________________________________________________________________________________
uveřejněno: 25.10.2024
Recyklace zbytků látek - tvoříme dárky na Vánoce
V dnešní době, kdy je k dostání téměř vše po celý rok, mají ručně vyráběné dárky zvláštní kouzlo a osobitost. Zkuste něco jedinečného a ručně vyrobeného – originální dárek, který bude mít osobní hodnotu, obdarovaného překvapí a potěší.
Perfektním dárkem pro začátečníky může být například vlastnoručně ušitá taška. Navíc je to skvělý způsob, jak využít zbytky látek, které se vám doma hromadí, ale je vám líto je vyhodit. Využijete odstřižky závěsů, látky ze starých polštářků, kousky svetru, nohavice ze starých džín, odstřihané knoflíky nebo i zbytky krajek.
Postup je jednoduchý: Nastříhejte si obdélník požadované velikosti, a pokud nemáte dost jedné látky, můžete ji kombinovat s jinou. Sešijte pevný kraj tašky, látku přeložte a na rubu sešijte okraje k sobě. Přidat můžete ozdobné prvky – knoflíky, krajky nebo cokoliv dalšího, co najdete doma. Nakonec vytvořte pruh látky na ucho, které můžete přišít buď jako dlouhý pruh přes rameno, nebo dvě kratší ucha do ruky. Šev může být uvnitř nebo ozdobně přiznaný zvenčí.
Podívejte se, co krásného lze vytvořit ze zbytků – inspirujte se a dejte svému dárku šanci vyprávět svůj příběh.
Základem jsou zbytky látek a odstřižků:
A zde je výsledek tvořivosti:
-vd-
_________________________________________________________________________
12.10.2021 - Využití přebytečných tablet na zubní protézy, nevhodných parfémů, šamponů, nedohořelých bílých svíček, bělící zubní pasty a aviváže
Je tu podzim a s ním se blíží i předvánoční šílenství s úklidem. Blíží se mytí oken, dveří, praní záclon, gruntování toalety, koupelny, kuchyně a ostatních prostor v bytě. K předvánočnímu úklidu můžete použít doporučené a dle reklam zaručeně účinné prostředky. Nebo můžete zkusit na úklid to, co používaly naše babičky, jako je soda a ocet, ale bylo by dobré zkusit i netradiční prostředky, které vám třeba zbyly, nebo jste je dostali a nehodí se vám, je škoda je vyhodit a máte je doma po ruce.
Jedná se o aviváž na prádlo, šampon, zubní pastu, toaletní vodu, čí parfém, který vám zrovna nevoní, jak byste si představovali a tablety na čištění zubních protéz.
Okna rychle a bez čmouh vyčistíte šamponem, máme osvědčený – Schauma (fialová lahev). Šamponem umyjeme okna, stejně jako bychom je myli jakýmkoliv mycím prostředkem na okna. Myjeme a přeleštíme utěrkami z mikrovlákna. Překvapí vás, že okna nemusíte leštit do sucha a přesto budou zářit čistotou.
Takto můžete vyčistit i dlaždice v koupelně či v kuchyni.
Záclony - pokud je máte zažloutlé, či zašedlé, tak vám pomůžou tablety na čištění zubních protéz. Stačí je pouze použít před samotným praním. Namočit prádlo podle zašpinění na dvě a více hodin do vody, do které vhodíte dvě tablety a necháte je rozpustit. Tablety zázračně rozpouští špínu. Pak je přendáte do pračky, vyperete jako vždy a výsledek je dokonalý. Není třeba kupovat značkové prostředky, stačí levná tableta na zubní protézu.
Pokud perete zašedlé bílé prádlo, použijte 3 tablety. Pokud jste v poslední době nečistili pračku a usazuje se vám v ní vodní kámen, tak do bubnu vhoďte také 3 tablety a pusťte prací program. Pokud chcete docílit toho, aby byla vaše pračka dlouhodobě udržovaná, nebo chcete docílit také toho, aby prádlo z ní bylo dokonale doprané, tak použijte jednu tabletu do každého praní a přidejte prací prášek a perte tak, jak jste zvyklí. Je jedno na jakou teplotu perete, tablety fungují u každé teploty. Návod je to jednoduchý, ale efektivní.
Čištění toalety, aby zářila čistotou je pracné a přitom stačí přes noc vhodit do nádržky na vodu 2-3 tablety na čištění zubních protéz a další 2 vhodit do mísy. Ráno postačí toaletu štětkou umýt a pak spláchnout. WC vám tak vydrží čisté opravdu dlouho, protože tablety si skvěle poradí i s vodním kamenem.
Čištění WC mísy i nádobky na vodu stačí opakovat jednou za týden, podle kvality vody a množství vodního kamene.
Provonění toalety - k tomu stačí dámský, či pánský parfém, či toaletní voda, kterou nepoužíváte. Nastříkejte trochu vůně do vnitřku toaletního papíru – do tvrdé vnitřní ruličky. Takto navoněná rulička, vám provoní celou toaletu.
Odpady v koupelně i jinde vyčistíte také tabletami na zubní protézy. Vhoďte do odpadu jednu tabletu, zalijte troškou horké vody a nechte působit. Za chvíli odpad propláchněte. Odpady budou čisté a voda bude dobře odtékat. Tablety si poradí s usazenými nečistotami, s vlasy a v kuchyni i s tukem.
Spáry v dlaždicích - pokud jsou zašlé, tak se dobře vyčistí zubní pastou a kartáčkem na zuby. Protože toto čištění je ale pracné, tak abychom si to příště zjednodušili, tak stačí vyčištěné a suché spáry mezi dlaždicemi přejet párkrát svíčkou (voskem), to odpudí vodu a spáry se tak snadno neznečistí.
Mytí kuchyňské linky je také lehčí za použití aviváže. Pokud nejste moderní hospodyňka a vaříte, tak na kuchyňských skříňkách se bude držet mastnota, kterou rozpustí aviváž, jako když mávne proutkem. Když na mytí podlahy použijete místo tradičního mycího prostředku aviváž, tak budete žasnout, jak bude podlaha čistá. Nesmí se však použít na přírodní dřevěné podlahy. Aviváž má ještě jednu výbornou vlastnost, že byt nádherně provoní. Roztokem vody a aviváže můžete umýt dveře, zárubně, kliky i lustry.
Tablety na zubní protézy se dají ještě použít na různá čištění - třeba lahví, či váz s úzkým hrdlem, kam se normálně štětkou nedostanete, na připečené pánvičky, pekáče, či jinak zašpiněné nádobí. Stačí naplnit vodou, vhodit 1 tabletu a nechat působit přes noc. Usnadní vám to jinak obtížné čištění.
_______________________________________________________________________________________
9.3.2020 - RECYKLACE STARÉHO OBLEČENÍ
Maminky, babičky, tetičky i starší sestry nyní se můžete podívat na oblečky pro panenky. Tyto oblečky jsou vyrobeny na panenky Baby Born a každá z Vás ví, kolik takový koupený obleček stojí, cca od 150,- Kč do 300,- Kč a apartní ještě víc.
Stačí si vzít starý obleček panenky, udělat si základní střih a pak už jenom upravujete, šijete, tvoříte, zdobíte a odměnou je vám šťastná holčička, která má svou panenku do čeho převlékat.
Tyto krásné oblečky ušila paní D. Křížová z Jažlovic.
ŠATIČKY, TEPLÁČKY, MIKINY jsou přešívané ze starých triček, mikin a zbytků látek.
Nebojte se do něčeho takového pustit. Když se Vám to nepovede úplně přesně, tak panenka si nebude stěžovat, že jí to škrtí, že je jí to o číslo větší atd.
Výhodou je, že příště to napravíte a hlavně je na to malá spotřeba materiálu a zužitkujete cokoliv, co je Vám nebo dětem malé, je škoda to vyhodit a poslouží to dál. Hlavně vám stačí obyčejný šicí stroj, Když nemá entlování, tak v případě těchto oblečků není nutné ani to.
PLÁŠTĚNKA je ušita z rozbitého dětského deštníku.
Doufám, že jste načerpali inspiraci a můžete se pustit do práce pro radost dětí, ale i vaši.
________________________________________________________________________
NÁVOD NA VÝROBU TAŠKY ZE ZBYTKŮ ZÁVĚSŮ
Velikost tašky, kterou chceme vyrobit, závisí na velikosti odstřižku. Nejlepší a pevný materiál je ze zkrácených závěsů. Velikostí odstřižku se řídí velikost tašky. Jednoduše sešijeme dva obdélníky a hořejšek zaobroubíme. U tašky do ruky musí být uši dlouhé 38cm + na každé straně přidat 2cm na zapošití, celkem 42cm.
U tašky přes rameno musí být uši minimálně dlouhé 64cm + na každé straně 2cm na zapošití, celkem 68cm. Mezi uchy musí zůstat 10cm. Na ozdobu použijeme větší knoflíky ze starého kabátu, nebo našijeme pruh barevné látky, na kapsu je možno použít předek starého trička, látku ze starých šatů, na stažení tkaničky z bot a ozdobit zbytky krajek.
Přispěla: Eva
_______________________________________________________________________________
NÁVOD NA VÝROBU TAŠKY ZE STARÝCH TEXASEK A PÁNSKÝCH KOŠIL