____________________________________________________________________________

PŘINÁŠÍME VÁM BLOG S NÁZVEM:

CO NÁS PÁLÍ

Níže uvedené články obsahují aktuální informace k tématům, které nás tzv. "pálí".

_______________________________________________________________________________________

Jak ušetřit na kanalizaci.

18. 5. 2020 jsme nafotili místo s kontejnery na tříděný odpad, kam začali někteří sypat vybouranou suť, cihly z bytu, holt to asi chtěli mít doma hezké. Ti, co tam začali vozit odpad ze zahrádky, tak to taky asi chtěli mít na zahrádce hezké, ale co jsme dnes při úklidu objevili, nad tím zůstává rozum stát. 

Že někdo hodil do vodoteče sklolaminátovou desku je zarážející, ale že vzhledem k tomu, že tam byla vysoká tráva, tak se tam skryly i jiné věci, tak to hlava nebere. Při sekání křovinořezem začaly létat exkrementy všude dokola. Nejdříve jsme pojali podezření, že si to vytipoval nějaký pejskař, který tam pravidelně chodí, ale to ne. U každého exkrementu byl i toaleťák. Ťapina, nebo Punťa by si asi prdelku stěží utírali. Důležité ale je, že dotyční jsou čistotní a nemají proužek na spoďárech. Ale kdyby byli spořádaní jako pejskaři, tak naproti je koš s pytlíky na psí exkrementy, tak to mohli vždy po sobě sebrat do pytlíčku a vyhodit.

Pokud takto někteří řeší své potřeby, tak by si měli uvědomit, že v dnešní době, kdy se klade důraz především na hygienu jako prevence před koronavirem a stát řeší vyšetření odpadních vod, neboť se ukázalo, že virus odchází z těla částečně i ve stolici, tak nejenom, že je dotyční jsou prasata, ale ohrožují i své spoluobčany, kteří tam nosí tříděný odpad.

Takže zpráva pro dotyčné! Někteří učí kočičky a pejsky čistotě tím, že jim v tom vymáchají čumák, tak si dejte pozor, aby se toto nestalo i Vám.

Eva Šimková

_________________________________________________________________________________

Proč někteří místní obyvatelé tvoří černé skládky na obecních a soukromých pozemcích?

Černé skládky jsou problémem spojeným s životním prostředím a zdravím. Ať už je lidé zakládají na veřejném prostranství nebo na soukromém pozemku, představují problém pro obec, ve které žijeme. Za nelegální odhazování odpadu může být uložena pokuta až do výše 50.000,- Kč, ale to asi některé z nás neodradí. Ke vzniku černé skládky přispíváme i tím, že se místo neseká, neudržuje se a následně to svádí k tomu, aby si lidé mysleli, že se ten nepořádek v trávě schová.  

Obec v minulých letech vynaložila nemalé prostředky na odstraňování těchto skládek, které jsem především já osobně čistila a o to víc mne zaráží, že uprostřed obce se začíná opět vyhazovat odpad. Proč? Přitom by stačilo zajet do sběrného dvora a odpad bude uložen tak, aby nehyzdil krajinu. Co vede dotyčné k černému skládkování? Obyvatelé, kteří se nově přistěhovali, tak si snad neuvědomují, že to vozí cca 100 m od svého bydliště. Navíc se to začíná sypat i do svodů dešťové vody. Proč si to dotyční tedy nezvrhnou před svoje obydlí, alespoň bude hned jasné, kdo je pořádný a kdo čuně. Je na vině snad nedostatečná informovanost!

V Říčanech je přeci sběrný dvůr, kam se může odpad odvézt. Spousta odpadu se dá již vytřídit, tak v čem je problém. V loňském roce nájemníci z jednoho domu sypali posekanou trávu do škarpy přes silnici, to je nenapadlo, že to tam zahnije a udělá to zábranu dešťové vodě ve škarpě, která pak neodtéká a zůstává na silnici. Hlavně, že měli svou zahrádku posekanou. Naštěstí se odstěhovali. Město Říčany zdarma rozdávalo kompostéry, tak si je mohli vyžádat, nebo mají možnost si je nyní koupit. Tak uvidíme.

 

V roce 2014 se začalo s úpravou kontejnerového stání, které bylo během roku vyčištěno, zakůrováno a pod kontejnery navezena drť.

V roce 2016 bez povolení si tam stavební firma odložila materiál, kontejnery přesunula a vše vybudované zničila.

Takto vypadalo stanoviště kontejnerů v Krabošické ulici hned začátkem roku 2018, kdy bylo upraveno po tom, co ho stavební firma zdevastovala. Koncem jara zde byl vysazen smrk a pozemek byl udržován.

Před výstavbou kanalizace během roku 2019 se pozemek nečistil od plevele. Vzhledem k tomu, že tam někteří začali opět sypat odpad ze zahrady, tak byly strany pozemku opět zavezeny zeminou a uhrabány dočista.

Takto to vypadá dnes 18. 5. 2020. Místo k lepším zítřkům se řítíme k horším zítřkům.

Obyvatelé, kteří tady žijí a zaváží obecní a soukromé pozemky, by se měli nad sebou zamyslet a nechovat se jako "prasátka". Z mého pohledu by se také měl zamyslet i osadní výbor, zda není vina i na jeho straně

Pokud by se tyto obecní pozemky udržovaly, a hlavně častěji sekaly, ne až když je na to upozorním, tak by málo koho napadlo, zvrhnout kolečko se sutí, nebo jiným bordelem například na udržovaný obecní pozemek.

Budeme žít v takovém prostředí, které si sami vytvoříme.

 

Lucie Šimková

_________________________________________________________________________________

8.9.2019 - Kdo to ví ??? Odpoví ???

V pátek jsem jela do Říčan a to Voděradskou ulicí, většinou jezdím po silnici č. 101. Na začátku naší obce, která se leta upravovala, aby byla hezká, po mně málem sáhla mrtvice.

Před lety horní louky nejdříve vyčistili a upravili občané z naší obce a později se zaplatil zahradník, který provedl konečnou úpravu a výsadbu, kterou zdarma zaléval pan P.C. tak, aby tam neuschla upravená veřejná zeleň. Svou techniku tam zapůjčil zdarma pan M.H. Tato úprava stála hodně úsilí a práce mnoha lidí. Nejmenovaní občané se na čištění a obnově podíleli a stromy zalévali a kontrolovali. Nová výsadba také nebyla zdarma a šla z financí obce. 

Takže mne zaráží, kdo povolil na této veřejné zeleni udělat skládku materiálu a pravděpodobně tu bude deponie materiálu z příštích výkopů. Hlavně i při menších deštích to co není strženo, to bude rozježděno a při suchu budou mít majitelé přilehlých nemovitostí o prašnost postaráno. 

Proč při stavbě DS v Krabošické si stavební firma pronajala na deponii pozemky soukromého majitele? Proč to šlo a nyní ne? Proč, když potřebovala tato firma, co stavěla DS parkování, tak se s ní dohodlo, že může parkovat na pozemku soukromé majitelky J.L., u které v té době probíhala směna pozemku s městem. Dohodlo se, že za majitelku odstraní ploty, betony, stromy a pařezy a po převzetí pozemku městem uvede firma parkoviště do původního stavu a pozemek zaveze zeminou do roviny, aby to bylo připraveno pro konečnou úpravu pro zahradníka. To se také staloPo výsadbě celý rok 2018 jsme to dobrovolně zalévali a letos opět, aby práce nepřišla vniveč. 

Proč to šlo a nyní se ničí obecní majetek???

Kdo je schopen mi odpovědět, kdo to povolil, nebo komu je to jedno???

Co z toho bude mít obec, nebo občané???

Těžko nějakou finanční úlevu, když projekt byl „vysoutěžen“ bez tohoto a poplatky za přípojky jsou stanoveny a zaplaceny. 

Kdo uvede tento pozemek do původního stavu????

Až to skončí, tak nechci být negativní, ale něvěřím, že to bude v pořádku.

Kdo to urovná tak, aby se to dalo bezproblémově sekat??? A při suchách, kdo natáhne ze své nemovitosti vodu na kropení výsevu, aby to nevyschlo??? A hlavně, proč nikdo včas neinformuje VŠECHNY občany o takovýchto věcech, protože pak to bude zavádějící a budou se šířit jenom domněnky. KDO??? PROČ??? ATD.

Toto mohl dovolit pouze někdo, kdo v životě pořádně nepracoval a nepřemýšlí do budoucna, nebo mu je jedno, jak to tady bude vypadat. Nebo, že by někdo spíš nemyslel a nevážil si udělané práce ostatních občanů!!! Hlavně tím znechutil práci lidem, kteří pro obec vykonali cokoliv zdarma a věřili, že to tu bude lepší a lepší.

Sáhněte si do svědomí, kdo z Vás tam po firmě nastoupí to opět dočistit, srovnat a zalévat???

E. Šimková

___________________________________________________________________________________