________________________________________________________________________________

19.3.2020 - Rouška 2 s filtrem na vyvařování

Pokud si ušijete roušku z pevně tkané bavlny, tak ji můžete při dodržování hygieny používat dlouho. Tuto po použití roztáhnete tkaničky, vyndáte filtr, vyvaříte, vyžehlíte, dáte nový filtr (nemocniční, z pytlíků od luxu, atd. jak bylo již v předchozí kapitole zmíněno) stáhnete tkaničkami a používáte dále.

obr. 1

obr. 2

obr. 3

obr. 4 

obr. 5

POSTUP:

obr. 1) Ustřihnout obdélník 26 x 24 cm, kratší strany obdélníku začistit cca 1cm. Pak přeložit přes sebe a kus od stran entlovat, nebo sešít, aby vznikla uprostřed díra na výměnu filtru. Tím získáte vlastně rouru. Položíte ji ne dírou ve straně, ale cca 4 cm od boku přes sebe. Na delších dvou stranách sešijete a to vždy 1,5 cm od kraje, aby zůstaly u krajů díry na tunýlek.

obr. 2) Vznikne vlastně něco jako povlak na polštářek, který dírou obrátíte švy dovnitř.

obr. 3) Povláček obšijete – nejdříve po stranách 1,5 cm, aby vznikl tunýlek a pak 1 cm na delších stranách od tunýlku k tunýlku, nesmíte ho přešít, nebo nic neprovléknete.

obr. 4) Vystřihnete si filtr skoro tak velký, jako je obšití, ten pak vložíte do povláčku, tak jako když povlékáte polštář.

obr. 5) Provléknete tkaničky a na jedné straně je uchytíte, aby se nevyvlékaly. Při nasazení je pak stáhnete pouze z jedné strany.

_______________________________________________________________________________

17.3.2020 - ROUŠKY EVA – NÁVOD - JEDNODUCHÁ DOMÁCÍ VÝROBA 

V tomto článku si přečtete jednoduchý laický návod na vlastní výrobu. Vycházím ze zkušenosti a hlavně selského rozumu. Nikde se nedočtete, zda roušky opravdu chrání, nebo ne, ale z výzvy oddělení pro nemocné děti vás napadne, že asi trochu chrání. Takže já z toho, co jsem se všude dočetla a začala je šít, jsem dospěla k osobnímu názoru, že roušky je nutné šít, hlavně by je měli nosit všichni, aby se nenakazili čímkoliv, co by je oslabilo, aby zůstali v dobré kondici pro případ, že by koronavirus i přes všechna opatření dostali.

Takže většina návodů na internetu, kde předvádí i 12ti leté děvče jak je to šup sem, šup tam a ušít z čehokoliv není to pravé ořechové. Pokud je budete šít nejenom pro sebe, tak musíte mít univerzální velikost, čínské střihy jsou na malé tlamičky a ne pro nás. Pokud chcete použít látku, tak čistě bavlněnou a silnou a pokud možno novou. Nejlépe se hodí střed zesílených prostěradel, nebo něco takového. Hezká je sice látka s postavičkami, ale koukněte se na ni proti pampě a zjistíte, jak je řídká, tu můžete použít jenom jako ozdobnou horní vrstvu. Pokud budete používat silnou tkanou látku a další netkanou vrstvu, tak na nějaké sklady na roušce zapomeňte, protože to je pak na stranách moc silné. Návody, jak šít sklady ze slabé bavlny, tak to ale zase neochrání. Po ušití několika roušek jsem dospěla k názoru, že nejlepší a nejlépe sedí ty úplně primitivní.

 

NÁVOD na ty nejjednodušší roušky, které jsme nazvali EVA:

Potřebujete: desinfekci, šicí stroj, nůžky, nitě, bavlněnou látku, tkaničky, nebo tkaloun (pokud nemáte, tak tkaloun si také ušijete z látky), netkanou textilii (nejlépe zdravotní), nebo slabý látkový filtr – třeba do vysavače, popřípadě netkané utěrky, žehličku, igelitový pytlík (pokud roušky nemáte jen pro sebe).

1. NEŽ S ČÍMKOLIV ZAČNĚTE, tak si vydesinfikujte ruce, pracovní desku a otřete šicí stroj.

2. Na stůl si připravte vše potřebné k šití a hlavně ruce.

3. Dále si připravte materiál. Budete potřebovat bavlněnou hustou tkanou látku, netkanou textilii – či filtr a tkaničky.

POSTUP:

a) Vystřihnout obdélník z bavlny 24 x 26cm

b) Vystřihnout z netkané textilie, nebo filtru obdélník 20 x 22cm

c) Položit do středu obdélníku bavlny obdélník textilie, či filtru. Pokud budete používat filtr, tak vždy stranou, která nepropustí k obličeji. To znamená u textilního sáčku z vysavače vnitřek směrem ven a vnější stranu na obličej.

d) Bavlněnou látku přehněte z horní a spodní části 1cm a ještě jednou 1cm a zašít, čímž vám zůstanou začištěné obě strany.

e) Ze stran přihněte bavlnu 2 cm přes textilii a zaentlujte, aby se to netřepilo. Tím Vám po stranách vznikne tunýlek na provlečení tkaničky cca 80 cm dlouhé.

f) Provlékněte na obou stranách tkaničky.

g) Tkaničkou stáhněte obdélník na straně na 9 cm.

h) U krajů tkaničky prošijte k látce, aby se neroztahovaly.

ch) To samé udělejte i na druhé straně.

Pokud budete roušky rozdávat, tak je dejte do igelitového pytlíku, aby se někde čímkoliv nekontaminovaly.

 

Protože ušít jednorázovou, trochu funkční roušku po domácku, není zase tak jednoduché, jak ukazuje internet, tak pokud mi vyjde večer čas, tak napíšu návod na roušku s vyměnitelným filtrem, kterou budete moci vyvářet a filtr vyměňovat.

 

Eva Šimková

______________________________________________________________________________

9.3.2020 - RECYKLACE STARÉHO OBLEČENÍ

Maminky, babičky, tetičky i starší sestry nyní se můžete podívat na oblečky pro panenky. Tyto oblečky jsou vyrobeny na panenky Baby Born a každá z Vás ví, kolik takový koupený obleček stojí, cca od 150,- Kč do 300,- Kč a apartní ještě víc. 

Stačí si vzít starý obleček panenky, udělat si základní střih a pak už jenom upravujete, šijete, tvoříte, zdobíte a odměnou je vám šťastná holčička, která má svou panenku do čeho převlékat.

Tyto krásné oblečky ušila paní D. Křížová z Jažlovic.

ŠATIČKY, TEPLÁČKY, MIKINY jsou přešívané ze starých triček, mikin a zbytků látek.      

Nebojte se do něčeho takového pustit. Když se Vám to nepovede úplně přesně, tak panenka si nebude stěžovat, že jí to škrtí, že je jí to o číslo větší atd. 

Výhodou je, že příště to napravíte a hlavně je na to malá spotřeba materiálu a zužitkujete cokoliv, co je Vám nebo dětem malé, je škoda to vyhodit a poslouží to dál. Hlavně vám stačí obyčejný šicí stroj, Když nemá entlování, tak v případě těchto oblečků není nutné ani to.                                                     

PLÁŠTĚNKA je ušita z rozbitého dětského deštníku.

Doufám, že jste načerpali inspiraci a můžete se pustit do práce pro radost dětí, ale i vaši.

________________________________________________________________________

NÁVOD NA VÝROBU TAŠKY ZE ZBYTKŮ ZÁVĚSŮ

 

Velikost tašky, kterou chceme vyrobit, závisí na velikosti odstřižku. Nejlepší a pevný materiál je ze zkrácených závěsů. Velikostí odstřižku se řídí velikost tašky. Jednoduše sešijeme dva obdélníky a hořejšek zaobroubíme. U tašky do ruky musí být uši dlouhé 38cm + na každé straně přidat 2cm na zapošití, celkem 42cm. 

U tašky přes rameno musí být uši minimálně dlouhé 64cm + na každé straně 2cm na zapošití, celkem 68cm. Mezi uchy musí zůstat 10cm. Na ozdobu použijeme větší knoflíky ze starého kabátu, nebo našijeme pruh barevné látky, na kapsu je možno použít předek starého trička, látku ze starých šatů, na stažení tkaničky z bot a ozdobit zbytky krajek.

Přispěla: Eva

_______________________________________________________________________________

NÁVOD NA VÝROBU TAŠKY ZE STARÝCH TEXASEK A PÁNSKÝCH KOŠIL

Potřebujeme:         1x texasky prošoupané nejlépe v rozkroku 
                                (lépe se hodí pánské - jsou větší)
                                1x košili 
                                 Bílé nitě a oranžové nitě
 
Návod ke stažení zde: Návod 001.jpg 
 
Přispěla: Eva

Výroba tašek