to oblíbená bylinka pro svou dlouhotrvající vůni a také pro své léčivé účiny a schopnosti odpuzovat hmyz. Již od dávných dob byla levandule užívána na podporu trávení, spaní, ke zklidnění úzkosti a depresích. Pro svou schopnost zlepšit náladu byla levanule považována za antidepresivum. Pokud levanduli použijete jako dekoraci, tak nejen, že vám bude překrásně vonět, ale zároveň bude i odpuzovat hmyz. Levandule voní krásně jak čerstvá, tak i usušená.
My jsme dnes "recyklovali" staré věnce z vrbového proutí a girlandu na stůl, které jsme si vyrobili už na jaře. Levandule nám skvěle posloužila jako dekorace k ozdobení. Levanduli jsme použili čerstvě nastříhanou a věnce i girlanda vypadají opět nádherně.
-vd-
___________________________________________________________________________________
5.6.2022 - Renovujeme dětskou židličku
Staré, používané nebo nepotřebné věci je přece škoda vyhodit, a tím se řídíme i my. Proč něco dávat pryč, když to může ještě nadělat takové parády. Tentokrát jsme se dali do renovace staré dětské židličky. Židličku bylo nutné nejprve omýt, očistit, rozebrat a jednotlivé části obrousit smirkovým papírem.
Takto připravenou židličku jsme nejprve natřeli bílou barvou a následně pomalovali dle vlastní fantazie. Když barva dostatečně zaschla, bylo nutné ji ještě zafixovat bezbarvým lakem. Následně se židlička opět smontovala dohromady. A hotovo! Nic těžkého na tom není, klidně také zapojte své děti a stejným způsobem můžete zrenovovat jakýkoliv jiný kousek nábytku.
Výsledek opět stojí za to.
Viz. fotografie postupu:
-vd-
____________________________________________________________________________
16.5.2022 - Domeček pro děti na zahradu aneb Kdo si hraje, nezlobí.
Kdo by v dětství netoužil po pořádné skrýši? Takový vlastnoručně vyrobený dětský domeček je splněným snem pro vaše děti, ale také společnou zábavou během výroby. Pokud se do jeho stavby pustíte už v nejbližších dnech, ti nejmenší si ho v létě pořádně užijí.
Na jaře jsem dostali krásnou dřevěnou krabici s víkem a pořád jsme přemýšleli, co s ní. Rozhodli jsme se vyrobit něco pro naše děti. Když máte nápady a chuť něco vyrobit vlastníma rukama, jde to samo.
Domeček pro děti jsme vyráběli převážně ze zbytků materiálu, který máme doma. Jediné, co jsme dokupovali, tak byl LanitPlast, který budeme dávat dětem do oken až na podzim – v létě bude mít domeček okna otevřená. Žádné plány ani nákresy jsme neměli, vše se tvořilo tzv. za pochodu a za asistence dětí. Dveře jsme vyřezali motorovou pilou, okna pilou přímočarou. Střechu jsme vytvořili z palubek a nohy k domečku z nařezaných špalků. Celý domeček jsme následně několikrát natřeli barvou.
Takto vyrobený domeček je ještě nutné nakonec ukotvit z důvodu bezpečnosti. My jsme ho přišroubovali na závitovou tyč ke sloupku oplocení dětského hřiště. Domeček bude ještě doplněn o schůdek, aby i nejmenší děti měly snadný a bezpečný přístup.
-vd-
________________________________________________________________________________
9.5.2022 - Oživujeme uschlé vrbové věnce
Před časem jsme vám zde ukazovali, jak si doma vytvořit věnec z nastříhaných vrbových proutků (postup je dole na této stránce). Po čase však vrbové proutky seschnou, věnec změní barvu a "okoukané" dekorace je vhodné nahradit něčím novým, aby se věnec oživil.
My jsme nastříhali čerstvé větvičky bobkovišně a věnec jsme dozdobili veselými květinami a různými dekoracemi. Dekorace se na věnec uchytily za pomoci tavné pistole. Vznikl krásný "nový" věnec na vrata.
-vd-
________________________________________________________________________________
1.5.2022 - Tvoříme s dětmi - jarní girlanda pro radost
Pojem girlanda pochází z italštiny a jedná se o ozdobný závěs aranžovaný z květin, větví nebo ovoce někdy doplněný stuhami používaný ke slavnostním příležitostem.
Girlanda je vhodná do jakéhokoliv ročního období, záleží jen a jen na vaší fantazii, představivosti a zručnosti. My jsme s dětmi tvořili veselou jarní girlandu na vrata.
Co všechno budete potřebovat?
spoustu nastříhaného buxusu
nějaké větvičky břízy
pevné přírodní lano (použijeme ho na základ) – my ho zakoupili v nedalekém hobby marketu
vázací drátek + kleště
zahradnické nůžky
dekorace, které použijete na girlandu (fantazii se meze nekladou)
tavnou pistoli na připevnění dekorací
velkou mašli na zakončení
Postup:
Girlanda musí být pevná, ať už jí chcete pověsit na dveře, vrata nebo jen položit na stůl, je nutné aby měla dobře utažený základ, aby se nerozpadla.
Výroba girlandy není nic těžkého. K vytvoření potřebujete přírodní lano (může být i tažné), které si odměříte a uříznete v požadované délce (pozor – myslete na to, že pokud budete girlandu věšet na dveře, musí v zadní části vzniknout oko, za které bude girlanda viset).
Vezměte si trochu nastříhaných větviček buxusu, obtočte je kolem lana (zadní část lana nezakrývejte buxusem – girlanda bude spodem dolů a zbytečně by jste plýtvali materiálem) a začněte obmotávat vázacím drátkem. Ten neukončujte, naopak svazky větviček dále navazujte za sebou a každý nový svazek větviček znovu obtočte vázacím drátkem. Tak postupujte až ke konci lana. Pokud máte u konce lana oko na zavěšení, tak větvičky v tomto místě uvažte opačně, vznikne krásný prostor pro velkou mašli. Zde drátek zakončete tak, aby se nepovolil, a odstřihněte.
Vezměte hotový základ a položte ho na stůl, aby jste mohli zdobit. Větvičky břízy a připravené dekorace upevněte za pomocí tavné pistole. Nakonec připevněte velkou mašli. Nyní už postačí jen vybrat pro vaši dekoraci vhodné místo.
Takto vyrobená girlanda bude ozdobou vašich dveří nebo jídelního stolu. A nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása.
-vd-
_________________________________________________________________________
29.3.2022 - Přípravy na Velikonoce část druhá
Nechali jsme o víkendu děti hlasovat, kterou postavičku chtějí vyrábět tentokrát. Ti nejmenší si vybrali Ovečku Shaun, proto jsme společně vyrobili pár dekorací. A aby ovečce nebylo smutno, vyrobili jsme jí i kamarády.
Podkladové desky jsou natřené bílou akrylovou barvou, postavičky jsou vybarveny také akrylovými barvami a vše je zafixováno bezbarvým lakem, aby dekorace dlouho vydržely.
-vd-
________________________________________________________________________
13.3.2022 - Přípravy na Velikonoce
Přípravy na Velikonoce nenechávejte na poslední chvíli. Velikonoce jsou svátky jara a pojí se s nimi spousta tradic a zvyků. Slaví se pokaždé jindy, protože nemají v kalendáři pevně stanovené datum, termín souvisí s prvním jarním úplňkem. Velikonoční pondělí tedy letos připadá na 18. dubna.
Velikonoce jsou pro věřící jeden z největších křesťanských svátků roku, pro ostatní jsou to oslavy jara, kdy se probouzí příroda. Ať už patříte do kterékoli skupiny, jistě nenecháváte přípravy na poslední chvíli.
Největší radost vždy udělá vlastnoručně vyrobená dekorace. Proto jsme se i my rozhodli, že si s dětmi vyrobíme nějakou velikonoční dekoraci na ven. Děti vyráběly velikonoční slepičky a já jsem jim k tomu z palety vyřezala kurník. I když to může vypadat pracně a složitě, nic na tom není.
Slepičky jsou vyřezané z vyřazeného nábytku, namalované akrylovými barvami a přestříkané bezbarvým lakem, aby venku vydržely co nejdéle. Kurník je vyřezaný z palety (postup je stejný, jako když jsme vyráběli vánoční vesničku), je natřený barvou a osazený slepičkami.
Výsledné dílo bude ještě dlouho dělat parádu před vraty.
-vd
_______________________________________________________________________________
27.2.2022 - Tvoříme s dětmi pro radost
Když je venku sychravo a déšť střídá silný vítr, je skvělá doba na tvoření s dětmi. Pro nás je to ten nejlépe strávený společný čas. Děti chtěly vytvořit dekorace do zahrady, a to takové, abychom je mohli použít i na Velikonoce. Jasnou volbou tedy byly slepičky a jiná zvířátka.
Zde je popis výroby:
Pro tvoření budete potřebovat pár podkladových desek, ze kterých si vyřežete postavičky. My jsme použili boky ze staré rozbité skříně, kterou jsme plánovali vyhodit. Na dřevěné desky jsme si předkreslili postavičky, které se následně vyřezali přímočarou pilou.
Takto vyřezané postavičky je ještě nutné lehce osmirkovat ze stran (tzv. strhnout hrany). Dále už přišlo na řadu samotné malování. Čím barevnější výtvory, tím lepší.
Než budete dávat postavičky ven, nezapomeňte je přelakovat bezbarvým lakem, aby na zahradě vydržely co nejdéle.
-vd-
_____________________________________________________________________________________
14.2.2022 - Věnce na mezidobí z odpadového materiálu
Stříháte zahradu? Prostříháváte keře, vrby, kroucené vrby, kroucený oříšek, či jakékoliv keře, které mají ohebné větvičky a nevíte, co s ostříhaným roštím? Tak vše se dá použít. Z větviček si udělejte něco pro radost i na vrata a věřte, že radost budou mít i kolemjdoucí.
Vánoce již pominuly, velikonoce jsou před námi, tak si udělejte dekorace na mezidobí. My jsme ve spolku udělali věnce a použili na ně ostříhanou kroucenou vrbu a listy i větvičky, které vznikly při prostříhávání a zkracování keřů a keříčků.
Na dozdobení věnce jsme použili vše, co je nyní k dosažení – listy z bobkovišně, vřes růžový a bílý, kočičky, mateřídoušku (skalkovou) a břečťan. Všechny větvičky jsme od hořejška pevně zapíchávali do propletených větviček věnce, tak aby nevypadávaly. Nakonec jsme to ozdobili mašlí (jakoukoliv, kterou naleznete doma, třeba hezká mašle je i z lýka).
Pokud se necítíte přímo na výrobu věnce, tak si alespoň udělejte mísu na botník, před vchod, nebo i na zahradu. Tam stačí ostříhaný materiál napíchat do pěny na aranžování květin, nebo stačí i ježek (staré kovové kolečko s bodlinami, které se používalo před lety na aranžování) a když nemáte ani to, tak stačí hrubší písek, či drť s vodou.
V přírodních věcech a jednoduchosti je krása.
-eš-
__________________________________________________________________________________
5.12.2021 - vlastnoručně vyrobené vánoční stromečky
Chcete si udělat hezkou a levnou výzdobu? Paletu můžete spálit vždycky, ale než vyletí komínem, tak může udělat velkou radost. Vyberte si pěknou čistou paletu a vyřízněte z ní vánoční stromeček viz. návod níže.
Paletu doporučujeme lehce přebrousit smirkovým papírem.
Zdobíme usušenými plátky pomerančů, citrónů, mandarinek nebo čímkoli, co máte právě po ruce. Můžete přidat šišky, žaludy, skořici nebo jiné přízdoby. Pro lepší efekt je možné doplnit růztnými dřevěnými ozdobami. Veškeré ozdoby lepíme na připravený stromeček tavnou pistolí. Hotové stromečky můžete mít jak doma, tak i venku.
-vd-
______________________________________________________________________________
25.11.2021 - vlastnoručně vyrobený vánoční ubrus jako dárek? žádný problém
Během víkendu probíhalo šití vánočních ubrusů. Podařilo se nám sehnat opravdu nádherné látky s vánočními motivy a krásné krajky. Zadání úkolu pro šikovné maminky bylo následující: vlastnoručně vyrobený vánoční ubrus, prostírání nebo dečka.
Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hotové výrobky se ještě dárkově zabalily do celofánu a věříme, že obdarovaným udělají velkou radost.
Přesvědčte se sami, jak krásné výrobky to jsou.
-vd-
_____________________________________________________________________________
23.11.2021 - Louskáčci jsou nalakovaní a připravení dělat radost
__________________________________________________________________________________________________
14.11.2021 - malujeme s dětmi - vánoční Louskáček
V sobotu se děti sešly, aby si společně vymalovaly připravené Louskáčky. Předem připravené (vyřezané a obroušené) Louskáčky si děti vymalovaly temperami dle vlastní fantazie. Následně ještě přijdou přelakovat, aby nám tyto dekorace dlouho vydržely a především dělaly parádu o Vánocích. Jsou krásní, nemyslíte?
-vd-
____________________________________________________________________________
8.11.2021 - tvoříme s dětmi - výroba vánoční vesničky
O víkendu proběhlo s dětmi další tvoření z palet. Zvítězil nápad vyřezat si vánoční vesničku. Na výrobu jsme použili 1 pěknou pevnou paletu a k ní jsme potřebovali obyčejnou tužku, přímočarou pilu, šmirgl papír a vrtačku.
Paletu jsme očistili a děti si na ní předkreslily domečky a jiné motivy. Paleta se přeřízla v 1/3 a zbývající 2/3 se použili jako zadní část. Vrtačkou jsme předvrtali díry na okna a dveře, zbytek se vyřezal přímočarou pilou. Celá vesnička se následně přebrousila šmirglem. Nakonec jsme oba kusy spojili k sobě, aby vesnička byla kaskádovitá.
Vesnička zůstane v tomto stavu až do první adventní neděle, poté se dozdobí chvojím a na noc se do ní vloží světýlka, aby dětem před vraty v noci krásně svítila.
-vd-
_________________________________________________________________________________________
3.11.2021 - Louskáček neboli Nussknacker
Louskáček je celosvětově oblíbený, avšak jen málokdo ví, že pochází z německého Krušnohoří. Dnes je Německo hlavním výrobcem louskáčka a vyváží ho do celého světa.
Německý spisovatel Ernst Theodor Amadeus Hoffmann napsal v roce 1816 povídku Louskáček a myší král. Francouz Alexander Dumas poté použil povídku pro svůj vlastní příběh. Dalším, kdo tento příběh použil, byl skladatel Čajkovskij, a to jako předlohu pro svou slavnou baletní pohádkovou inscenaci Louskáček, která měla premiéru 18. prosince 1892. Toto baletní představení dnes patří ke klasickým dílům hraným o Vánocích.
Dřevěný louskáček byl vyřezáván jako ochránce díky své síle a moci. Hrozivě vypadající louskáček měl symbolizovat štěstí. Tím, že klapal zuby, měl chránit domov před zlými duchy.
Vánoční trhy nabízejí mnoho louskáčků a ne zrovna za malý peníz, ale pozor, nejde o originály. Pravý louskáček je totiž vyráběn ve 130 krocích. Každá figurka se skládá z 60 částí, které jsou vyřezávány ze smrkového a bukového dřeva, vousy a vlasy jsou z králičí srsti. Louskáček je ručně malovaný.
Zkusili jsme si tedy s dětmi nakreslit několik louskáčků, které na Vánoce použijeme jako dekorace, nebo dárky pro nejbližší.
-vd-
________________________________________________________________________________________
29.10.2021 - Recyklace palet a výroba vánočních sání
Dnes byl krásný slunečný den, a tak jsme s dětmi od rána tvořili. Palet k tvořením máme dostatek a děti si přály něco speciálního. Tak jsme se rozhodli, že si společně vyrobíme vánoční sáňky. Na to, že jsme neměli žádný návod, tak se nám sáně moc povedly.
Na výrobu jsme použili staré vyřazené palety, dřevěné latě, zbytky palubek a spoustu šroubů. Není nutné nic složitě vymýšlet, prostě jen použijte dostupný materiál a tvořte podle sebe.
Takto vyrobené sáňky budou umístěny během vánočních svátků venku, takže bude nutné je ještě ošetřit lakem na dřevo nebo barvou, záleží jen na představivosti.
Není to vůbec tak složité, jak to vypadá. Zvládla jsem je vyrobit sama se dvěma dětmi, které moc rády asistovaly. Takže se klidně hned pusťte do výroby.
-vd-
____________________________________________________________________________
3.10.2021 - Podzimní dekorace
I když podzim bývá chladný a pošmourný, má i tento měsíc svou osobitou krásu a to především díky barvám, které nám přináší. Není hezčí pohled než na keře a stromy s nádherně sytě zbarvenými listy, či červenými plody, na žaludy, kaštany nebo vlastnoručně vypěstované okrasné dýně, cukety a další plody podzimu.
Využijte tedy dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace.
-vd-
_________________________________________________________________________________
18.3.2021 - Hit Velikonoc – MADEIROVÉ KRASLICE
Už jste někdy zkoušeli vyrábět madeirová vejce? Je to hit Velikonoc a i když to vypadá obtížně, tak není. Jedná se o kraslice děrované vrtačkou s jemným vrtákem a následně dozdobené například voskem.
Na výrobu děrovaných kraslic jsou nejlepší vyfouklá husí vejce. Slepičí vejce jsou velmi křehká, takže se s nimi musí pracovat opatrně, abyste je při práci s vrtačkou nerozmáčkli, což byl největší kámen úrazu v našem testování, takže po několika rozmačkaných slepičích vejcích jsme se vydali cestou vajec pouze husích.
Husí vejce jsou ideální (jsou velká, bílá a skořápku mají dost pevnou) – jen je nutné je po vyfouknutí namočit na několik hodin do vody se Savem (na 5l kbelík vody cca 4 velké odměrky Sava a nechte vejce naplnit směsí vody se Savem a potopit, popř. něčím zatěžkat, aby nevyplavala nahoru). Dělá se to proto, aby se tzv. „vybělila“ a hlavně, aby se odstranila vnitřní blanka z vajec.
Co budete potřebovat:
Na výrobu budete potřebovat vyfouklá husí vejce, hobby vrtačku s nejmenšími vrtáky (v Bauhausu seženete přímo vrtáky určené na vejce a to za cenu do 150,- Kč za sadu), obyčejnou tužku nebo velmi slabý fix na předmalování vzorů, sadu voskovek, čajovou svíčku, špendlíčky a kancelářské sponky na samotné malování.
Postup:
Na vajíčko si předkreslete obyčejnou tužkou vzory, které chcete vyvrtat. Pro začátek postačí zůstat u teček …. naučíte se tak lépe ovládat vrtačku. Až budete mít hotový nákres, můžete začít pracovat s vrtačkou. Nachystejte si dvě velikosti vrtáků – kulatý na základní malé dírky a vrták ve tvaru kužele na zvětšování dírek dle libosti. Vejce držte jemně v ruce a netlačte na skořápku velkou silou, ať jí nepromáčknete.
Až budete mít vyvrtaný vzor, tak se pusťte do kreslení voskem – připravte si obyčejné voskovky a svíčku. Já mám vyrobený speciální otočný stojánek ze starých lžiček, na lžičky položím kousky voskovek a lžičku s vybranou barvou pootočím nad svíčku. Samozřejmě můžete použít například aroma-lampu, ve které rozpustíte voskovky (v kovovém obalu z čajové svíčky). Vosk nechte pouze rozehřát, ale poté svíčku odsuňte, jinak si vosk spálíte! Rozpuštěný vosk nanášejte hlavičkou špendlíku zapíchnutého do gumy na konci obyčejné tužky. My jsme k nanášení vyzkoušeli i různě vytvarované kancelářské sponky nebo i plastové háčky na vyšívání. Voskem obtáhněte i vyvrtané dírky.
A je hotovo.
-vd-
_____________________________________________________________________________
Velikonoce jsou za dveřmi, tak si je udělejme hezké.
Jaké budeme mít Velikonoce, to záleží jen na nás. Když přiloží celá rodina ruku k dílu, tak se pak budou všichni těšit z toho, co vytvořili a sousedé budou mít inspiraci, co s dětmi vyrobit, nebo to vyrobí i sami.
Velikonoční králíci - NÁVOD
Šikovný tatínek nebo dědeček nařeže kolečka - velké na bříško, menší na hlavu, malá kolečka na tlapky a šikmo seříznuté větve na uši. Podle tloušťky kmene stromu se bude odvíjet velikost králíka. Pak už stačí vše sešroubovat k sobě a máte základ.
Maminka, nebo babička tužkou dětem předkreslí oči, čumáček a ostatní. Děti králíka vybarví – nejlépe temperovými barvami. Pak se to nechá uschnout a natřené oči atd. přestříkejte bezbarvým lakem, aby barvy neopršely. Nakonec se může dozdobit mašlemi, nebo čím budete chtít.
Ještě jednodušší králík je, když špalek dřeva dole seříznete rovně, nahoře šikmo a z větví šikmo uříznete uši, které přišroubujete. Pak už jen namalujete, přestříkáte a ozdobíte. Místo namalovaných fousků můžete fousky udělat z natřených a nalepených špejlí.
Takhle si s tím poradila Lucka a dokonce i prvňáček Denísek.