______________________________________________________

18.3.2021 - Hit Velikonoc – MADEIROVÉ KRASLICE

 

Už jste někdy zkoušeli vyrábět madeirová vejce? Je to hit Velikonoc a i když to vypadá obtížně, tak není. Jedná se o kraslice děrované vrtačkou s jemným vrtákem a následně dozdobené například voskem.

Na výrobu děrovaných kraslic jsou nejlepší vyfouklá husí vejce. Slepičí vejce jsou velmi křehká, takže se s nimi musí pracovat opatrně, abyste je při práci s vrtačkou nerozmáčkli, což byl největší kámen úrazu v našem testování, takže po několika rozmačkaných slepičích vejcích jsme se vydali cestou vajec pouze husích.

Husí vejce jsou ideální (jsou velká, bílá a skořápku mají dost pevnou) – jen je nutné je po vyfouknutí namočit na několik hodin do vody se Savem (na 5l kbelík vody cca 4 velké odměrky Sava a nechte vejce naplnit směsí vody se Savem a potopit, popř. něčím zatěžkat, aby nevyplavala nahoru). Dělá se to proto, aby se tzv. „vybělila“ a hlavně, aby se odstranila vnitřní blanka z vajec.

Co budete potřebovat:

Na výrobu budete potřebovat vyfouklá husí vejce, hobby vrtačku s nejmenšími vrtáky (v Bauhausu seženete přímo vrtáky určené na vejce a to za cenu do 150,- Kč za sadu), obyčejnou tužku nebo velmi slabý fix na předmalování vzorů, sadu voskovek, čajovou svíčku, špendlíčky a kancelářské sponky na samotné malování.

 

Postup: 

Na vajíčko si předkreslete obyčejnou tužkou vzory, které chcete vyvrtat. Pro začátek postačí zůstat u teček …. naučíte se tak lépe ovládat vrtačku. Až budete mít hotový nákres, můžete začít pracovat s vrtačkou. Nachystejte si dvě velikosti vrtáků – kulatý na základní malé dírky a vrták ve tvaru kužele na zvětšování dírek dle libosti. Vejce držte jemně v ruce a netlačte na skořápku velkou silou, ať jí nepromáčknete.

Až budete mít vyvrtaný vzor, tak se pusťte do kreslení voskem – připravte si obyčejné voskovky a svíčku. Já mám vyrobený speciální otočný stojánek ze starých lžiček, na lžičky položím kousky voskovek a lžičku s vybranou barvou pootočím nad svíčku. Samozřejmě můžete použít například aroma-lampu, ve které rozpustíte voskovky (v kovovém obalu z čajové svíčky). Vosk nechte pouze rozehřát, ale poté svíčku odsuňte, jinak si vosk spálíte! Rozpuštěný vosk nanášejte hlavičkou špendlíku zapíchnutého do gumy na konci obyčejné tužky. My jsme k nanášení vyzkoušeli i různě vytvarované kancelářské sponky nebo i plastové háčky na vyšívání. Voskem obtáhněte i vyvrtané dírky. 

A je hotovo.

-vd-

_____________________________________________________________________________

Velikonoce jsou za dveřmi, tak si je udělejme hezké.

Jaké budeme mít Velikonoce, to záleží jen na nás. Když přiloží celá rodina ruku k dílu, tak se pak budou všichni těšit z toho, co vytvořili a sousedé budou mít inspiraci, co s dětmi vyrobit, nebo to vyrobí i sami.

 

Velikonoční králíci - NÁVOD

Šikovný tatínek nebo dědeček nařeže kolečka - velké na bříško, menší na hlavu, malá kolečka na tlapky a šikmo seříznuté větve na uši. Podle tloušťky kmene stromu se bude odvíjet velikost králíka. Pak už stačí vše sešroubovat k sobě a máte základ. 

Maminka, nebo babička tužkou dětem předkreslí oči, čumáček a ostatní. Děti králíka vybarví – nejlépe temperovými barvami. Pak se to nechá uschnout a natřené oči atd. přestříkejte bezbarvým lakem, aby barvy neopršely. Nakonec se může dozdobit mašlemi, nebo čím budete chtít.

Ještě jednodušší králík je, když špalek dřeva dole seříznete rovně, nahoře šikmo a z větví šikmo uříznete uši, které přišroubujete. Pak už jen namalujete, přestříkáte a ozdobíte. Místo namalovaných fousků můžete fousky udělat z natřených a nalepených špejlí.

Takhle si s tím poradila Lucka a dokonce i prvňáček Denísek.