______________________________________________________________________________________________________________________

Informace k těmto internetovým stránkám

Internetové stránky www.voderadky.com jsou stránky SOUKROMÉ.

________________________________________________________________________________

AKTUALIZOVÁNO:

19.1.2020 - HISTORIE masopustu (klikni zde)

 18.1.2020 - POZVÁNKA na blížící se akci MASOPUST (viz. níže) 

18.1.2020 - VLOŽEN nový článek do historie obce (klikni zde)

11.1.2020 - VÝZVA POLICIE ČR k veřejnosti (viz. níže)

10.1.2020 - Článek o aktuální bezpečnostní situaci z okolních obcí (viz. níže)

9.1.2020 - VLOŽENA nová záložka - ŽIJÍ MEZI NÁMI (klikni zde)

26.12.2019 - VLOŽEN nový článek do historie obce (klikni zde)

______________________________________________________________________________________

MASOPUST V DOBŘEJOVICÍCH

 

Manželé Dvořáčkovi Vás zvou v sobotu 15. února 2020 na tradiční dobřejovický Masopust. 

Pokud se chcete zúčastnit, tak sraz masek je ve 12:00 hodin u fotbalového hřiště v Dobřejovicích. Poté se průvod vydá po obci. 

Pokud se chcete jen přijet podívat, tak nejlepším místem pro zaparkování Vašeho vozu je volné prostranství u fotbalového hřiště.

Hraje hudba F. Čápa. 

Akce se koná pod záštitou obce Dobřejovice. Všichni jste co nejsrdečněji zváni.

________________________________________________________________________________

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Výzva k veřejnosti

PRAHA VENKOV JIH – Kriminalisté z územního odboru oslovují občany o poskytnutí záběrů ze záznamových zařízení umístěných v motorových vozidlech. 

V současné době stále probíhá prověřování sériové trestné činnosti vloupání do rodinných domů, ke které došlo v lokalitách územního odboru Praha venkov JIH. Analyzují se jednotlivé případy, výsledky provedených šetření a zjištěné poznatky. Souběžně pokračuje realizace přijatých preventivních opatření, jejichž cílem je eliminovat tuto trestnou činnost, objasnit ji, vypátrat a dopadnout její pachatele.
 

V souvislosti se zmiňovanou činností, prováděnou ze strany policie, se kriminalisté touto cestou obracejí na širokou veřejnost se žádostí o pomoc, aby jim občané poskytli záznamy z kamerových záznamových zařízení instalovaných ve vozidlech. Jedná se především o videozáznamy, pokud se s vozidly pohybovali v lokalitách:

Horní Jirčany ve dnech 24. 12. 2019 a 25. 12. 2019 v době od 16:00 do 21:00 hodin,
Hlubočinka ve čtvrtek 27. 12. 2019 v době od 16:00 do 22:00 hodin,
Dolní Jirčany v úterý 31. 12. 2019 v době od 16:00 do 22:00 hodin.


Případní svědci, kteří mají k dispozici zmiňované záznamy, mohou kontaktovat policisty na telefonním čísle: 727 968 537, případně prostřednictvím e-mailové adresy: poj.oo.jesenice@pcr.cz nebo linky 158 tísňového volání Policie České republiky.


por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
PČR Praha venkov JIH
10. ledna 2020

___________________________________________________________________________________

AKTUÁLNÍ INFORMACE TÝKAJÍCÍ SE BEZPEČNOSTNÍ SITUACE 

info

 

 

Níže naleznete informativní přehled ze setkání VEDENÍ MĚSTA JESENICE, ZÁSTUPCŮ POLICIE, MĚSTSKÉ POLICIE A OBČANŮ V JESENICI DNE 6.1.2020.

 

V článku najdete také odpovědi na otázky místních, kteří se setkání zúčastnili.

 

Setkání k bezpečnostní situaci za přítomnosti PČR a vedení města Jesenice se v pondělí večer zúčastnilo 160 občanů. Veřejnost byla informována o bezpečnostní situaci ve městě. Všichni vnímáme, že nejhorší je pocit narušení soukromí a integrity, často horší než ukradené věci a věříme, že se nájezdy zlodějů podaří co nejdříve zastavit.

 

Úvodem starosta města Ing. Pavel Smutný seznámil občany o aktuální situaci a opatřeních k trestné činnosti, která je páchána na našem území od podzimu 2019. Dále upřesnil, že v našem městě bylo k 6.1.2020 v této sériové činnosti vykradeno 14 domů, vždy stejným způsobem. Začátkem listopadu se jednalo o domy v Osnici, v prosinci zloději udeřili do Horních Jirčan. Tato situace se netýká pouze Jesenice, ale také Průhonic, Sulice, Dolních Jirčan, dalších obcí v okolí, ale třeba i Berounska. Maskovaní pachatelé většinou vnikli do objektu francouzským oknem nebo oknem v patře, během 5 minut seberou hlavně hotovost a drobné šperky a utíkají.

 

Zástupci policie ČR občanům sdělili, že nájezdy zlodějů se koncentrují na náš region už od září. Vznikl speciální tým zaměřený na tuto organizovanou trestnou činnost.

 

K naší oblasti – Jesenice (Horní Jirčany a Osnice) bylo upřesněno, že se může jednat i o několik skupin  pachatelů (většinou 4 členných), kteří na krátkou dobu navštíví určitou lokalitu a během jednoho večera vykradou několik domů. Netipují si je předem, jsou maskováni. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se systematicky zaměřovali na konkrétní majitele a vytipovali si jejich životní styl/majetek. Prozatím není možné sdělit, jaké národnosti mohou být, z jaké skupiny se rekrutují. Podle kamerových záznamů je ale jasné, že jde o mladší osoby, mrštné, fyzicky zdatné, (chrání se – kukly, kapuce, v objektech používají návleky na boty…). Přichází za soumraku, vždy v době mezi 16. až 21. hodinou. Snaží se vyhnout kontaktu s osobami, při vyrušení utečou. Další pachatel může hlídkovat zvenku. Na místo činu se nedostávají autem, spíše obchází s batůžkem nebo jen na lehko, patrně se nepohybují ulicemi, ale pře zahrady a přelézají ploty. Mohou i část věcí někde skrýt a následně si pro ně dojdou.

 

Trestnou činnost provádějí přesto, že vědí, že se v konkrétní oblasti pohybuje policie (např. v Dolních Jirčanech se vloupali do domu, ačkoli byly přítomny uniformované hlídky i policejní vozidla). Do objektu vnikají přes zahradu, snaží se příliš nepoškodit vstup do obydlí (okno, dokonce ho za sebou zavírají), vniknou do objektu a během krátké chvíle berou hotovost a šperky, rychle prchají. V Horních Jirčanech se nepodařilo zjistit pohyb pachatelů ani po povolání vrtulníku s termovizí (nebyli schovaní v lese, museli utéct).

 

V našich lokalitách je nasazeno nadstandardní množství policejních sil, občané je určitě potkávají v ulicích. Policie ale není schopna garantovat, že se nebude činnost opakovat, ale garantují rychlou reakci na podněty občanů. V případě jakéhokoliv nestandardního zjištění proto volejte 158, dostaví se v jednotkách minut a provedou opatření. Na místě jsou přítomné viditelné (preventivní) i skryté hlídky.

 

Zde můžete najít odpovědi na dotazy občanů.

 

Pomůže alarm?

Alarm pomůže k značnému časovému omezení přítomnosti na pozemku, ale často je alarm v odpoledních hodinách vypnutý. Řada domů byla vykradena, když nebyl alarm zapnutý (zapíná se až na noc). Ideální je alarm, který nespustí sirénu, ale hlásí narušení na pult centralizované ochrany. Zvukový alarm určitě zkrátí dobu přítomnosti pachatelů na místě činu (i při houkání vykradou, ale rychleji utečou, tedy dobře uschované předměty nemají prostor najít). Ani pes nevadí, pachatele nezastaví. Bezpečnostní rolety, pohybová čidla – nic je nezastaví ale časově omezí.

 

Jsou schopni obejít alarm?

V našem regionu nebyl zaznamenán takový případ. Na jiných místech se taková možnost prověřuje.

 

Jak se dostanou dovnitř?

Většinou francouzská okna, okna v patře – otevřou jednoduchým nástrojem, ne vandalství

 

Jaký je dojezd policie na místo činu?

Jednotky minut

 

Trezor?

Někdy berou/otevřou i trezor, ale policie si myslí, že to není plánované – nepřinesou si techniku pro vniknutí do trezoru, použijí nástroje, co najdou na místě. Když podle situace usoudí, že by se do trezoru mohli dostat a mají dostatek času, tak to zkusí.

 

Zbraně?

Když se dostanou ke zbrani, neberou ji (případ, kdy ji našli v trezoru a nechali ji na místě). S největší pravděpodobností nejsou ani ozbrojeni.

 

Když narazím na zloděje – co můžu udělat?

Schovat se a potichu volat 158, při setkání utéct. Zatím opravdu nestojí o žádný kontakt ani o zbraně nestojí, utíkají sami

 

Jaký druh lokality?

Pracovalo se s variantou, že se zaměřují na domy blízko lesa, ale jsou i případy i v centru obce, samostatné domy, i řadové.  U nás šlo o lokality v blízkosti Průhonického parku, Hornojirčanského lesa.

 

Co udělat doma

  • Nafotit všechny šperky, je to velké vodítko pro policii
  • Když odjíždíte – informovat souseda, požádat, aby občas rozsvítil, časovač svícení
  • Peníze do banky, šperky do schránky

 

Stažené venkovní rolety?

Zdrží zloděje, ale pokud to není spojené se senzory na oknech, tak je překonají – dělá to hluk, buďte obezřetní a můžete ihned přivolat PČR.

 

Kamery na domech?

Také je nezadrží ale záznamy jsou velmi užitečné.

 

Jak mohu pomoci?

Jak již bylo zmíněno, v naší oblasti chybí obsadit 75 míst u policie. V posledních dnech pracují s desítky podnětů od občanů denně, reagují na každé ohlášení (i dronu). Důležitá je tedy  sousedská sounáležitost. Když vidíte hlídku s majákem, téměř vždy jede na základě hlášení občanů. Nejezdí se sirénou až k objektu.

Hodně pomohla komunikace mezi občany (WhatsApp), lidé sledují, co se děje, jakýkoli hluk – prověření, jestli je majitel doma, např. když rozbíjejí bezpečnostní rolety je to velmi hlučné, hlásit i podezřelá cizí vozidla. Pozor ale na vkládání telefonních čísel. Prověřte pečlivě, zdali se jedná o souseda a někdo ho zná.

 

Reaguje policie na podněty dost rychle?

Někteří občané tvrdí, že po volání 158 nikdo nereagoval. 158 určitě musí stanovovat priority, může se stát, že se sejde tolik oznámení, že musí dát přednost něčemu urgentnějšímu. Ale policie se určitě hlášeními zabývá, ne vždy se dostane zpětné info k občanům z důvodu vyšetřování.

 

Koho si máme všímat?

Mladší, štíhlé osoby, batohy, kapuce

 

Může policie na zavolání vniknout do objektu?

Například když utečou pachatelé na zahradu k sousedovi, který není doma – podívat se mohou, vstup do objektu jen v určitém případě, ale musí být konkrétní podezření na protiprávní jednání, které nesnese odkladu, ale jen na základě hlášení nesmí porušit domovní svobodu

 

Děkujeme všem občanům za projevený zájem pomoci zajistit větší bezpečí v našem městě. 

 

Zde naleznete přímý odkaz k výše uvedenému článku.

___________________________________________________________________________________

Jako broučci z pohádky .......

...... vypadaly děti, které se vydaly 30.11. v sobotní podvečer s lampičkami cestou z Voděrádek do Kuří.

V pátek večer v Říčanech v Kostele sv. Petra a Pavla byl posvěcen adventní plamen světla, aby přinesl všem lidem dobré vůle klid, pohodu a lásku do jejich domovů.

V sobotu v podvečer se sešli rodiče s dětmi v ulici k Mejtu, kde si připálili lucerničky a za zpěvu koled vyrazili do Kuří. Na návsi v Kuří se rozsvěcel stromek, bylo tam připraveno posezení, ohně na ohřátí, hudba a občerstvení (svařáček, čaj, gulášová polévka, sýroví šneci, ovocné špízy, sladké pečivo a tradiční dort s cestou Kuří – Voděrádky). 

Za setmění dorazil průvod s lucerničkami v čele s Josefem, Marií dvěma velkými anděly a pěti malými andílky do Kuří a za zpěvu Adámka Skolila bylo předáno posvěcené světlo všem  sousedům.

Andílkové tam pak rozdávali maminkám a babičkám drobné dárky (většinou z chráněných dílniček) a jmelí. Pro velkou účast se ale bohužel na některé nedostalo, přestože byl připraven 70x dárek a 70x jmelí. Pro děti bylo připraveno občerstvení (mandarinky, jablíčka, banány, vánoční cukroví, štoly, chlebíčky a pro zahřátí smažený kuřecí řízek v housce). Děti mohly dojít ke kapličce k Marii a Josefovi vyslovit svá vánoční přání. Tam dostaly hračky. Dospělí si mohli posedět, popít, pojíst, promluvit s přáteli a oslavit tím začátek vánočních svátků. 

                      

Bylo hezké, že na tuto cestu z Voděrádek se vydalo téměř sto lidí - rodičů s dětmi z Voděrádek, Říčan, Modletic, Dobřejovic, Popoviček i odjinud. V Kuří na návsi se shromáždil téměř stejný počet lidí.

Hlavním úkolem této akce bylo, aby se rozsvítilo světlo v duších všech přítomných a hlavně světlo v očích dětí, což se povedlo.

Velký dík patří především těm, kteří tuto akci finančné i jinak podpořili.

Fotografie z této akce naleznete již nyní v sekci fotogalerie (klikni zde).

E. Šimková

________________________________________________________________________________

Vítá Vás obec Voděrádky

Obec Voděrádky je místní část města Říčany. Nachází se ve Středočeském kraji 2 km východně od Prahy. 

Obec: Říčany

(Kraj: STŘEDOČESKÝ, Okres: Praha - východ, Obec s rozšířenou působností: Říčany)
Všechny adresy v obci mají PSČ 251 01. 
Části obce jsou: Jažlovice, Kuří, Pacov, Radošovice, Říčany, Strašín a Voděrádky.
Pozn. s účinností od 11.7.2007 zanikla část obce Krabošice.

Část obce: Voděrádky

K 12.8.2019 je ve Voděrádkách 88 čísel popisných, 110 doručovacích adres a 15 ulic:
 
Do Statku, Jažlovická, K Mejtu, Krabošická, Na Spojce II., Nad vsí, Nádvorní, Ořechovka, Říčanská, Trnková, U Boudů, U Štípku, V Dolích, Voděradská, Zámecká.
 
V katastru Voděrádek se nachází 9 firem, 50 živnostníků, 16 provozoven.
 
Na začátku roku 2019 bylo trvale přihlášeno 242 obyvatel z toho 192 osmnáctiletých a starších.
 
Z těchto osob bylo starších 84 roků až 96 roků – celkem 13 osob.      
 
Rok narození:
 
1935 – 1 žena                                                                                              
1934 – 3 ženy
1933 – 1 žena
1932 – 1 žena
1931 – 1 žena
1930 – 1 muž
1928 – 1 žena a 1 muž
1926 – 1 žena
1924 – 1 muž
1923 – 1 žena